Bisnitarii programelor de mentorat in IT

Nu am vrut să spun că n-a avut antrenori buni, ci doar că antrenorii nu au fost neapărat niște fotbaliști comparabili cu Hagi :slight_smile: (valabil pentru orice sportiv de performanță).

(iar acum se pare că iau apărarea mentorilor și vânzătorilor de snakeoil \(〇_o)/)

Plus ca se pare ca tratezi programarea ca pe un sport :slight_smile:

O sa ridic o intrebare: pe cati i-au antrenat antrenorii lui Hagi si cati au devenit Hagi?

3 Likes

Concluzie finala personala in legatura cu programele astea. Daca ai nativ ca om abilitatea de a invata programare si anteprenoriat, generare de lead-uri si tehnici de comunicare nu ai nevoie de ei. Daca nu ai astea ai nevoie de ei unde nu iti iasa singur. Cam atat

1 Like

Firmele au nevoie de investitori cu relatii și know-how ca să crească cu riscuri cât mai mici. Dacă un mentor poate oferi ce oferă pentru firme un investitor atunci e ok, nici ei nu caută începători ci oameni care poate nu știu să se vândă/nu au relații.

Eu am întâlnit oameni care știu programare extrem de bine, dar nu știu cu ce se mănâncă o firmă sau ce sunt taxele.

1 Like

Poate Jose Murinho nu a castigat Liga campionilor ca jucator, dar cu siguranta a fost jucator de fotbal o perioada de timp inainte de a fii antrenor. Iar ca antrenor a plecat de foarte jos castigandu-si respectul in timp si cu munca flawless prestata in domeniu.

Anyway, nu vreau sa ma cert cu nimeni…doar ca in ziua de azi avem mangeri de programatori care nu au scris in viata lor o linie de cod, avem manageri de *Ops care nu configurat in viata lor un server. Avem roluri de management mascate sub denumiri gen Scrum Master sau Agile Coach. Toti cu pretentii sa le fie respectata meseria dar facand 0 pentru a isi castiga respectul.

De aia au aparut bisnitarii astia. Si stati linistiti ca vor continua sa apara atata timp cat domeniul va fii pe crestere.

Si nah…cumva suntem cu totii vinovati ca am trecut mult prea repede peste problema fundamentala pe care o reprezinta rezultatele anterioare obtinute in domeniu.

Poate par arogant si imi cer scuze. Dar nu putem progresa altfel decat daca ne dedicam obtinerii excelentei in ceea ce facem. Si nu putem tinde catre excelenta aia cu brogramatori a caror experienta sunt niste internships la care au schimbat 2 butoane si 3 query-uri.

Altfel, iar o sa avem discutii despre developer burnout, despre estimari care sunt luate drept deadline, samsari de programatori sau bisnitari care cauta imbogatirea peste noapte, etc. Noi trebuie sa punem stop, nu statul sau altcineva.

7 Likes

Corect, si sunt nenumarate exemple de traineri in software development care nu sunt super programatori dar care vand cursuri bunicele, mai ales pentru incepatori.

In acelasi timp, sa ceri 4000 de euro e destul de aberant. Eu n-am vazut cursuri de software development , mai ales pentru incepatori la asemenea sume. O subscriptie la Pluralsight e $200 si ceva parca.

Problema lui Cristian Dascalu cred e ca a vrut sa dea spargerea si foarte repede. Cu parere de rau e lacom, si din pacate, si-a cam bulit putinul construit pe cateva filmulete de pe Youtube in care, oricum, informatia e infima si se poate gasi in multe alte locuri (cum e la Google, salarii, chirie, etc.).

Eu oricum n-as recomanda pentru cineva sa faca cursuri in Romania la academiile ciuperca, fie si daca sunt unii instructori mai acatarea.

1 Like

E o comparatie totusi extrema, Cristian totusi stie programare… O fi lacom, dar stie totusi :slight_smile:

Știm doar că ne zice el că știe, dar eu n-am văzut cod sau proiecte scrise de el încă. Internship la Google poate însemna și să scrii help pages pentru softurile lor sau să schimbi culoarea butoanelor la cine știe ce soft intern.

Sunt la vârsta la care nu mai cred pe cineva așa doar că-mi zice el despre el ce tare-i el :slight_smile:

8 Likes

Come on, nici chiar asa :slight_smile:

Nu zic deloc că asta ar fi făcut el, pentru că nu am de unde știi. Zic doar că mi se prea vag ca să înțelegem exact unde e nivelul, poate însemna orice acel ‘internship’.

E ca și cum zici că lucrezi la Oracle. Nu e totuna că lucrezi la engine-ul de database în C, sau că faci mentenanță la site-ul cu documentația online. E un spectru larg.

E prea vag, atâta tot. Iar când pretinzi că vinzi cursuri că vrei să-i înveți pe alții eu zic că trebuie să știm exact cine e dpdv profesional, personal nu ne interesează.

3 Likes

Mai ar fi o treaba, daca unul poate cere mii de euroi pe baza unui internship la google si ceva facultate in Romania, cate sute de mii de euroi / cap de fazan dornic de cale regala poate cere unul cu doctorat in USA si cu angajare la google de multi ani de zile?

PS Intreb pentru un caz concret, vreau sa-i zic sa vina in Romania si sa-si gaseasca vreo cativa fazani ca sa faca milioane de euroi / an din de-astea :slight_smile:

2 Likes

Ma leg si eu de analogia cu sportul de mai devreme.
Halep n-a avut intodeauna antrenorul pe care il are acum. Cand antrenorul ei de pe vremea junioratului nu a mai avut ce sa o invete, a trecut la altcineva mai experimentat.
Nu cred ca trebuie sa fii un guru intr-un domeniu ca sa poti invata pe altul mai putin pregatit.
Cu totii facem asta la lucru in fiecare zi, cand facem code review, cand ii invatam pe cei mai juniori diverse lucruri. Doar ca noi nu cerem bani extra pentru asta.

Nu stiu ce sume se cer in programele astea de mentorat…dar probabil oamenii au mers pe ideea ca nimeni nu face asta momentan si if you know how to do something, never do it for free.

1 Like

Analogia era acolo să arăt că nu e musai ca antrenorul să fie campion ca să antreneze un campion. (cum nici un campion nu e musai un antrenor bun)

“Eu antrez altii asa cum eu antrez pe mine insAmi, nu stie nimenea ce greu a fost”.

1 Like

Chiar si in sport, ca tot m-ai citat, rata succesului in asemenea cazuri e destul de mica.

Dar in domenii mai intelectuale, procentul e foarte, foarte mic, daca e sa vorbim de analogul lui Hagi. Mai degraba o sa gasesti de-aia bine pregatiti cu profesori buni, decat genii care au invatat de unii singuri sau de la profesori slabi. Si atunci trebuie neaparat sa iei in calcul si esecurile, pentru ca… survival bias & cherry picking. La fiecare Green gasesti cateva milioane de Ion.

Păi eu te-am citat că-ți dădeam dreptate, nu de altceva :santa:

Un alt aspect important la bisnitari e ca incearca sa se diferentieze fata de alte cursuri introducand elemente de psihologie (Wellcode - noi te invatam partea de mindset, care e foarte importanta. Libertateinit - noi te tinem accountable, e foarte important). Scopul acestor elemente este sa manipuleze cursantii sa creada ca daca programul nu merge, e vina lor si nu a mentorilor.

O tehnica buna de agatat oameni e aruncarea de cifre:
120.000 € potențial dintr-un singur proiect ca freelancer
13 000 EUR lunar ca freelancer din România

Abia s-a semnat contractul, dar noi deja inmultim cu 2 ani.

Sa mai zic ca inclusiv formularea de branding “venit dublu” e luata de la Brennan Dunn (Double Your Freelancing). Nu mai zic.

3 Likes

120000 euroi potentiali, nu reali :slight_smile:
Serios, ce fumeaza aia?

LE De curiozitate am dat click pe un link furnizat la un video de-ala. Un site de-ala tipic non GDPR, care-ti cere datele de identificare. Cred ca-s amendabili la greu.

1 Like

:face_vomiting:

atata lume se triggeruieste pe aici de parca cei ce au venit cu ideea asta au inventat apa calda. In mai toate domeniile s-au gasit persoane care vand ‘cheia succesului’ - in economie e plin de astfel de oameni care vand cursuri si programe, in afaceri la fel. E un model de business ce a mers si va merge mereu, e moral ? nu stiu, din punctul nostru de vedere probabil ca nu.

Eu cred ca mai mult de 1 an nu va mai merge pe latura asta cu cursurile in IT (spre deosebire de alte domenii) pentru ca lumea a inceput sa inteleaga ca nu e chiar asa roz. Daca la inceput erau putini si nu prea avea cine pe cine sa intrebe daca a reusit in domeniu, acum din ce in ce mai multi care termina aceste cursuri pot da un feedback.

1 Like