Care e piata pentru Java pentru incepatori

Salut
Eu sunt un tanar student cu o mare dilema. Mai am doi ani de facultate si am zis sa pun burta pe carte din timp ca imediat sunt anu 4 si am nevoie de loc de munca neaparat cand termin.
Dar problema sta in felul urmator eu am lucrat cu javascript la viata mea mai extensiv,am facut si ceva backend (nodejs) si inca 2-3 tehnologii de front-end.
Acuma ideea e asa: mi se par destul de faine tehnologiile acestea si imi plac dar am zis ca poate ar fi mai fain sa fac un switch de la node sa fac java (pe partea de back-end) ca mi-am dorit sa fac un internship undeva la o firma pe afara ( eu tare mult imi doream la amazon) si am vazut ca asta cer .
Treaba sta asa totusi. Eu nu stiu cum sta piata. Este java cautat, pot sa gasesc joburi pe partea asta usor ca entry level, sau se gasesc internshipuri pe partea asta?
Si de ce unele firme efectiv listeaza o groaza de limbaje ca gasisem joburi pentru graduate care printre cerinte aveau una care suna cam asa: should be proficient in a programming language like : java , python, c++, go, c. Si mi se pare aiurea , ca fiecare e cu universului lui, adica nu prea am vazut sa scrie lumea servere backend in c spre exemplu .
Si legat de java, sunt constient ca sunt sanse destul de mari ca cu toate straduintele mele sa nu fiu angajat la companii din aceastea mari (spotify, amazon,etc) si atunci intrebarea este ce fac? Care este piata in rest in ceea ce priveste java? Este greu sa patrunzi ca entry level?
Mie mi-a facut impresia ca este un limbaj de programare cu care se fac lucruri mult mai complexe in comparatie cu nodejs. Si am vazut ca deabea la 3+ sau 5+ ani de experienta nu ai treaba.
Ca la categoria javascript am vazut ca ploua cu joburi si cred ca un portofoliu bun iti poate aduce un job.
Si inca ceva: este realist sa iti propui sa faci freelancing dupa ce lucrezi la proiecte personale, sau este neaparat necesara experienta efectiv in industrie la un job ca sa aspiri la viata de freelancer.
Si da sunt total de accord ca nu limbajul te defineste ca programator ca s-ar putea sa trebuiasca sa inveti go la locul de munca chiar daca stii java sa zicem dar sunt de parere ca tot trebuie sa apuci o arie, o nisa ceva, ca daca invat pascal sau cow spre exemplu cel mai probabil dau cu mopul intr-o firma de it daca o fac si pe aia.

1 Like

Uita-te in jurul tau, la colegii tai, aia sunt concurenta + altii care vin din programele alea de mentorat in IT + altii de pe la alte facultati. Nu e usor sa intri intr-o firma buna ca entry level. E bine totusi ca iti pui intrebarile astea de pe acum, cand mai ai 2 ani de facultate, deoarece ai timp sa te diferentiezi fata de restul. Cum te diferentiezi? Proiecte individuale pe CV, internship-uri sau practica de vara la firme de IT (atentie, nu firme care fac tevi sau alte minuni si au departament de IT), etc.
Nu stiu in ce oras esti, dar in Cluj organizatiile studentesti organizeaza targuri de joburi, iar firmele de IT posteaza pozitii special pentru incepatori. De acolo poti afla ce roluri se cauta, limbaje, domenii.

Eu am vazut la mine la angajare, ei ziceam ca cauta java junior, dar din cerinte si din ce intrebau nu cautau deloc junior, pe o parte ii intelegeam, aplicatie financiara bug-urile se lasa cu pierderi de bani, plus ca nimeni nu vrea sa isi asume un bad hire, chiar au glumit ca ce se intampla daca e bad… si anume ca raspund, pe de alta parte same old HR bullshit, in final au transferat de la alta echipa.

In fine ce vreau sa zic e ca incepator mai usor te angajezi pe front-end angular, react, stiu persoane care nu erau in stare sa scrie un loop s-au angajat pe angular, pt ca sunt multe proiecte in angular si nu mai e asa cool.

Ma racaie degetele… Deci de’asta se cauta junior in domeniul bancar, cu cerințe de mid++, CA bug-urile sunt critice. Probabil de aici au copiat și alții, în titluri au junior, iar când vezi cerințele, ti se face rău. Pai dacă sunteți pe proiecte critice, căutați fraților seniori. Ah, aia trebuie plătiți, nu? :rofl::rofl:

Ca să fiu ontopic, ca-i Java sau javascript, contează practica, lucrează mult, urmărește tutoriale, netul e plin, scuze nu exista :grin:

E o perioada destul de naspa ca entry-level insa nu trebuie sa te lasi descurajat. In contextul pandemic juniorii se adapteaza mai greu deoarece lipseste comunicarea cu ceilalti din echipa, iar firmele prefera masiv sa caute mid-level/seniori. Entry-level concurezi cu toti ceilalti absolventi de facultate fara experienta, absolventii de diverse cursuri si oameni self-thought care vor sa intre in domeniu

Acestea fiind spuse, daca iti faci un portofoliu cu cateva aplicatii interesante unde folosesti un API si niste chestii interesante de front-end, eventual cu un framework cunoscut (angular/react/vue) pe care sa il pui pe github si un CV profesionist in facut in Latex cu siguranta iti vei gasi.

Poti incepe sa aplici si pentru internship-uri de pe acum, multe companii tin internship-uri tocmai ca sa te angajeze dupa terminarea acestora