Bisnitarii programelor de mentorat in IT

Pfai ce-i acolo…

O sa las asta aici
http://portal.just.ro/SitePages/cautare.aspx?k=forge%20of%20talents

esti sigur ca e un argument bun sa pui linkuri cu companii care au si mai multe procese ca voi?

Adica tu daca furi 100 de lei, si celalalt fura 1000 tu nu mai esti vinovat pentru ca celalalt a furat mai mult?

1 Like

Vai. De astia nici nu stiam, probabil pentru ca traiesc intr-o bula.

Mare parte din informatii le primesc de la cei din jurul meu, care sunt mai tinerei, de aceea de SDA nici nu auzisem.

Heh, eu care credeam ca romanii au inventat smecheria. Se pare ca polonezii dadeau tepe de ani de zile pe aici. Vad ca astia au fost la apogeu prin 2019-2020, acum sunt in full exit-scam mode.

1 Like

Bre, daca clientii tai refuza sa te mai plateasca inseamna ca e ceva in neregula cu serviciile tale. Numai zic. In douaj de ani de cariera, un singur client care n-a platit am avut.

2 Likes

“Buna Silviu, mi a placut f mult videoul tau! Il cunosc pe Robert si pe oamenii din jurul lui si sincer omul a facut totul foarte constient. Stia care e toata faza. Isi punea angajatii, agentii sau cum ii numeste el sa sune in disperare si sa i convinga sa semneze, iar apoi sa le dea block, sa nu le mai raspunda. Lucra cu ei in aceeasi cladire, stia clar ce face cine. Acum, vrea sa se scoata ca nu stia ce i fac angajatii, care btw erau amenintati ca li se taie din salariu daca nu conving oamenii sa semneze si nu suna acel target (nr) impus de el. Unii s au prins care e faza si au plecat.
A angajat numai oameni incompetenti, fara studii in domeniu, de fapt fara studii superioare, in principiu oameni usor de fraierit care sa faca ilegalitati pentru el. Nu l-am placut niciodata, e un mic sarpe. Nu e prost, a facut un liceu greu, a intrat intr o facultate buna, dupa a abandonat o din cauza god complexului său, caracterului narcisist si a megalomaniei de care da dovada. Saracia mi s a parut ca l a frustrat toata viata si asa a început sa fie wannabe pe afaceri. Initial a fost cu tipele, dar era doar penibil spre f penibil. Daca era un pic mai prost ar fi iesit pick up artist ca Loren, dar l au ajutat neuronii aia doi in plus.”

Scuze, suntem noi rai, nu ii intelegem pe acesti oameni, acesti Saul Goodman (Jimmy McGill) ai Romaniei.

Nu uitati ca oamenii astia sunt capabili sa construiasca o persona foarte elaborata, mai ales acum cu ajutorul internetului in spatele unui monitor. Doar adusi la nervi intinsi si cand clacheaza isi arata fata adevarata.

Hai totuși că Saul Goodman era în instanță pe gratis toată ziua, și el practica avocatura totuși.

Nu a început să vândă cursuri în care să învețe pe alții cum să devină avocați în 6 luni cu prețul de ‘câți bani ai la tine’.

E alt nivel totuși :))

1 Like

De ce sa faci facultate daca nu e pasiunea ta, mai devreme sau mai tarziu vei renunta.

Bine da nu cerca vin la cursurile astea ultimii amărâți care au muncit 3 ani la spălat veceuri in Italia și își baga toți banii strânși în wellcode în speranța că se vor angaja în IT. Caz în care ar avea sens propagandă asta, să-i curmi suferință de a pierde banii bietului amarat. Cine sparge bani pe așa ceva (indiferent de rezultat) probabil are bani de spart.

Nu mai stiu ce sa cred dupa discursul despre ‘defavorizati’. Poate aia sunt targetul.

Mai rau. Sunt oameni care nu aveau banii aia si li s-a “sugerat” un credit de nevoi personale.
Acuma intreb si eu, asta nu bate spre ilegalitate, tinand cont ca Petru nu este consultant financiar sa faca astfel de “sugestii”?

1 Like

Da, dar vin cu umila întrebare. Că fully functioning adult cat de naiv trebuie sa fii sa pui botu la orice? Adica se presupune că după o vârstă ai discernământ. Așa și pe strada daca mă duc se găsește vreun rrom să îmi vindea iPhone 13 (cu play store pe el) adus de un văr de a lui din Anglia la 200 de euro, da doar nu îs idiot sa pun botu.
Adică cine e făcut să își ia japca își ia oricum, nu trebuie sa vorbim 800 de commenturi pe un thread sa îi protejam pe sărmanii naivi.

Ideea ar fi sa minimizam existenta teparilor astora, nu sa o incurajam sau sa o ignoram.

Aici iti dau dreptate, dupa 2 ani si 800 de comentarii nu stiu cat de mult a ajutat.
Este o problema de informatie, la fel cum jepcarii vor sa ingroape threadul asta cu articole SEO platite asa ar trebui sa ii ingropam si noi si sa venim cu materiale despre invatat programare, gratuite, de calitate, usor de urmat, oferit suport incepatorilor; pana la urma sunt atatia programatori de toate nivelurile pe forumul asta.

3 Likes

Cred ca aici este buba. Cand ai probleme grave, fie financiare, sau de alta natura, ti se reduce capacitatea de a judeca considerabil, pe un IQ test poti fluctua cu pana la 30-40 de puncte, care te poate duce la un nivel nedorit.

https://www.amazon.com/Scarcity-Science-Having-Defines-Lives/dp/125005611X/ref=tmm_pap_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=1642072916&sr=8-1

In cartea de mai sus se dezbate tema asta, folosinduse de niste studii naturale.

E.g In agricultura dupa harvest si inainte, facute pe aceasi oameni timp de zeci de ani.

Inainte de harvest: Nu ai bani, subconstientul e preocupat doar cu tema asta, nu poti judeca clar. -IQ

Dupa harvest, ai bani, esti liber sa gandesti +IQ

In programele de mai sus te inscrii cand esti in stagiul de -IQ, cel mai probabil daca am fi intr-un context anume cu totii am putea face asemenea greseli pentru ca nu ai sperante, si vrei sa iesi cat mai repede din hopelessness.

Ca si o concluzie eu as zice problema majora este posibilitatea existentei a porgramelor de genul in forma actuala.

E o mică problemă, majoritatea care promit marea cu sarea sunt pentru programatori cu experiență.

Pentru oameni noi există multe cursuri gratuite și doar după un anumit nivel ti se cer bani. Stiu exemple de oameni care erau chelneri in Italia, Cipru, soferi de camion, s-au apucat de freecodecamp si acum stiu foarte bine front-end, devops. A fost nevoie doar de un proiect real si puțin suport.

Coaching-ul e scump in orice domeniu, la unii are efect la alții nu.

La scoala de soferi nu îți garantează că iei carnetul, dimpotrivă, in Cluj ai mai multe sanse sa refaci școala de la 0 decât să iei traseul din prima.

Nu trebuie sa pui botu’ la orice, doar la ‘ce trebuie’ (din perspectiva unui tepar).

Cum nimeni nu e expert in toate, oricine poate pune botul la ‘ceva’.

Acele ‘ceva’ (care pot fi foarte multe), difera de la individ la individ si nu justifica deloc actiunea celor care profita de asta. De aceea chiar exista in legislatie pedepse pentru inselaciune. Exista niste limitari acolo, e mult de filozofat pe treaba asta, asa ca protectie ideala nu exista…

PS emag m-a pierdut definitiv de client pentru ca pe platforma lor se vand niste mizerii pseudo-stiintifice care sunt (macar moral, daca nu legal, pentru ca cei care le vand pot de exemplu invoca prostia fenomenala si ignoranta abisala) niste inselaciuni pseudo-stiintifice de joasa speta.

3 Likes

Nu mai zic nimic. Unii de pe threadul asta îmi dau senzația că îs paraleli cu realitatea pe care o știu eu.

Ce cred că nu realizezi tu este că discuția asta nu a fost nici un moment productivă (motiv pentru care nici nu m-am obosit prea tare cu moderarea) :slight_smile:

Este un fel de „Pub & Chat” cu o oarecare direcție. Atât.

Clienții din target (sau… potențialii clienți) nu vor ajunge pe DevForum, la fel cum nu vor ajunge în toate locurile în care se discută legitimitatea acestor cursuri. Iar dacă vor ajunge… ei bine, vor merge pe idei de genul:

  • Nu se poate să-mi iau chiar eu țeapă!
  • E plin de hateri pe aici
  • etc
3 Likes

în spiritul threadului vreau să postez acest banc tâmpit

Iubito, uită-te ce vreme frumoasă este afară și tu stai in bucătărie și speli vasele!

– Si ce ar trebui să fac?

– Să ieși afară să-mi speli mașina.

Considerand ca poti sa cumperi “medicamente” homeopate din farmacii, chestii care sunt pur pseudostiinta si multe demonstrate ca nu functioneza la ce sa te astepti cand vine vorba de ceva gen cursuri, coaching si altele unde e mult mai greu sa cuantifici si sa definesti ce inseamna “a da rezultate”.

3 Likes