Bisnitarii programelor de mentorat in IT

Se intampla mai des cand nu e cu compilare, ci e cu scripturi.

3 Likes

Poate n-ar fi o idee rea sa avem un thread cu cursuri/resurse “pe bune” despre freelancing.
De exemplu linkul postat de @xtrnc (https://www.techinterviewhandbook.org/) mi se pare foarte util si habar n-aveam de el pana acum. Banuiesc ca or mai fi.

3 Likes

E un link foarte bun pentru pregatirea interviurilor tehnice. Nu e mare filozofie sa lucrezi ca si contractor/freelancer pe srl, nu ai nevoie de cursuri pentru asta. Samsari care vand secretul succesului pentru suma modica de 5000$ “investiti” intr-un curs sunt inca din anii '70.

1 Like

Daca era wellcode nu mai cenzura nimeni imaginea

Cu WellCode s-a lamurit treaba deja

Petru, desi nu am fost cursantul tau, am inteles plus valoare care il aduci si il apreciez. :+1:

Sincer imi aduci aminte de Clement Mihailescu de la AlgoExpert (are multe materiale bune pe Youtube)

Ne poti recomanda cursuri / materiale care ar fi asemanatoare cu Freelance250k (sau mai local programul “Libertate in IT” ?

1 Like

Asemănătoare în ce sens? Cu profesori despre care nu găsești că ar avea vreun fel de experiență în ceea ce îți vând? :smiley:

3 Likes

Fără niciun fel de legătură cu nimic, răsfoiesc o carte și mi-a sărit paragraful ăsta în ochi.

7 Likes

S-a ajuns la cenzura si pe aici?
Parca imi aduce aminte de obiceiul lui Dascalu de a sterge comentariile negative.

Este inca acolo
nu s-a sters
Acesta comunitate se modereaza singura.
Adminul intervine foarte rar :slight_smile:

2 Likes

Cat de chill e baiatul asta. Ar trebui sa se apuce de mentorat IT-isti.

Menajerul ce face, menajeaza ?

Au inceput sa apara copycats la Libertateinit, nu mai gasesc acum dar mi-a aparut pe FB o reclama cu mesaje similare de la alta companie.

1 Like

Au aparut multi, nu vreti sa stiti cati sunt in maghiara care predau inclusiv programare de la 0 si iti promit o noua cariera.

Oarecum am o mica invidie, e posibil ca astia sa castige mult mai bine ca noi care scriem cod. Parca toata lumea crede ca se poate apuca de programare…

1 Like

E foarte probabil, schemele astea chiar functioneaza.

Promite-i omului un castig mare cu efort mic si ii blochezi gandirea rationala. Lacomia e usor de speculat.

Functioneaza de la telefoane gen ‘ati castigat un premiu’, la emailuri de la print nigerian, la mare love de la magnat al diamantelor, pana la cursuri care scot din tine Einstein in trei luni.

2 Likes

M-am logat cu un cont pe care uitasem ca il am (mersi Apple) doar ca va spun ca am citit destul de mult din thread-ul asta in aceasta seara si a fost un wild ride plin de contradictii si romanisme.

Ce am inteles:

Daca e curs pe bani, de ce nu e gratis. Daca nu e gratis, de ce nu e 10 euro ca pe Udemy. Daca nu e 10 euro ca pe Udemy, de ce nu iti da job la final. Daca nu iti da job la final, atunci trebuie sa stim toata istoria instructorilor inclusiv numarul de trigliceride si daca folosesc tab sau 2 space-uri. Daca nu stim toate asta si nimic mai putin, atunci e teapa. Dar e teapa oricum pentru ca singura programare se face la facultati. Aceleasi facultati pe care le vorbim de rau apoi in 50% din cazuri cand spunem la lume ca pot invata totul doar de pe net, chit ca de fapt e o combinatie de factori pentru ca realitatea e nuantata, nu binara. Dar stai ca daca nu intelegi ce nu intelegi despre IT ti-ar prinde bine un curs in grup sau un bootcamp. Dar cursurile sau bootcampurile sunt niste minciuni pentru ca exista Udemy si cursurile la 11 euro nu pot coexista cu cele la 1100.

Multumesc pentru o seara plina de ups and downs :carousel_horse: :))

Am trecut si prin self-learning, dar si prin cursuri. Sunt tester, nu dev, si n-am un background educational formal in IT. De-asta cred ca pot sa ofer o perspectiva putin diferita.

Pe mare am avut si eu aceeasi parere despre cursuri - de ce sa dau bani multi can e atat informatie pe net si exista platforme ca udemy si freecodecamp? - insa mi le-am mai cizelat dupa ce fostul angajator mi-a platit un curs ISTQB de 500 de euro pentru 3 zile, cu care n-am fost de acord prima data. Dar cursul ala nu m-a ajutat sa iau doar o certificare din prima (pe cea de la curs), ci si pe urmatoarele doua - tot din prima, dar fara cursuri. Si nu cred ca as fi facut-o fara cursul ala pentru ca sunt niste chestii pe care doar o persoana care face acelasi lucru de mult timp te poate face sa le intelegi intr-un mediu mult mai ‘intim’, precum un curs de 15 persoane unde pui liber intrebari vs. un clip inregistrat pe Udemy. Apoi mai e si componenta sociala a cursului, cand cursantii isi explica chestii intre ei de la noob la noob, adica daca eu am inteles jumate si tu cealalta jumate, ne facem reciproc sa intelegem tot. Asta plus validarea pe care o primesti indirect cand intelegi lucruri, sau pe care o dai celorlalti cand vezi ca se descurca bine si incepi sa intelegi pentru ca au inteles si ei. Astea sunt chestii pe care unii dintre voi probabil le-ati experimentat in scoala, dar scoala pt. mine a fost more or less un esec.

Cred ca cu totii stim ideea aceea ca uneori cand esti zgarcit cu ceva, lucrul ala ajunge sa fie mai scump. Asa-i si cu cursurile astea de la Wellcode, SDA, Freelancing Know-How de la Dascalu sau altele, uneori. Poti sa dai multi bani pe ele si sa iti ia un timp sa inveti un lucru (curs si self-learn dupa) sau mult mai mult timp sa inveti singur. Timpul petrecut pe invatat si practica e variabila de care uita toti cand critica programele astea de bootcamp sau dezvoltare. Degeaba inveti din 10 locuri de unul singur daca o faci fara feedback real de la o persoana (sau mai multe) si nu doar de la un test/handbook online, pentru ca de fapt inveti dintr-o singura sursa: tu. Poate stiati deja ca o carte citita de 100 de persoane = 100 de carti citite intr-un final. Fix asa e si in situatia asta.

Lasati lumea sa dea bani pe ce vrea. Mai bine un curs scump decat o masina inutila.

Am ajuns in threadul asta pentru ca am cautat review-uri pentru o platforma de cursuri, pe care nu le-am gasit, dar am ajuns in schimb sa las carnatul asta de reply.

1 Like

ISTQB-ul e serious shit, cand dai bani pe cursul de la o certificare tre sa fie destul de bun ca dupa aia sa ia certificarea majoritatea participantilor. Si din ce aud, cursurile la ISTQB sunt foarte bune.

2 Likes

Astazi am dat peste comentariile urmatoare:

, regasite sub videoul lui “Vlog de IT”, cu titlul “Nu e teapa, am castigat procesul cu WellCode si Petru Trambitas”.

1 Like

Da, ca si QA e un avantaj destul de mare la interviu si ajungi direct posibil lead de QA daca il ai.