Business insurance

Personal nu știu pe nimeni care are mai multe asigurări decât cele obligatorii: sănătate, RCA, de locuință
Însă poate merita research. Nu știu dacă exista ceva ca
https://whatinsurance.withjack.co.uk cu targetul Ro

2 Likes

uneori clienții din țările calde cer să ai asigurare business, similară celei de malpraxis la medici

în .ro sunt exagerat de scumpe, probabil din cauza lipsei de concurență și a lipsei de educație financiară

eu una aș fi de acord cu introducerea lor, adică în calitate de client al unei firme de soft să mă pot proteja de greșelile lor

1 Like

Sunt si la noi din moment ce prin lege anumite profesii trebuie sa-si faca obligatoriu.
Toate firmele de asigurari ofera, se numeste asigurare de raspundere civila profesionala. Prima este in functie de contract pentru ca poti alege o limita de despagubire, dar nu sunt foarte scumpe.

Nu stiu pentru programatori cat ar fi, eu am avut pentru o alta profesie si era 0.15%/an din limita de raspundere. Procentul scadea cu cat limita de despagubirea crestea. La 10000euro platesti vreo 15euro pe an.

Din punctul meu de vedere merita, eu am si una civila, care din nou consider ca merita.

5 Likes

da, individual e ok, eu recenr am investigat pt srl, acolo era scumpa

Nu stiu, dar s-ar putea sa fie mai ieftin decat in alte tari tinand cont ca cererea este mult mai mica.
Am trimis e-mailuri la mai multe companii, revin cu un raspuns.

3 Likes

Sau mai scumpa, daca doar firmele mari sunt in cautare de asa ceva. Dar asta tine de economie si finante (dezvoltare financiara), nu de programare (dezvoltare software)…