Bucureștiul este orașul în care se pierd cele mai multe ore în trafic la nivel mondial, 134 de ore pe an pentru fiecare șofer, mai multe decât în New York, Moscova sau Paris

și ce ma doare ca s a făcut anul trecut in campanie marele proiect de reziliență si restabilire economică a marilor regiuni ale țării cu bani nerambursabili de la UE de ordinul zecilor de miliarde de lei și nu vad nicio mișcare. se caca pe ei, sa le fie rușine! mi scârbă

1 Like

Dar cand vine un proiect, incepeti munca a doua zi? Dureaza si pe partea de soft mult si bine. Trebuie facute contractele, trebuie facute estimarile, trebuie definite cerintele, testate daca sunt fezabile, trebuie discutat cu furnizorii de API-uri, intre timp se schimba asa ca ai de recitit documentatia.

Chestia asta dureaza cu lunile la un proiect simplu, unde ai de facut un dashboard CRUD pentru 10 tabele.

Cand faci o autostrada trebuie sa vezi pe unde sa treaca. Trebuie sa identifici tipul de teren, inclinatia sa, proprietatile oamenilor/companiilor/statului. In Arad e o poveste stiuta ca s-a daramat un bloc construit pe un teren unde panza freatica era mai sarata decat se determinase initial. Apa cu sare a ros fundatia cladirii si s-a prabusit. Asa e si cu studiile de fezabilitate. Trebuie forat, masurat, calculat pe distante de sute de kilometri. Nu e ca primesti banii si maine te pui sa torni asfalt.

Adica voi va uitati la filmarile santierelor de autostrazi? Sa toarne asfalt pe 10 kilometri dureaza 2 zile. Sa faca fundatia si sa o ancoreze astfel ca pamantul sa nu se duca la o ploaie dureaza cu anii.

Haideti, suntem programatori aici, stim foarte bine ca si sa citim datele dintr-un fisier CSV se poate transforma intr-un proiect care dureaza luni de zile (campuri care contin separatorul, campuri care contin caractereze speciale, datele codificate gresit de la furnizor, identificare de erori - linia 11 723 are 11 coloane in loc de 12, etc.)

1 Like

Sa faca fundatia si sa o ancoreze astfel ca pamantul sa nu se duca la o ploaie dureaza cu anii.

tell that to China :smiley:

1 Like

compania lui Umbrărescu dirijează in continuare noile loturi de autostradă. același om de zeci de ani cu companiile de casă ale partidului. așa că asta cu estimări, bla bla mă lasă moale. iar faptul că acceptați că lucrurile merg așa nu va face decât părtaș la sistemul asta defect.

1 Like

Am fost si eu nemultumit asa ca m-a luat sotia si am plecat in vestul Europei. Dupa un an acolo am fost oripilat si m-am intors. Si am trait printre medici. Lipsurile pe care le accepta vesticii sunt insuportabile pentru mine.

Dar vorba aia, romanul are unde sa mearga: Olanda, Germania, UK, SUA, Japonia. Germanul unde sa mearga? Deja e intr-o economie G7, pentru el nu exista “mai bine”.

3 Likes

ce lipsuri? :stuck_out_tongue:

Sora mea a plecat in Austria si dincolo de bariera de limba(intre timp a invatat germana) nu a avut nicio problema. Iar la partea de interactiune cu statul(institutii etc), nici nu se compara cu ce este pe la noi. Unde daca ma duc sa cer o informatie, ba nu este nimeni,ba daca este cineva si indraznesti sa ii intrebi ceva se uita la tine de parca ai fi ultimul om.


Ca cam orice comparatie dintre Romania si Vest (de la Austria in sus) cam pica :slight_smile:
Din punctul de vedere al infrastructurii, poate si a economiei etc

Imposibil sa-ti gasesti chirie intr-un timp rezonabil. Chirii prea mari pentru ce ofera. Adica ti se ofera apartamentul gol. Dar apoi nici nu am inchiriat mai nimic fiindca nimeni nu raspundea la telefon. Iar prin agentii ai nevoie de acte peste acte si dureaza cu lunile.

Stat in frig. Peste tot unde am fost cand am zis ca eu iarna la -20 de grade stau in casa la 22, toti au fost mirati. Oriunde am stat am cumparat o aeroterma sa incalzesc fix camera unde eram.

Mancare oribila. Orice restaurant oferea fix acelasi tip de mancare. Cel mai bine am mancat de la Subway. In viata mea nu am mancat o pizza arsa, dar in vest s-a putut. Doar 15 euro o bucata de paine arsa.

Doua accidente. Unul ca “De ce am incetinit la un sens giratoriu”, al doilea nici nu am vazut cine a fost ca a disparut. Politia a zis ca trebuia eu sa-l prind. La ambele autorii au disparut ca ultimul hot.

Saracie. Toata lumea se plangea de bani (doctorii). Ei mergeau in concediu cu conserve facute de-acasa. In nici un concediu in care am fost, si in 1992 si in 2019 nu am mers cu mancare de acasa. Mereu am mancat de la restaurant chit ca o faceam de 3 ori pe zi.

Pe partea turistica toata lumea de treaba. Cand aveam de mers la ceva legat de stat, aceeasi atitudine “Lasa-ma sa te las”.

Autostrazi dar mereu pline. Ca e 12 dupa-amiaza, ca e 3 noaptea. Ce rost sa ai autostrazi daca tot cu 70 km/h mergi?

Comenzile online. In Romania chiar saptamana asta am comandat ceva luni, marti la 12:00 il aveam. Acolo cel mai putin a durat 4 zile sa primesc ceva produs din stoc.

Fiecare medic de la spital povesteau de ce furturi au avut/cine le-a spart casa. In Romania dormeam cu usa de la casa deschisa, venea vecina dimineata cand pleca la serviciu sa o inchida :blush: Stiu, eu cu capul in nori, dar nu am auzit pe nimeni sa fi fost furat/jefuit. In Spania si-a uitat sotia telefonul intr-o baie dintr-un Mall. Telefonul a fost furat in 5 minute. Unde l-am gasit? In poseta unei spanioloaice pensionare care isi bea cafeaua cu sotul ei. Sotia avea o “fitness band” si am pus sa-i caute telefonul. Babuta aia transpira din toate orificiile cand am intrebat-o ce-i suna in poseta.

Oameni prosti (nu calatoresc in lume) si xenofobi. Romanii = tigani. Multi au strans din buze cand au auzit ca suntem din Romania. Discutii inutile (e.g. “Voi aveti masini, am auzit ca se circula cu caruta acolo. N-am fost, deci nu stiu.”)

2 Likes

Faza proasta e ca se pare ca unele proiecte nu se termina in limita, asa ca adio bani europeni.

Nu degeaba Oradea e unul dintre cele mai indatorate orase din Romania.

Colac peste pupaza, au mai fost si de-astea (nu stiu cum si daca s-a terminat istoria):
CET Oradea, amenda de 33 milioane de euro! - BIHON

Asta e tare si are legatura cu ce-am pus mai sus: stati linistiti, ca urmeaza si la noi.

1 Like

Peste tot pe unde am fost in Romania exista centrala de apartament. Aveam centrala de apartament in anii '90 in Romania.

1 Like

Oarecum, pe subiect. :blush:

In afara de Tm, B, chiar si Oradea. Am picat pe spate acum 15 ani cand am ajuns in Tm si am aflat. Si eu venean din Ab, Cj unde nu era nimeni fara centrala.

1 Like

Aici am incalzire cu apa termala, de ce ar fi o centrala mai eficienta?

A, stai, pentru ca e sistem comunistoid si se plateste ca si cum ar fi incalzita prin metoda cea mai scumpa posibila, plus transport de la Cuca Macaii, nu de-aici de la o aruncatura de piatra. Decizie de ‘liberal’, cu motivatia: nu ie iechitabil, tovarasi!

Nu e chiar așa simplu cu apa termală. Da, în oradea mai este de lucru dar am mai călătorit prin țară și sincer mi se pare un oraș foarte echilibrat.

Nu avem aglomerația și haosul Clujului, nici clanurile de etnie din Timișoara. Mi s-a părut foarte dubios deși păcat că e un oraș foarte frumos și mixt. Timișoara are un potențial enorm, poate mai mare ca și Clujul as zice eu, dar totuși trebuie să te simți în siguranță pe stradă.

Măcar de bine de rău avem o centrală și infrastructură nouă, ceea ce nici un alt oraș nu mai poate zice.

Eficiența ei e cu 2 tăișuri. Ține cont că atunci când comuniștii au făcut Cet-ul era gândit să vândă abur și întreprinderilor de pe borșului.Fără astea nu a mai fost rentabil, dar cu ele era chiar ok.

Dar aici intrăm în avantajele și dezavantajele unei economii centralizate când multe lucruri sunt gândite intr-un anumit fel, dar degeaba dacă piața merge în altă direcție și nu te mai poți adapta.