Bisnitarii programelor de mentorat in IT

E greu de gasit si vazut feedback-urile lor. Cred ca majoritatea, din scarba, nu se va sinchisi sa scrie pe forum-uri.

Si nu e nimic nou, intr-adevar. Cum zicea Mos Confucius, “Cine nu casca ochii, casca Euroii”

1 Like

La inceput multi se inscriau pe recomandari, venea unu, facea cursul, se angaja …recomanda 10. Acum pentru ca s-au tot facut grupe peste grupe peste grupe, feedbackul incepe sa fie invers.

Ceea ce nu intelegem noi e ca 90% din cei care se inscriu, se inscriu sa se angajeze dupa, nu sa invete pentru ca le-ar placea. Ma rog, asta a fost si reclama facuta peste tot - schimbare de cariera si nu ‘hai sa invatam programare’

Feedback-ul incepe incet-incet sa iasa la suprafata.
Uite aici un comentariu recent pe Youtube:

Iar aici este cineva are a decis sa se lupte cu manipularea si sa isi recupereze paguba si i-a dat in judecata:

2 Likes

Aici se afla niste testimoniale ale fostilor cursanti:
https://www.trustpilot.com/review/libertateinit.ro?languages=all

4.5 / 5 in conditiile in care toate cele 14 reviewuri au 5 / 5 ? => sterge review-urile negative

Mie alea mi se par cam fake…

Nu pot să cred că cineva cu un limbaj de genul…

Cel mai jmecher program

…știe discuta cu un client și vorbi ca un corporatist. Sună a review de licean de 14 ani care scrie din astea pentru 10 lei bucata. Se practică.

1 Like

Sună aproape a sarcasm :slight_smile:

1 Like

14 review-uri date de 14 oameni care au dat un singur review :slight_smile:

2 Likes

ati fi suprinsi ce fel de oameni mai ajung pe la cursuri. O persoana de gen feminin statea pe telefon intr-una (asta inainte de pandemie) si tot ii atrageam atentia ca daca e o urgenta ar fi ok sa iasa din sala daca nu poate astepta pana la pauza, dar ea dadea scroll pe instagram si fb( era in prima banca si-apucam sa vad ce face) apoi cand am pus o intrebare (am ales-o fix pe ea) a zis ca ea n-a inteles nimic din ce s-a explicat si sa mai explic odata moment in care i-am zis ‘daca stai pe telefon nici n-ai sa intelegi vrodata’. S-a ridicat in picioare si si-a bagat toate alea … si in noi si in firma ce tinea cursurile si in tot din jurul ei. Apoi a sunat si-a facut reclamatie ca vrea banii inapoi ca defapt nu se invata nimic aici si totul e o teapa.

Si asta e doar un exemplu.

1 Like

aka frecator de menta care vrea diploma pt cv

Nu cred ca ai procedat corect. Nu e raspunsul OK cand vorbim de o institutie publica de invatamant care are multe constrangeri. Si cu siguranta nu cred ca e OK cand e ceva privat, dedicat adulților, și unde presupun ca respectiva persoana a platit niste bani. Si poate speră la mai mult decat genul de tratament din școală.

Tu si firma la care lucrati aveati un client care nu folosea “produsul” cum trebuie. Adica in loc sa fie cu ochii la tabla si sa invete, statea pe fb si instagram. Nu ai menționat că ar fi deranjat pe alții, așadar era o problema strict a ei. Si tu ai luat-o cu o atitudine agresiva și neconstructivă in opinia mea.

Ce ai fi putut sa faci in schimb? Sa discuti cu ea in particular despre situatie, in primul rand. Pe ideea de a critica in privat și a lăuda in public. Să vorbiți despre ce anume spera sa obtina din cursul asta, si ce fel de abordare necesita asta. Si cum a fi “atent in clasa” este necesar pentru chestia asta. Și în final cum abordarea pe care a avut-o până acum nu o sa o ajute sa aibă success. Pana la urma, ea/firma ei/cineva plateste niste bani pentru cursul asta. E pacat sa se iroseasca. Și păcat că dupaia sa para că și cum tu nu ți-ai fi făcut treaba. Dar poate aflai că are alta modalitate de a învăța, iar statul la curs nu este cel mai bun pentru ea. Poate intra doar din necesități de prezența, dar nu îi era util. Caz în care nu aveai de ce să-ți faci griji ca instructor, și poate puteai sa te mulezi mai bine pe lucurile de care avea nevoie - practica, material de referință, alte exemple, etc. Sau poate pur și simplu nu vedea lucurile așa, și avea așteptări nerealiste despre ce poate un astfel de curs să-i ofere. Caz în care este corect să renunți la ea ca student si client.

Nu știu mai mult context, dar mi se pare total justificat să-și ceară banii înapoi. Chiar daca proful era super, chiar daca studentul era dedicat în felul în care îl dorea profesorul, mi se pare OK sa renunti la curs si sa iti ceri banii inapoi dupa o situatie de genul.

E intradevar trist cand elevii si studentii nu constientizeaza ca ei sunt responsabili de educatia lor, iar scoala, facultatile, cursurile, părinții etc. sunt acolo ca sa ajute - ca o resursa daca vrei. Nu sa le bage materie in cap (nu au cum), sau sa faca munca sau experienta in locul lor. Dar asta e oarecum o problema institutionala - mai nimeni nu transmite mesajul asta. Sau cel putin nu transmitea pe vremea mea. E genul de lectie pe care o inveti singur.

3 Likes

e interesant cum ai incercat sa-i gasesti explicatie dar ce nu ai luat in calcul e ca acel comportament al ei cu adus injurii and shit, nu-i mai da niciun drept la niciun ban.

E si vina mea ca nu am adus tot contextul, dar nici nu am de gand sa fac un post special pentru respectiva persoana doar ca sa-mi sustin punctul de vedere. Si da, deranja pentru ca inloc sa merg mai departe de fiecare data am stat sa mai explic odata sa fie respectiva atenta( pana intr-o zi).

Daca te uiti in history la ce am mai postat vei vedea ca am adus in discutii si lucruri mai putin bune pe care le fac scolile/trainerii. Nu am incercat sa scot pe cineva mai bun sau mai rau din toata treaba asta.

1 Like

Si mie mi se pare ca ai reactionat cam “romaneste”, dintr-o bucata, ii explici, asta e job-ul tau, altfel e vb aia nu exista intrebari proaste, si cand pui o intrebare profesorul tipa la tn.

Pt multi uitatul pe telefon poate fi un mecanism de coping la stress, i se parea poate greu, plictisitor, etc.

Te cred ca e mai complex decat ai lasat sa se inteleaga.
Dar am mers si eu pe contextul pe care il aveam.

Dar nu cred ca schimba fundamental mesajul. Cred ca aveai mai multa munitie intr-o astfel de discutie sau justificare sa nu continuati colaborarea.

IDK acum, n-am facut niciodata “training” la modul asta, si nu stiu cum e realitatea de pe teren. Poate renuntarea insasi la un client e BS daca firma nu are cum sa-si plateasca salariile luna respectiva din cauza asta.
Dar am lucrat cu o echipa, si am mai avut conversatii dificile. Trebuie tact aici, altfel pui omul pe defensiva, si nu te mai poti intelege cu el OK. Si ai “pierdut” la modul global.

1 Like

daca verifici comentariile si cauti pe google pe cei cu nume complet, nu prea se potrivesc datele din comentarii cu ce scriu ei la profil, unii sunt angajati, unii sunt freelanceri de vreo 2 ani si acum au descoperit freelance, asta la o cautare ochiometrica.
acum nu zic ca multi programatori nu stiu sa se vanda, dar majoritatea sunt oameni inteligenti nu poti veni tu acum cu schepsisul si gata ii destepti tu pe loc si vin banii singuri… prea macane…

2 Likes

Hai sa fac si eu un pic pe avocatul diavolului.

Eu am terminat facultatea in urma cu 20 de ani si din toti colegii doar un numar de 20-25% au ales o cariera strict in IT/programare. Mai sunt vreo 10-20% care au ales cariere adiacente (design, proiectare, retelistica, automatizari, electronica, …) si un numar foarte mare din ei 50+% nu au mai lucrat deloc in domeniu (daca aveti alte procentaje sunt curios sa le aud). Din punctul de vedere al celor din urma facultatea a fost cam inutila, e vina facultatii in acest caz?
La momentul respectiv nu era problema banilor si toti au facut facultatea gratis.

Diferenta majora pe care o vad eu intre cele doua situatii ar fi ca cineva cere bani pentru aceasta “experienta” si vine cu un marketing agresiv si promovare pe masura. De asemenea cred ca drop-off rate-ul e mult mai mare, gen 5-10% termina cu succes un program de mentorat (obtin ce a fost promis la inceputul programului, gen o cariera in IT) si >90% din oameni dau banii degeaba.

Si eu sunt in tabara celor care acuza aceste programe de mentorat ca nu sunt etice in ideea ca nu incearca sa ajute pe cineva ci e strict un business. O varianta mai ok/etica ar fi fost sa imparti programul de mentorat in doua etape gen trial si full. In prima etapa sa ai posibilitatea sa urmezi programul pentru o perioada scurta de timp (max 2 saptamani) si sa vezi mai exact ce efort e necesar, cat de bine te adaptezi la cerintele programului, cat de bine e structurata materia etc… si pe urma sa semnezi contractul full sau sa exista clauza in contract ca poti renunta in primele X saptamani platind doar suma Y de contract. Stiu ca cele mai multe au actiuni gen “open days” dar asta nu cred ca ajunge.

E vina sistemului de invatamant. Se intra in facultati mult, mult prea usor.
Asa ca se baga oricine, chiar si cei care vor sa aiba o hartie de sters la fund cand termina.

Idem pentru sistemele platite. Daca tot ce ai e conditia sa platesti, o sa se bage multi prosti cu bani.

Daca sunt sisteme platite care promit in timp scurt rezultate miraculoase, nu o sa se bage doar prosti cu bani, o sa mai aiba o calitate: lenea… care poate fi o calitate in programare, dar nu tipul asta de lene. Lenea pentru efortul de invatare. Asa ca tipic in cursuri de-astea: prosti lenesi cu bani de aruncat. Or fi exceptii, poate, dar…

1 Like

Se intampla asa, ai impartit tot programul in 4 transe. Poti renunta dupa prima transa daca ti se pare ca e prea greu/n-ai timp/ nu iti place. Mai mult sunt si cursuri gen ‘intro in programare’ ce tin 2 luni sau ceva de genu unde din nou poti sa vezi daca e pentru tine.

Funny tho, ca eu sunt unul din trainerii care mereu i-am facut constienti pe cei ce nu voiau sa invete sau nu le placea ca dau banii degeaba si am primit de mai multe ori raspunsuri cu ‘da-s banii mei’ sau ‘nu platesc eu cursul ci firma’

Exista un mod simplu de a evita asta, un mic examen dupa fiecare capitol. Nu trebuie trial, iti dai seama din teste/teme de casa daca tu predai prost sau sunt unii care nu sunt compatibili. Doar ca sunt convins ca banii de la elevi sunt mai importanti decat sa pice in prima saptamana.

ce zici tu e ca eu omului care da bani sa-i zic dupa prima tema sau asa zis test, daca nu e capabil sau nu vrea sa faca, ca nu-l mai primim ? Pai si daca el zice cum am scris fix in postul anterior ‘sunt banii mei, care e problema?’

Nu e un curs obligatoriu, fiecare om are dreptul sa-l faca sau sa nu-l faca si sa se retraga cand vrea.

Ce zici tu, ar trebui sa se faca inainte sa se inscrie lumea, adica o triere intre persoane - ceea ce se facea la inceput…acu 2 ani. Pe masura ce a luat amploare si a devenit banul mai important, a scazut si calitatea trierii.

Asta e ultimul post legat de cursuri ca fiecare dintre noi are cate o idee aparent. Daca sunt oameni ce doresc informatii suplimentare le pot raspunde in privat la intrebari.

6 Likes

https://www.trustpilot.com/review/libertateinit.ro
Daca mai era nevoie de inca o dovata ca Libertate in IT sterge review-urile negative.
Review-urile cu “Invited” sunt cele in care creatorul paginii invita un cursant sa lase un review printr-un magic link.

De ce l-a mai invitat sa dea review daca dupa i l-a sters?
s2

2 Likes