Bine ai venit pe devforum.ro!

Pentru că grupul Facebook nu este cel mai bun mod de comunicare/colaborare (e.g. căutare găunoasă, discuții greu de urmărit etc), am decis să fac acest forum.

Este bazat pe Discourse, ce este o platformă făcută de cei ce au făcut StackOverflow și se vrea a fi un fel de forum ceva mai evoluat cu ceva extra: emoji, markdown etc.

Momentan platforma este un install default pentru care am activat autentificarea cu Github și cu Facebook și un plug-in pentru tags, urmând să actualizez/customizez lucrurile în funcție de succes.

Aștept sugestii pentru categorii potrivite. Dacă vrea cineva să fie moderator este invitat să ceară :wink:

Acestea fiind spuse… spor la discuții :smile:

6 Likes

Type here. Use Markdown or BBCode to format. Drag or paste an image to upload it.

Te-ai încurcat în butoane?

Nice… nu poti face ceva gen polls? Ar fi mai usor de decis pentru inceput.

La moderare eu unul m-as baga… I hate spam and love good questions :smiley:

@cristianciofu: încă mă obișnuiesc cu discourse. Dacă merg polls eu încă nu știu cum :smile:

Cum eu am inceput sa imi bag nasul prin Drupal, chiar as fi incantat sa existe o categorie Drupal.

De asemenea, merg facute categorii si pentru cele mai semnificative framework-uri (php / js) + cate o categorie generala (gen php frameworks \ js frameworks).

Am inceput direct cu teste. :smile:

Era si cazu’. Salutari tuturor si mult succes forumului :slight_smile:

A trecut ceva vreme de cand nu mai asta pe forumuri :smiley: Hai sa vedem ce o sa iasa.
Felicitari @Ionut_Staicu pentru initiativa! :slight_smile:

Felicitari @iamntz pentru forum!

Interesant, spor la munca, astept cat mai multi utilizatori pe forum

Imi place foarte mult platforma. Mult succes cu forumul.

1 Like

io am gasit un bug:

  • campul de email de la register nu e “type=email” si prin urmare de pe iOS iti face uppercase la prima litera. Eu nu am putut sau n-am stiut s-o modific, ca mizeria aia selecteaza tot cuvantul si nu te poti pozitiona dupa prima litera s-o stergi
  • mailul de activare a venit, ca la gmail merge oricum
  • loginul e case sensitive, asa ca a trebuit sa bag emailul ca la inregistrare

@AdrianBasalic: https://github.com/discourse/discourse/pull/2539

Mulțumesc.

1 Like

Bine v-am gasit! :slight_smile:
Felicitari Ionut ptr idee si implementare. Sa speram ca o sa prinda aripi :smiley:

Cred că de acum depinde doar de utilizatori, nu de mine :dancer:

salutare.

te urmaresc si pe blog da incerc sa omor userul ala :smile:
(am depasit limita minima?)

@alescx: nu cred că înțeleg ce vrei să spui.

@AdrianBasalic: PR a fost acceptat. Cred că nu vor mai fi probleme acum :wink:

limita minima de caractere. cica-s 20

@iamntz când te apuci de modificări, open-source them ca pluginuri, ca să putem ajuta cu toții.