Cât de importante sunt studiile?

Nu contest asta; ba chiar e fix ce am zis mai sus: e mai important să poată explica ce face decât să-ți deseneze pe hârtie. De exemplu, de o bună perioadă de timp nu am folosit nici un instrument de scris decât atunci când mă semnez (iar asta se întâmpla foarte rar); și asta nu din snobism sau ceva, ci pur și simplu nu am ce*. Chiar și așa, niciodată nu am avut un scris prea citeț. Cum crezi că m-aș descurca la un interviu în scris? :smiley:

* încerc să rezolv chestia asta făcând liste todo pe hârtie.

2 Likes

Cred ca nu m-ai inteles. Nu e asa important CE si CUM scrie omul ala pe hartie. Ci cum se comporta. Scrisul e doar un mic pretext.
Daca te pune cineva la calculator, esti in elementul tau. Usor hipnotizat. Raspunzi cumva automat la intrebari. Nici nu am spus ca evaluarea persoanei care scrie respectivul cod se face pe baza corectitudinii celor scrise. Ca nu compilezi hartii A4. Dar astfel ii dai ocazia omului sa-si arate limitele si calitatile. Sau defectele… Poate vine unul destept care incepe sa roada guma de la creion si iti dai seama ca daca esti cu el in birou pe termen lung, te demoralizeaza cumplit… Sau poate te simti din aceeasi poveste si tocmai de aia-l angajezi… Subiectivitatea e foarte importanta in astfel de situatii. La un moment dat, chimia oamenilor e mai importanta decat competenta, deoarece oamenii pot sa invete. Dar mai greu sa schimbe cine sunt. Iar echipele trebuie neaparat sa fie formate din oameni compatibili.

7 Likes

Foarte interesante discutiile pe tema asta, nu ma asteptam sa raspundeti atatia :slight_smile: .
Ce am inteles per total e ca facultatea e buna pt ca socializezi, cunosti oameni, si cand te angajezi este un plus, depinde acum si de angajator, daca stie ce sa analizeze la un developer.

Personal vreau sa continui pe drumul de freelancer, am inteles ca majoritatea dintre voi sunteti de parere ca studiile superioare au o relevanta foarte mica in freelancing. Pe termen lung ma intereseaza zona de start-up/antreprenoriat, si aici am inteles ca sunt anumiti termeni legali care iti inchid usi daca nu ai facultate. Ati putea detalia putin aici, cei cu experiente de genu ?

Am avut o firmă mare cu care nu am continuat colaborarea când a început să ia proiecte doar de la o multinațională ce a cerut CV-ul tuturor angajaților. Nu mi s-a spus în mod direct, dar de la proiecte ce se întindeau pe una-două-trei luni (plătite pe măsură) am ajuns la unul-două task-uri/zi ce sunau cam așa: „schimbă culoarea din X în Y” sau „mută box-ul mai la stânga” sau „vezi că nu merge pe browserul X” șamd, de abia îmi ieșeau ceva bani de semințe.

O a doua chesite legată de facultate a fost oferta de muncă (angajare) de la o multinațională mare și extrem de cunoscută. Unde mi s-a spus că este ok cât timp mă înscriu la o facultate (adică să fiu măcar student, nu neapărat să urmez cursurile sau să o termin; cel mai probabil era o chestie pur legală). Cum relocarea în București era necesară iar descrierea job-ului conținea multe chestii ce nu țineau de frontend per se (e.g. ceva baze de date, .net etc), a trebuit să refuz.

Referitor la start-up, sunt câțiva care nu au facultate și aș zice că s-au descurcat rezonabil:

Am fost angajat intr-o multinationala si mi s-a cerut copie legalizata dupa diploma de absolvire facultate, asta ar fii un caz cand ai nevoie. Acuma lucrez la un startup din UK si emit factura ca PFA, ca sa iti deschizi PFA poti avea atestat de liceu de info sau diploma de absolvent facultate, am avut o colega care si-a deschis PFA doar cu atestat-ul din liceu de info. In facultate am invatat un pic OOP, baze de date, programare procedurala stiam din liceu ca am fost la info, programare web am invatat singur, probabil nici profesorii nu se obosesc sa fie update cu trend-urile tehnologice, nu am vazut universitate la noi in tara care sa aiba curs de mobile programming.

Dovada aia ca nu ai nevoie de facultate e ca dovada ca daca ai un castigator la LOTO in fiecare saptamana, e bine sa joci si tu…
In situatii din astea, nu extremele iti dau o imagine asupra valorii unei actiuni, ci media ponderata. In medie, marea majoritate a celor fara studii superioare sunt niste ratati lamentabili. Procentul ratatilor cu studii superioare este mult mai mic decat cel din randul populatiei. Simplul fapt ca ai hartia, iti da niste oportunitati pe care altfel nu le-ai avea. In general, ratatii licentiati sunt doar indivizi care se intorc in lumea lor… Cealalta directie e mult mai dificil de abordat.

3 Likes

Nu stiu pe la companiile mari cum sta treaba, dar pe la pe la companiile mici si medii, pe unde am fost eu, nu a fost necesara facultatea. Si eu sunt de parere ca cei de mai sus, facultatea nu e un criteriu esential, dar e bine s-o ai. Daca nu ai obstacole mari, e bine s-o faci ca n-o sa-ti strice. Ar fi gresit sa te gandesti ca te descurci ca freelancer sau la job-ul unde esti acum si ti-e lene sa faci o facultate. Plus la asta, in facultate apar multe oportunitati.

Stiu ca la Google era regula batuta in cuie ca nu angajeaza oameni fara facultate si au trebuit s-o dea jos ca pierdeau o gramada de talent pe faza asta.

Acu depinde si ce post urmaresti. Ca si meserias, programator, team lead, chiar middle management, nu e foarte important. De la un anumit punct in sus insa, lumea pune pret pe studii, cu precadere economice tho’. Dar banuiesc ca nu vrea lumea pe-aici sa ajunga CEO, decat poate la firma lui.

Am vazut oameni care au luat Zend dar nu reusesc sa scrie un pseudo-cod pe care sa il intelegi.

Nu stiu exact ce te intreaba in Zend, insa am vazut la un moment dat ca punea accent foarte mult pe “modul de functionare” ale limbajului in diverse forme.

1 Like

minus n-are cum sa fie, corect?

2 Likes

Interesanta discutia de aici. Eu maine poimaine fac 10 ani de cand lucrez in domeniu, si cred ca m-am descurcat acceptabil fara studii (liceu econimic, Cibernetica la ASE neterminata), dar imi pare rau ca nu am avut mai multa vointa si rabdare ca sa termin facultatea. Daca as avea din nou 20 de ani, as sta cuminte pe banii parintilor si mi-as vedea de invatat. Una peste alta, o facultate va trebui oricum sa fac pentru ca e doar o chestiune de timp pana cand o sa imi ceara cineva hartia aia.

2 Likes

Cu sau fara facultate, pana la urma trebuie sa demonstrezi ca esti capabil sa produci bani utilizand cunostintele pe care le-ai acumulat (nu conteaza cum). Diploma poate conta in anumite situatii in care un anume codul din lege al postului ocupat necesita studii superioare. Momentan nu conteaza cand ai PFA sau SRL sau II, iar daca ai nevoie angajezi un om cu diploma - daca legea spune asa. Spun “momentan nu conteaza” pentru ca acum se poate sa faci diferite activitati IT fara studii, dar tinand cont de stabilitatea legislativa din RO, s-ar putea ca la un momentat sa nu mai poti face orice fara diploma, si sa te trezesti ca angajatorul nu te mai poate tine pentru ca nu iti poate face incadrarea in post. Cel putin asa stiu, ca fiecare tip post are un cod si sunt specificate conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca angajatul. Cel mai bine ne poate spune cineva de la HR cum sta treaba cu posturile si conditiile indeplinite pentru fiecare job.

Nu am vrut sa fac facultate, am ajuns oarecum fortat de anumite imprejurari, cu gandul ca renunt dupa prima luna. Dar a inceput sa imi placa ce se intampla in faculta de inginerie, si am terminat-o, bonus am facut si masterul. Cum spuneau si altii, faptul ca ai terminat o facultate, nu inseamna ca inveti prea multe,macar ai auzit de anumite lucruri, ai o bibliografie, plus inveti mai multe de la oamenii de acolo, iti dezvolti abilitatile si competentele mai mult decat cunostintele. Nu regret o secunda ca am facut facultatea, chiar daca din anumite puncte de vedere am pierdut 6 ani, ani in care puteam sa invat mult mai multe lucruri utile stand acasa.

O facultate facuta la timpul ei, in domeniul in care vrei sa profesezi, e un lucru bun. Iar daca poti sa o faci, fa-o. Evident, ramane la latitunea fiecaruia cat de mult pune pret a avea sau nu diploma corelat cu ceea ce vrea sa faca in viata. Poti avea propria firma, in orice domeniu, fara a avea studii in respectivul domeniu, si sa angajezi oameni cu diploma ca sa poti functiona in functie de conditiile legale.

2 Likes

Momentan, in piata, cererea de oameni tehnici depaseste mult oferta iar asta duce la coborarea barierei studiilor la angajare(scuzati-mi exprimarea).

Desi e oarecum discutabil de ce ar trebui sa termine un programator facultatea, parerea mea este ca daca la un moment dat oferta se va echilibra cu cererea, barierea studiilor la angajare va urca, iar angajatorii vor cere oameni cu hartie. Asa mai triaza din candidati.

Parerea mea este ca daca urmaresti sa fii angajat toata viata, poate ar trebui sa te gandesti ca nu tot timpul vor fi vaci de muls in informatica si la un moment dat conditiile se vor inrautati, data fiind ciclicitatea economiei. Asa ca mai bine incearca sa termini o facultate, eventual de profil. Nici Titu Maiorescu/Romano-Americana, etc nu sunt de aruncat daca Poli/ASE/UB sunt greu accesibile la 30+ de ani.

Daca urmaresti partea antreprenoriala, cred ca nu conteaza daca ai o facultate sau nu.

P.S. Eu nu am terminat o facultate dar sper ca anul asta sa ma re-apuc de Cibernetica. Chiar vreau sa o termin.

3 Likes

Ha. Si eu am facut economic. Am inceput poli (telecomunicatii) cu asteptari mari. Primii doi ani n-am facut absolut nimic practic inafara de un laborator de circuite de un semestru. Absolut numai matematici si fizici. Cand am vazut cum sta treaba, m-am angajat. Vorba vine, ca prima luna m-am dus pe gratis, numai sa invat ceva.

M-am tinut totusi de facultate cat sa o termin (si fuck me, nu e usor deloc). Am terminat-o destul de lame, printer ultimele medii din an, am avut semestre cu 5 pe linie, dar am terminat-o, spre deosebire de majoritatea omuletilor cu care am inceput-o. Nu-mi pare rau dupa timpul pierdut.

Singura parere de rau este ca semestrul 2 din anul 4 si semestrul din anul 5 au fost chiar interesante (am facut un curs de televiziune, studiat sunetele, THX, DOLBY, am facut prelucrare de imagini, encoding la JPEG, MPEG, protocoale de comunicatii, GSM, 4G si multe alte chestii misto). Din pacate am ajuns mult prea obosit si cu prea multa scarba din cauza personalului de-acolo sa ma implic mai mult decat de citit ca si informatie. Daca incepeau undeva in primii ani cred ca altfel ar fi stat treaba.

Ca idee, mi-a placut mult cursul de televiziune (standarde, teoria culorilor, cum functioneaza toate alea) si chiar am studiat in plus fata de materie (care nu era chiar la zi, va dati seama). La examen mi-a picat un subiect cu “televiziunea digitala de inalta definitie” la care chiar citisem mult si i-am turnat acolo juma de wikipedia. Am luat 0 la subiect si am avut restanta pentru ca “n-am respectat structura cursului predat”. Ei, in momentele alea ti se ia.

5 Likes

Cei care ati fost ori care sunteti pe la facultati ce au o minima legatura cu programarea puneti si voi niste copii ale cursurilor / seminariilor daca le aveti. Si programa ar fi buna, pe siteurile facultatilor nu se considera ca fiind informatii necesare.

@AdrianBasalic
Materiile de care zici tu ca le-ai facut in primii ani sunt cam aceleasi si obligatorii la toate facultatile de inginerie. Analiza matematica, geometrie descriptiva, matematici speciale, algebra liniara, geometrie analitica, geometrie diferentiala si fizica in functie de profil, astea le-am facut eu si n-am ramas cu nimic din ele. E bine totusi ca poti echivala materiile daca te muti ori daca incepi alta facultate.

In momentul asta facultatile de inginerie nu mai fac 5 ani, se fac 4, materiile in mare au ramas aceleasi.
Faza cu profesorii mi s-a intamplat si mie in mai multe randuri, banuiesc ca este ceva general. Sunt profesori care daca nu vad scris ce ti-au predat ei, adica daca gandesti si scrii ce ai inteles ori te documentezi pe internet, nu-ti puncteaza, am avut profesori care nici macar nu citeau daca nu era scris cum au predat ei. O multime de examene unde cei care copiaza de la tine primesc nota mai mare, am avut o restanta la analiza matematica unde eu am fost singurul care stia sa rezolve exercitiile si singurul care nu a promovat de altfel. Sunt o multime de situatii dar nu cred ca este locul potrivit aici.

Nu vreau sa te contrazic, ai fost in politehnica este posibil sa stii mai bine, totusi mie politehnica nu imi mai pare demna de renumele pe care-l are. Am intalnit o multime de studenti in ultimul an care erau slab pregatiti. De altfel in umila mea naivitate consider ca cel care face Titu Maiorescu ori RA si il intereseaza sa si invete ceva poate fi cel putin la fel de pregatit ca unul care termina AC cu 6.
Notele nu conteaza oricum. In cazul meu in cele mai multe cazuri cand am tocit am luat note mai mari fata de examenele pentru care am invatat sa inteleg si sa pot aplica ceea ce am invatat.

1 Like

Depinde si de facultatea din POLI. La AC sigur nu o termini slab pregatit, in ultimii ani notele sunt cam exclusiv pe teme si proiecte si programeaza lucruri destul de complicate. Cel putin asa era pe vremea mea, ma astept sa nu se fi schimbat mare lucru. La electronica iar e complicat de terminat, trebuie sa te tii un pic de ea, chiar daca nu iesi de acolo cu vreun skill evident. La restul da, poti trece ca gasca prin apa si cu 25 de lei la examen.

Greseala ce o faci e ca nu e una sau cealalta. Experienta si studiile merg mana in mana pentru a determina daca angajezi pe cineva. Chiar nu exista posibilitatea sa le compari.

1 Like

Studiile superioare nu exista doar pentru a crea muncitori. Scopul principal e dezvoltare mentala, lucrul in echipa, responsabilitati etc.

Coursera e utila dar nu e acelasi lucru ca facultatea.

Basically te invata sa bagi carbuni la greu inainte de deadline :smiley: Asta e principalul lucru cu care m-am ales din facultate, poti face intr-o noapte inainte ce n-ai facut lui de zile.

1 Like

Pai exact :slight_smile:
Mai bine te arzi în facultate cu asta decât la servici.