Brexit și (posibile) efecte ce ne-ar putea afecta

Asta nu se va întâmpla. :slight_smile:

I beg to differ, cum ar spune cei care au votat sa iasa din UE. Inca incearca sa isi dea seama ce vor face dupa iesire, dar planurile sunt deja facute. Presiunea din partea Leave campaign e foarte mare. Desigur ca va dura cel putin 2 ani pana la iesirea propriu-zisa, dar va fi.
Cealalta tabara (pro-EU) s-a resemnat deja cu plecarea. :slight_smile:

Intr-adevar un subiect delicat, care ne afecteaza.

Cred ca au amanat pana la anul invocarea articolului 50 pt a avea evaluari de cost si a putea fi in pozitia de a defini raul cel mai mic, sa stie cu ce merg la negocieri.

Vor afla cifrele care stau la baza afirmatiilor de genul “dpdv comercial e un dezastru” pe care le gandim toti, si vom vedea atunci care e pozitionarea.

Oricat am incerca sa speculam, cred ca nimeni nu stie cu adevarat dimensiunea problemei, si ca aceasta e fix in curs de definire.

So how long will it all take? Sir Andrew Cahn predicts it could be 2035 - yes, nearly 20 years from now - until satisfactory deals with the EU and other trading partners are done and dusted. By which time, the current Brexit Ministers will be in their seventies and eighties!

De aici.