Calculare transport, chiar daca exista transport gratuit

Salut,

Am task care nu reusesc sa ii dau de cap.
Folosesc opencart 2.x cu modul de transport fan curier. Magazinul ofera transport gratuit, la comenzi de minim 200 RON, insa se doreste o modificare, daca transportu afiseaza km suplimentar, aceasta sa fie calculata chiar daca comanda este peste 200, care trebuia sa fie transport gratuit. Modulul nu are setari avansate pentru a rezolva task-ul. Are cineva experienta cu opencart si ma poate ajuta?
Am inteles ca fan curier are si API.

Imi poate da cineva detalii sau sa ma ajute?

Numai bine,
Adi Pop

Salut, Adi! Există o extensie care face exact ce ai nevoie. Sau poţi să foloseţti GeoZone unde poţi să introduci oraşele care vor fi taxate pentru transport.

Salut Madalin, care este cealalta extensie?
Cu geozone, nu stiu cat de ok este, pentru ca sunt ff multe orase, din lista fan curier.

Posibil cu API ar rezolva mai usor task-ul?

Deci trebuie sa fac cumva La comenzi mai mari de 200 Ron transport gratuit în localitățile unde are Fan sedii
La comenzi mai mici de 200 Ron în localitățile unde are Fan sedii,transport 15 Ron
La comenzi în localitățile unde Fan nu are sedii,transportul se calculează cu programul Api.

Salutare!

  1. tabela completa de la fan cu toate localitatile (una din coloane, este pret / km.)
  2. in modulul de shipping verifici total-ul si localitatea, vei obtine pret-ul localitatii alese, il adaugi la subTotal.

Nu e foarte simpla.

Noi avem facut ptr. Nemo, ceva similar.

Te putem ajuta cu aceste modificari, contracost.

Cele bune

Salutare!

Ca idee:

Cele bune