Bisnitarii programelor de mentorat in IT

Nu inteleg de ce se da atata atentie la treaba asta cu mentorii. Da, niste muisti care cer preturi mari pe timpul lor. Ca o paranteza, ce parere buna despre ei au baietii astia, imi dau senzatia ca in capu lor se cred un fel de maestri. Sau ca gen o practica la google i-ar califica mult peste o pozitie full time (poate chiar si cu experienta) in romania, ca doar interviul e mai greu… nu? Gen in Romania is programatorii asa de varza ca unu cu internship la Google ar putea fi cam la acelasi nivel sau peste un programator experimentat de Romania. Si cred ca aici e greseala maxima, daca nu interpretez eu eronat.

Da nu cred ca e nimeni acuma nebun sa faca imprumut in banca de mii de euro sa dea la Wellcode, gen sa ziceti ca toata atentia asta acordata e pe motiv sa previi clientul naiv.

Si cine are de dat mii de euro pe programe de astea poate ca is merita soarta… nu stiu, poate is eu rau. Plus ca cine vrea sa devina programator are ceva in cap, deci nu e ultimu prost sa isi ia teapa asa la drumu mare.

Sincer, eu daca as fi avut oportunitatea de a lucra la Google, si abilitatile sa fac fata, nu as fi stat in viata mea sa invat oameni random programare. Macar daca imi faceam firma mea, faceam un site, aplicatie ceva. Adica da, oportunitatea la Google poate este valida multa vreme, da iti mai scade skillul cand stai si inveti lumea de if/else. Sau daca vrei peste 7 ani sa te duci la Google, te pune tot entry-level, daca o sa mai fie Google pe val (vezi Microsoft care nu mai e chiar asa de hot ca acu 20 de ani). Altul care ar fi lucrat 7 ani, ar fi fost senior pe atunci, cu probabil o suma frumusica stransa in cont (conform levels.fyi un senior ar lua anual, brut, cu totul cam $350.000, pai astia is bani seriosi nene).

Sau poate de asta is preturile asa mari, sa compenseze salariile pierdute de la Google? :smiley:

“ceea ce nu este adevarat”. Asta da argument :slightly_smiling_face:

Deci tu ce spui nou de fapt, concret? Nu pricep.
Repeti aceleasi insinuari intr-una ca sunt niste sarlatani. Dar n-ai absolut nici o dovada.
Nici macar o idee logica, cat de cat.

Eu unul aveam aceeasi impresie pana am urmarit interviurile pe care le au facut cu cursanti. Eu nu cred ca zeci de oameni mint in interviurile alea descalificandu-se practic. Ar fi o mascarada la scara mare.

De acord, TopTal n-are cum sa ascunda asta. Oricum ar fi mie nu mi se pare o problema sa ceara cat vor ei de la client peste hourly rate-ul tau. Daca toata lumea e multumita, e multumita. Daca nu, nu te obliga nimeni sa folosesti TopTal.

Crezi sau nu, nu m-am referit la tine neaparat cand am zis “invidie”. E o impresie generala care mi-a fost lasata de diverse comment-uri.

Pai da, am comentat la ce ai spus aici Bisnitarii programelor de mentorat in IT - #259 de kilogrammer.

Tu spui ca Dascalu profita in urma unei confuzii voite. Care e confuzia? Cum ziceam in comentariul meu, fie ca esti freelancer, contractor, chiar si angajat, in practica chiar nu conteaza.

Poate imi scapa mie, dar nu vad nicaieri vreo promisiune cu procente de succces.
Dimpotriva, am urmarit interviurile cu cursantii lor, si atat Dascalu cat si partenerul lui, Raul, repeta ideea ca cursantii respectivi s-au tinut si au urmat programul lui, cat de important a fost sa-l respecte, sa fie proactivi, etc.
Mie mi se par lucruri de bun simt.

Total de acord. E comuna ideea “Suna prea bine sa fie adavarat”.

Nu e o idee rea. In acelasi timp, hai sa fim sinceri de un lucru. S-a vorbit deja de ideea a-i antrena pe altii, chiar pe gratis, cat de greu este, si faptul ca, de fapt, multi cursanti renunta!.
Daca Dascalu ar publica rezultatele si ar iesi ca doar 20% reusesc din cei care i-au platit mii de euro pe cursuri, cam cum ar suna asta? Eu n-am vazut un business unde arata asta, indiferent de domeniu. Vrei ca eToro sa arate cati bani se pierd pe bursa? Come on.

Inca ceva important. Din ce am inteles, exista call-uri de consultatie gratis inainte de a plati orice. Ti se face un profil. Ai ocazia sa intrebi orice. Daca tu ai fi Dascalu, ai fi sarlatan ca cineva esueaza?

Si de fapt, de ce plecam de la ideea ca sunt sarlatani? Eu unul incerc sa gasesc raspunsuri. Mi-am schimbat pararea dupa ce am vazut interviurile cu cursantii lor, care, repet sunt foarte decente. Mai mult de atat nu am alta parere. E clar ca simplu nu e sa ajungi sa castigi mult. DOH!

Meh. Deci de ce inteleg, si tu zici ca sunt sarlatani… Dar fara nici cel mai mic exemplu logic de o indoiala logica.

Ooo, ce frumos argument. Macar tu esti singurul care are curajul sa-l si scrie :grin: Sunt convins ca multi il gandesc.

1 Like

Realizezi ca e in cel mai bun caz evidenta anecdotica, nu?
Anecdotal evidence - Wikipedia

2 Likes

Meh. De ce e neaparat rau sa dai “mii de euro” pe dezvoltare profesionala.
E bine stiut ca printre cele mai bune investii care exista e cea in dezvoltarea ta profesionala.

Adica companiile care cheltuie mii de euro pe angajati in trainunguri, cursuri, sunt niste cretini, nu?

Nu cumva, de fapt, vina e acelui care isi cheltuie mii de euro (fie ca-s ai lui, ai parintilor, ai companiei, etc.) degeaba ?

Nu. Nu pricep ce vrei sa spui. Eu in mod real sunt interesat de o discutie logica. Pana acuma n-am vazut decat insinuari, comparatii cu niste scam-uri penibile, filme cu BMW, etc.

Nu cred ca esti interesat de o discutie logica, pentru ca evidenta anecdotica pe care o tot invoci nu e logica.

2 Likes

Ca orice discutie care se respecta pe forumuri, apare sigur momentul ala in care, cineva incepe sa o dea in trolling, semi-trolling, sau ceva pacolo :+1: Hai sa ne prefacem ca suntem destepti fara insa sa vorbim nimic concret.

Whatever.

Sa fie cum vrea majoritatea atunci, Dascalu e un sarlatan nenorocit care pacaleste si spala pe creiere tinerii sa ia de la parinti mii de euro. O fi asa, nu o fi asa, I don’t care. Cum ziceam, orice discutie pe internet e de fapt o tampenie. Ce bou sunt ca am petrecut timpul scriind aiurea incercand chiar sa am o discutie logica, ceva cat de cat interesant.

E interesant cum totusi, urmarind reactiile, imi dau seama ca poate ce face Dascalu merita sa-i acord mai multa atentie :grin:

E trist insa sa vad, ce mentalitate de 2 bani au multi. Sa faci direct sau prin insinuari pe cineva sarlatan, “muist” cand nu ai absolut nici o dovada, nici macar o indoiala logica, spune multe.
Am fost si sunt in continuare indoielnic in ceea ce priveste ideea sa platesc lui Dascalu mii de euro, asta e clar, dar “discutia” de aici e doar un sir de mai degraba injuraturi.

Una e sa spui ca cursul lui Dascalu n-are valoare de fapt in raport cu cat cere, alta e ca e sarlatan nenorocit si ca minte si ca inseala tinerii sucindu-le mintea (cineva mai sus facea comparatii cu unul care inseala facand filme cu BMW pe fundal lol) .

Eu insumi am avut indoieli mari si serioase (se vede in commenturile mele de la inceputul acesti thread) dar cum am mai zis, interviurile cu cursantii m-au facut curios. In fine…

2 Likes

Te referi la tine cumva? Ca nu e clar.

Ce concluzie tragi tu de la video-ul ala pe care l-a pus, cu ‘freelancer’-ul de succes care baga bani multi?
Ce concluzie trageai daca in locul aceluia din video erau de-astia:

  • mafiotul Ghita, ca tot a facut bani din IT
  • Bill Gates
    ?

Ce au astia in comun in afara de faptul ca e cherry picking pe criteriul banilor multi care au valoare si te fac pe tine in stil manelist?
Faptul ca NU au facut cursul ala minune! :slight_smile:

Poate ca de fapt un criteriu necesar (dar nu suficient) ca sa ajungi sa castigi bani multi cu ITul e sa NU faci cursuri care te lasa fara bani? :slight_smile:

Asta ca sa te prinzi ca video-urile cu blablaologie nu dovedesc nimic.

De fapt, dupa cum arata studiile The Role of Luck in Life Success Is Far Greater Than We Realized - Scientific American Blog Network sansa joaca un rol mult mai mare decat un curs minune, pe langa pregatire (care e necesara si aia, dar nu neaparat la nivel de topul topului).

1 Like

Asa e, avem torrent ce dreacu’ Pai ne face de bani toti ajtia ca Ghitza, Bil Gheitz sau Dascalu pe noi?

E in regula daca ai ajuns la concluzia asta, e in ton cu ‘argumentatia’ anterioara.

Si daca tot te uiti la video-uri pe youtube, nu uita sa te uiti si la alea in care martorii iti explica foarte clar cum covidul e facatura si canabisul vindeca orice forma de cancer.

Asa e, e in ton cu stilul din argumentatia data de comentariile tale si altele asemanatoare.
Eu unul sincer zic raman tampit sa vad ce mentalitate exista.

Discutia aia cu argumente pe care o vrei nu prea are cum sa se intample ca pentru aia ar trebui ca toti cei care participa in aceasta discutie sa parcurga programul respectiv si sa scrie aici despre experienta lor. Pana atunci ciocu mic ca nu vorbesc din experienta, eu cam asta inteleg ce vrei tu sa zici.

Din moment ce nu am parcurs pot comenta doar modul in care ei se prezinta si sa trag concluzii pe baza experientei de viata pana acuma. Am participat in corporatii la cursuri de mii de euro si pot spune ca nici unul nu a simtit nevoia sa epateze cu o masina scumpa in fundal sa convinga lumea de valoarea cursului respectiv sau sa faca promisiuni de imbogatire rapida.

2 Likes

Faza foarte amuzanta e ca in urma unui asemenea curs s-ar observa probabil o diferenta statistica.

Nu datorata calitatilor magice ale cursului, ci a unui efect ‘placebo’, in sensul ca daca arunci 5000 euroi pe ceva te poate motiva suficient ca sa te zbati un pic mai tare.

Nu asta am vrut sa zic. Tu singur in comentariul tau ai comparat cursul lui Dascalu cu cele mai deșănțate scam-uri. Doar strict la asta m-am referit, redau iar aici ce am zis:

Dascalu a facut asta? Da-mi un link te rog.

1 Like

Insinuezi ca eu caut adevarul absolut. Aduci intr-o extrema ce vreau sa spun. Si daca facem toti de pe formul asta cursurile lui Dascalu tot nu e 100% relevant.
Orice training ar fi, si la Oxford, depinde doar de tine ce inveti si daca poti beneficia de el. E vorba de fiecare, ar trebui sa fie evident.

Dar una e sa incerci sa discuti ce poti si logic pe marginea cursurilor lui Dascalu, cat de cat, si alta e sa faci comparatii cu cele mai deșănțate scam-uri si sa spui Dascalu e un sarltan nenorocit, cand n-ai nici o dovada, ci doar faptul ca doar ne “enerveaza” tupeul lui Dascalu (chiar e annoying asta, sunt de acord lol) ca cere mii de euro pe cursul sau (deja ma si intreb daca chiar asa, cat cere de fapt?)

Eu unul asteptam o discutie cat de cat mai inteligenta.

Nu știu nimic de mașini etalate (deși parcă îmi aduc aminte ceva de Raul, dar nu bag mâna în foc), dar sigur-sigur a băgat placa cu „lucrezi cât vrei, de unde vrei”.

Doar că „lucrezi cât vrei ” înseamnă: cât timp faci destui bani să-ți susții stilul de viață. Din discuțiile prinse de mine, miile de euro/lună se traduc în 8h/zi de disponibilitate.

Ceea ce nu prea se împacă cu cât vrei. Nu?


Mie mi se pare un pic ciudat că nici unul dintre absolvenții de succes nu există online în comunitățile dev-related. Nu zic de DevForum, zic de github, stack overflow & co.

6 Likes

Așa cum tu zici că suntem invidioși eu încep să fiu convins că faci parte din echipa lui de PR.

Ai început finuț cu ‘și eu credeam că e un scam’ și ne-ai povestit cum ai ajuns să fii unul din cei care cred în el. Probabil ai crezut că ne vei converti în credincioși și pe noi? :slight_smile:

Tot nu mi-ai zis diferența dintre el și cei care vând cursuri amazon pentru că aparent e mai ușor să vândă cursuri la alții decât să vândă pe amazon și care promit aceleași câștiguri masive care n-au nici o logică. Deci ei vând cu 500 euro cursuri care te învață să câștigi 10,000 euro.

E vechiul proverb:

The best way to make money online is to teach others how to make money online.

Ți s-au dat aici multe argumente dar dansezi printre el ca un om de PR ceea ce-mi dă de gândit.

Eu îți recomand, scoate banul și du-te fă cursul, nu mai sta pe gânduri. Locurile sunt limitate! Primul call e gratuit! Poți face până la 100,000 EUR pe lună!

10 Likes

Cursul lui Dascalu vs Oxford, grea decizie :slight_smile:

O stii pe-aia cu ‘semper necessitas probandi incumbit ei qui agit’?

Pana una alta, primii care au venit cu pretentiile (unii ar zice chiar ‘extraordinare’) sunt cei cu cursul.
Au oferit evidenta anecdotica, ceea ce de fapt nu e deloc tocmai evidenta.
Atat.

Ce am aflat cu oarecare siguranta e ca pretind niste sume mari pe un cursulet care clar nu e facultate la Oxford.

De fapt, de curiozitate am sapat pe facebook si cred ca l-am gasit pe cel de face din freelancing banii aia in 6 luni. Faza e ca la ala n-au trecut inca 6 luni de ‘freelancing’ in momentul inregistrarii video-ului.
Pare sa fi inceput activitatea din Oct 2020. Are ceva activitate pe stack overflow, ceva blog (cu postari putine cu banalitati), dar n-am gasit GitHub. Nici nu m-am obosit cu cautarea.

Bah, nu e asa. Dar daca tot ai zis, daca-l contactez pe Dascalu, si ii cer sa ma plateasca in schimbul PR-ului din thread-ul asta, m-ai sustine? Cer seriozitate.

Daca-mi dai un mesaj priva iti fac si o oferta de aspirator.

40 Eur/h cel mai probabil brut e castig masiv? Oricum ar fi, ce ti se pare ilogic concret?

Haha, ce logica.

N-am primit nici un argument cat de cat logic, dar oricum eu nu cautam argumente. Speram mai degraba la o discutie normala, pareri, nu neaparat concludente, caci e imposibil oricum pe internet.
Poate aflam de pilda detalii de la cei care au facut cursul care ma faceau sa fac si eu cursul. Ce dobitoc sunt.

Anyway, e trist rau cand vezi cam ce mentalitate e prin mintea multora, cel putin cei care s-au obosit sa scrie.

1 Like