Bun 1.0 is here

Acum numerele sunt in cazul ideal, dar sa vedem in productie :smiley:

2 Likes

Nu m-am uitat pe proiect. Vad ca se lauda si ca sunt foarte rapizi si compatibil cu Node.
Oare daca rulezi o aplicatie cu Bun in loc de nide castigi performata?
Daca da, performanta pot insemna vosturi de cloud mai mici :wink:

Benchmark cu un simplu http server in bun vs node vs rust vs go:

ThePrimeagen a facut un mic gameserver si a comparat exact acelasi cod in node si bun, cu optimizari in node, vs aceleasi optimizari in bun. Din pacate a descoperit ca nu merge setTimeout(functie, 0)
Rezultat: bun are mai multe tick-uri bune decat node.

Evan You (creatorul vuejs si vite) a facut o mica comparatie intre pnpm si bun install:

https://twitter.com/youyuxi/status/1701243750666703338

bun (no cache, no lockfile): 5.4s
pnpm (no cache, no lockfile): 6.7s

bun (with cache, no lockfile): 30ms
pnpm (–prefer-offline, with cache, no lockfile): 587ms

bun (–force, with cache, no lockfile): 2.73s
pnpm (with cache, no lockfile): 5.9s

Bun e cel mai rapid package manager. Dar nu e diferenta atat de mare cum spun creatorii bun.

In orice caz, e misto ca nodejs are mai multi competitori acum, bun si deno, dar amandoua solutii sunt facute din bani de la investitori, bani care pot disparea oricand daca nu gasesc un model de business profitabil.

3 Likes

Exact, Rome a disparut de pe o zi pe alta.

Bun are si cea mai rapida implementare de uWebsockets.

Cum naiba se face ca au facut release la un asemenea produs dar nu si pe Windows? Aceeasi intrebare ar fi si invers, daca ar fi doar pe Windows.

Bun provides a limited, experimental native build for Windows. At the moment, only the Bun runtime is supported.

foarte biiineeee

Pare a fi ce trebuie, am in plan sa mut niste microservicii pe Bun sa vedem daca fac ceva economie.

Cred că WSL și/sau Docker fac inutil efortul de a face aplicațiile disponibile și pe Windows.

Întrebarea invers ar fi legitimă, pentru că nu este la fel de ușor să rulezi aplicațiile Win pe Linux.

1 Like

Probabil este vorba de anumite api-uri pe care le foloseste Bun si alte aplicatii si nu sunt disponibile pe Windows si vice versa