Care este pragul psihologic pentru un periferic?

sa nu uitam nici de birou

€20 - tastatura sau mouse
€50 - căști
€150 - monitor
€200 - scaun

€200 - drujbă

Cam astea sunt limitele mele

Îmi trebe un ecran de 14" cel puțin. Ar fi util un ecran extern touchscreen…

Am schimbat vreo 2-3 scaune complicate până am încercat unul foarte simplu și mi-a fost privit.

€30 - mouse
€50 - tastatura
€80 - boxe / casti
€200 - scaun
€500 - birou
€500 - monitor

graphic designer spotted

nu-i scump

Eu unul am depasit pragul psihologic la orice periferic.

Si acum hai s-o luam altfel, cu o analogie; pentru orice pasiune, in orice hobby, daca chiar iti place o sa investesti in echipament mai bun, ca sa iti deschizi posibilitati si ca sa iti cresti confortul.

Da, sigur ca poti sa pescuiesti cu un bat si o ata, dar e muult mai confortabil si prinzi mai mult peste daca ai o undita tare, daca ai un scaun bun, etc. Dupa investitia ta vei prinde pesti mai multi, mai mari si se va simti si activitatea in sine mai placuta.

Eh, la fel e si cu IT-ul; investesti, devine mai placut si poti sa faci chestii mai repede si mai mari. Si acolo, in timp, se vede diferenta.

pentru ca oarecum se potriveste aici:
foloseste cineva monitor apple in setupul de lucru?
nu sunt designer si nu asta e scopul monitorului, dar am vazut unul intr-un mall si mi s-a parut interesant.
momentan sunt inca multumit de dell 4k de 27", dar are deja cativa ani si mi-a trecut prin minte o idee in directia asta :slight_smile:

Il poti folosi doar la Apple, are latenta mare, deci nu cred ca e o idee buna.

Eu ti-as recomanda sa te uiti la ceva microled.

1 Like

Folosesc un monitor APPLE Studio Display mk0u3z/a, 27" 5K Retina, WebCam 12MP se potrivește bine cu Mac Studio, prețul de achiziție pe la 8000 RON. Imagine foarte buna dar nu pot zice ca mă folosesc de ea (nu am nevoile unui designer) pentru mine a fost un vanity purchase mai mult.
Înainte foloseam un Monitor LED IPS Dell 27", WQHD, Display Port, USB-C, Negru - eMAG.ro care a devenit intre timp al doilea monitor.

Personal nu ma pot convinge ca merita sa achiziționez un scaun mai bun (de exemplu Aeron / Herman Miller) pentru mine aia pare mult prea scump.

2 Likes

Poti sa specifici și brand/model/type?
Macar mouse, tastatura monitor. Și restul :slight_smile:

Eu am un iMac 5K dar care nu mai primește ultimul update. Cred ca era din 2016
O sa rămân cu MacBook air M1 la care am un:

Monitor: DELL U3219q 32" 4K (nu prea sunt mulțumit, nu e așa citibil)
Tastatura: apple magic black US English (fără touch; am un Keychron K2A1, dar e prea înaltă nu reușesc sa mă obișnuiesc)
Mouse: Magic Trackpad Black

Asta e doar bugetul maxim, inca nu am cheltuit chiar atat pe toate perifericele.

Am un Logitech G305 wireless. Merge perfect. Daca lanseaza cei de la Logitech un mouse cu senzorul lui Pro X dar cu un profil similar cu G305, posibil sa il iau.

Drept tastatura am un DasKeyboard Model S. Deja o am de 10 ani, very solid choice, dar incepe sa faca chatter dupa atata timp. Mi-am comandat recent un ZSA Voyager

Monitor am un DELL U2515H, un LG UltraGear 27" si un Acer H236HL. Toate isi fac treaba, dar probabil mi-ar fi mai convenabil sa am doar doua monitoare mari cum sunt Samsung Odyssey G9. Nu e chiar placut sa tot merg de la un monitor pe altul.

Casti am ceva Sennheiser HD599 SE si ma uitam la un Sony WH-1005XM5 for convenience. Dar doar daca bateria devine mai buna si replaceable la toate castile astea wireless…

Microfon am un Audio Tehnica AT2020 care isi face treaba, dar daca as lua altul as alege un Shure SM7B

Trebuie sa imi iau un DAC cu XLR input deoarece momentan folosesc un mixer Behringer Xenyx 802 dar imi face probleme, chiar nu recomand

1 Like

+1 pentru G305, il folosesc si pe Mac cu LinearMouse, am pus pe butonul din lateral Mission Control.

Mai recomand un hub usb 3.0 UGREEN daca aveti 2 dispozitive, functioneaza bine si cu interfata XLR Scarlet (trebuie totusi setat bitrate-ul pe mac).

1 Like

Pragul psihologic devine mult mai lejer cand ai nevoie sa-ti schimbi perifericele din cauza unei probleme de sanatate…
La mine a sarit de pe o zi pe alta la ~200eur pentru tastatura (Keychron Q11), ~80 eur la mouse (Logi Lift Vertical) de la tastatura + touchpadul de la Macbook care am folosit-o ani buni.

Making Apple Vision Pro (youtube.com)

Apple Vision Pro s-ar putea sa fie un periferic pentru un Macbook Pro :smiley:

E interesant. Chiar ar fi un inlocuitor pentru multe periferice (in teorie). Ar inlocui monitoarele, mouse-ul, webcam-ul, castile, brate de monitoare, birou, poate chiar si tastatura la un moment dat. Chiar vad un viitor in care dezvoltatorii isi iau un PC si doar un Virtual Headset in loc de toate perifericele.

Sigur, depinde cat de bun e acel headset si daca e nociv ochilor. Chiar si asa, Apple Vision Pro imi pare prea scump si trebuie sa fie basically perfect din toate punctele de vedere (ceea ce nu cred ca Apple va reusi… desi pasii de a dezvolta un astfel de produs imi par corecti)

Asta până ajungi să ai mai multe hobby-uri.
Nu poți să cheltuiești in neștire neglijând unele lucruri (familia, sănătatea, diverse obligații).

În IT as investi in orice imi crește productivitatea și practic să câștig timp.
Am mai pus memorie la laptop, folosesc diverse servicii online, dar cam atâta se poate cred.

€200 - mouse - am luat de curand un g502 x+ la 100 si ceva
€1000 - ultimele 2 au fost fiecare in jur de 500…
€500 - casti
€2000 - scaun - stau peste 10 ore pe el zilnic…
€1000 - birou
€1000 - monitor

1 Like

Ne-ai rupt

1 Like

a 2a chestie (aia cu fiecare 500) nu e deloc clar la ce te referi