Bisnitarii programelor de mentorat in IT

Pe r/programare pe reddit am mai citit ca se plange lumea de cei care fac reconversie profesionala. :smiley:

Eu am cumva o filozofie, cine nu isi da seama cu Google ce trebuie sa faca ca sa ajunga la suma pe care o vehiculeaza bisnitarii s-ar putea sa nu fie nici un programator prea bun sau nu ii pasa de bani.

1 Like

Exact.

Nu neaparat programator ci fire antreprenorială. Dacă ai fi avut firea aia anteprenorială să te știi vinde, știi și să găsești clienți.

Eu la un moment dat am luat lista cu bază de date cu cele mai mari firme, am sunat și mi-am făcut întâlniri, am mers la ei la firmă și am încercat să le vând chestii. Fără să stau să-mi explice cineva, mi s-a părut normal. N-a fost ușor și e greu să treci de sentimentul de ‘mă fac de râs’ dar nu mai am problema asta din copilărie.

6 Likes

nu pot sa nu observ ca tot cresc sumele lunare. La inceput era 5000, apoi 8000, acu 12 000 si 20 000 pe luna. Not bad.

https://archive.ph/3WbLb

Am vazut chiar pe linkedin un recrutor care se plangea de acest lucru.

Deci marele Dascalu cere mii de euro ca sa te invete sa faci spam la recruteri :))

Cosmin, te rog, acesta este un sistem complex de achizitie de clienti.

Tu? tot developer, tot developer?

Ai uitat de elementul cel mai important.

:fire::fire::fire::fire::fire:

1 Like

Dascalu a zis de curand ca ei (ca echipa) trec in full remote, si ca de aceea vor renunta la biroul fizic.
A uitat sa mentioneze ca renunta si la oameni. (halal transparenta)
Oamenii din echipa lor nu au fost niciodata promovati, pentru ca nu erau importanti pentru business.

:rocket: :rocket: :rocket: :rocket:

Au ajuns si strainii sa vada efectele “cursurilor” lui Dascalu In caz ca unii mai aveti dubii ca Dascalu e in spatele profilelor alora : programare

1 Like

Dap, am văzut pe reddit topicurile.

O să ajungă să facă mai mult rău decât bine pentru că cretinii…pardon followerii lui sunt vizibili, se bagă agresiv peste tot, iar HR-iștii vorbesc între ei. O să ajungă să zică că așa sunt toți românii, scumpi, slabi și insistenți.

1 Like

Oare începe buba libertății să se spargă?

Cand vad un dascalit pe LinkedIn cu poza de cover cu laptop-ul in mana

Cum e baiatu ala care sta in picioare in mijlocul pustietatii, dar tine laptop-ul in mana ca un ospatar.
Chelner, doua coduri te rog!

:crab:

Sunt si eu pe grupul de FB.
Il recomand celor ce vor sa fie la zi cu ce se intampla in industrie.

1 Like


eu am inceput sa primesc d-astea de la diversi esteuropeni, s-au extins peste hotare?

Dascalu sigur s-a pus pe ucrainieni sau oricum strategia nu e grea de copiat. Era in Kiev cand a inceput razboiul, deci nu m-as mira.

2 Likes

100% this, fix de aia a mers acolo :slight_smile:

Am văzut ceva fragment dintr-un vlog sau ceva despre a deschide birou acolo fix înainte de război.

Și Ucraina e centru de outsourcing ca România, deci e piața ideală.

Libertate in (miner)IT