Burnout sau boreout in frontend development - semi-rant

Frontend-ul real e atât de complex încât nu ai reguli clare intr-un singur loc ca sa ii zici AI-ului ce să facă.

La un proiect nou gândit pentru a fi executat cu un anumit AI e posibil să iasă ceva, dar la ceva vechi nu îi poți spune clar nici unui om ce să facă. Mereu ai un proces destul de complex ca să ajungi de la specificații ambigue (inclusiv design) la ceva livrabil cu teste și backend integrat, testat. (Inclusiv testarea e parte din dezvoltare)

Noi oamenii intuim, comunicăm și facem ceva din niște specificații neclare, putem juca rolul de utilizator/client.

Chiar am lucrat la prompt-uri si codemod-uri cu ChatGPT, e.g. Tailwind convertit in MUI. Dacă nu ai reguli de mapare scrise super precis AI-ul halucineaza in ultimul hal.

1 Like

Exact. Incearca sa explici asta majoritatii de backend devs care au impresia ca frontend e o joaca si frontend devs sunt doar niste script kiddies. Daca ii pui sa faca o interfata de trading in real-time le da BSoD in creier. Chiar si basic HTML si CSS, daca vrei sa iasa ceva calumea trebuie sa stii foarte bine anumite reguli de CSS, specificity algo, etc. altfel o sa iasa un buggy mess. + semantic HTML, on-page SEO, ARIA stuff, etc.

Daca esti in ecosistemul React / Node pot sa inteleg and relate to that.

Lucrurile se schimba, de exemplu acum Next.js are Server Components si Server Actions. Tehnologii care pot sa fie si un big foot-gun, daca oricine le foloseste ad-hoc. Acum toata lumea vorbeste de Signals si de renuntat la React Hooks. In loc de Node, se vrea sa treaca pe Bun care e mult mai rapid, dar si extrem de nou si probabil instabil. Efortul sa fi up-to-date cu toate tehnologiile astea nu stiu daca are un pay-off, pentru ca multe nu aduc valoare companiilor, si cel mai probabil nu o sa fie adoptate de majoritatea companiilor. De exemplu Deno era destul de hot acum vre-o 2 ani, nu cred ca e cineva aici sa lucreze cu Deno. O companie serioasa nu o sa foloseasca chestii exotice, ci ceva bine-stabilit si inchegat.

Decat sa inveti chestii trendy care doar re-inventeaza roata, mai bine inveti ceva ce in contextul companiei ce poate aduce valoare. De exemplu sunt multe tehnologii AI / LLM, poti invata cum sa folosesti API-uri si sa integrezi AI. E doar un exemplu, poate sa fie total altceva, dar e mult mai probabil ca spatiul asta sa fie hot in viitor decat ultimul framework exotic de React.

2 Likes

Pe ce te bazezi ca “majoritatea backend are impresia ca…” ? Am impresia ca iti place sa te autovictimizezi, tu fiind FE.

Am pe unu Rajeev la munca , baga baiatu cod in UI ca disperatul. Nu-l duce capul prea tare dar nici nu e nevoie, il folosim ca pe un Chat GPT cand avem nevoie de butoane aratoase pe ecran. Si e super ieftin.

Asta e cea mai recenta. Dar am o groaza de experiente personale de genul, plus ce mai citesc pe forumuri de development.

Adica rant-uri :smiley:

Cu AI am observat că e ca în citatul ăla clasic:

In order for AI to take our jobs, customers will have to explain exactly what they want in detail.

Și eu îl folosesc des și de fiecare dată e același lucru, cu cât știu mai bine jargonul, știu conceptele, și îl întreb chestii cât mai specifice, cu atât am șanse mai mari să-mi dea răspunsul corect.

Dar niciodată nu se vor întâmpla chestii de genul pentru că un client va zice chestii de genul: vreau un buton pe mijloc pe care când apas să-mi trimită acasă o pizza.

Bun, good luck with that :slight_smile:

Dupa vreo 2 ore de discutii cu chatbot-ul s-ar putea sa ajunga la varianta ta, cu jargoane.

Asa ca - păzea! :joy:

1 Like