Burnout, subiect tabu

Pe mine nu m-a ajutat la postură, dar cu siguranță a ajutat la nutriție.
Dacă faci miscare frecvent (5-6 zile/saptamana), iti scade apetitul pentru alimente mai putin sănătoase.

În altă ordine de idei, eu am observat că te obosește mai rău să muncești reprize lungi.
Adică dacă muncești câte 2 reprize a 3 ore fiecare pe zi, după o săptămână ești epuizat.
În schimb 6 reprize de o oră pe zi trec neobservate.
Dealtfel la mine provocarea e să iau pauza la o oră, pentru că de obicei mă simt confortabil încă.

1 Like

Am observat si eu acest aspect si sunt curios care sunt cauzele: psihice, fizice, … si daca exista vreun studiu publicat pe tema asta.

Sunt mai multe, printre care:

1 Like

În cazul meu treaba cu stresul stă cam așă:

Ce nu ajută:

  • seara după ora 8, mai mult 30 de de min la computer cînd dau click-uri aiurea pe site-uri (cred că HN îmi dă anxietate), sau dacă lucrez la ceva complex, problema rămîne în cap și după ce mă bag în pat și nu dorm calumea. Asta face ca a 2-a zi să nu fiu în formă…

Ce ajută:

  • gym de 3 ori pe săptăînă (eliptică, bandă și uneori greutăți)
  • plimbări în pădure (mai greu acum iarna cînd se face negru afară înainte de a pleca la serviciu)
  • socializare
  • practic orice mă ține departe de lumea computerelor :slight_smile:
2 Likes

Citeam un articol ca generatia millenials a fost cel mai afectata de burn out pe Word Economic Forum, si ca e bine sa existe un work-life balance, de obicei in firmele mici se ajunge la burn out pe proiecte one man show, de obicei cand se lucreaza in echipe mai mari sansele de burn out sunt mai mici. Work life balance din ce inteleg eu inseamna sa mai ai si alte hobby-uri pe langa munca, plimbari, jocuri, etc, ceva care sa te deconecteze de la munca.

Edit: Daca ai o familie/stai cu familia cred ca sansele de burn out sunt mai mici, o tendinta cand esti singur este sa iti petreci mai mult timp la calculator decat ar fi normal.

1 Like