Care sunt prețurile pentru un site/aplicație?

Trebuie sa recunosc ca m-am speriat cand am auzit de toate cele facute pentru un amarat de 2500 de euro, dar am accesat site-urile date ca exemplu si m-am linistit. Pentru cine nu are rabdare sa se uite, expresia “cat dai, atata face” ramane valida.

Acuma sa nu inteleaga cineva ca am criticat ca site-urile arata prost sau ca cel care le-a construit e de porc. Nu. Pentru 2500 de euro atata se putea face. Cu siguranta clientul e multumit de rezultat, cu siguranta la un buget de 12 000 de euro site-ul ar fi aratat/incarcat mai bine. Cu siguranta la 60 000 de euro ar fi fost iarasi un nivel mai bun.

Eu personal nu as face asa ceva, nu mi se pare o reclama buna nici pentru client, nici pentru mine ca furnizor de servicii software. Din nou, nu e o injuratura, pur si simplu spun ca pe mine personal ma intereseaza bugete mai mari unde ai timp sa o lalai pana iese ceva “de sa-ti ia ochii”. Nu toata lumea cauta asa ceva.

11 Likes

Cu tot respectul pentru toti antreprenorii romani. Le inteleg nevoile si mentalitatea bazata pe succes. Am lucrat si cu romani si cu striani si pe proiecte mici si pe proiecte mari. Tarifele erau 900EUR un site de prezentare pentru ca:

  1. Apar mereu noi nevoi pe parcursul dezvoltarii
  2. Se schimba structura site-ului dupa nevoile clientului
  3. Se cer satisfacuti “mici pitici” de pe creierul clientului care trebuie sa fie fericit
    Toate astea ocupa mult timp. Daca ceri 500-700EUR pe un site de prezentare si apoi ajungi cu bonus features si modificari la 900-1000 EUR o sa auzi des “e prea mult ca ai cerut x la inceput si pentru astea ceri atat”.
    Magazin online 1500EUR start price indiferent ca e Open Cart, WooCommerce sau Magento. De cele mai multe ori aici e vorba numai de dezvoltarea magazinului, niste module si features pentru marketing, sa zicem nu e mare filosofie pana ce clientul isi da seama ca are nevoie de website management si incearca sa iti bage pe gat dilema “trebuie sa fie usor de folosit pentru cei ce se ocupa de site ca nu sunt programatori”.
    Daca magazinul trebuie facut custom Spring/Django + Angular sau alt FE Framework 7000EUR start price pentru ca performanta.

Dupa un lung sir de diverse evenimente am ajuns la concluzia ca piata din tara noastra pe partea asta e destul de nesimtita. Nu ma refer aici la faptul ca oamenii au pretentii fiindca nu inteleg natura tehnica a dezvoltarii ci la faptul ca vor mult cu putin. Un argument pe care l-am primit de la un client vizavi de asta a fost “poti sa imi faci magazinul cu 1000 EUR ca dupa la urmatorul client il clonezi si faci cate 5 dinastea pe luna iesi mai bine”. Draguta intentia domnului dar din pacate nu asa merg lucrurile.

Am mai lucrat cu clienti din Emiratele Arabe si SUA, foarte educati vizavi de preturi. Sunt dispusi sa dea cat le ceri si nu iti contesta dificultatea in realizarea cerintelor. Conditia ideala e sa livrezi calitate maxima de banii aia. In concluzie depinde cu cine lucrezi.

10 Likes

Total de acord cu tine. “nu toata lumea cauta asa ceva”… si + nu toti clientii potentiali au bugete de genul celor enuntate de tine.
Nu poa’ sa fie toti bosi, mai tre’ sa fie si salahori din astia mai mici, care lucram pe banutzi mai putini :slight_smile:

era sa uit; nu ne-arati si noua un site din ala de 60.000 de euro facut de tine ?
daca nu sunt secrete mai ceva ca ale cia-ului, desigur

Momentan la ce lucrez, partea de frontend este praf si pulbere. Nici partea de backend nu e gata.

Estimez ca s-au bagat cel putin vreo 300 000 de euro si nu pot sa pun degetul pe o aplicatie din ecosistem si sa zic ca e finalizata.

Ca sa nu mai zic ca o versiune de API nu mai e dezvoltata de proprietari, s-a lansat alt API, si toata arhitectura noastra a fost schimbata.