Cât de relevant mai este hostingul în România?

off-topic la off-topic:

Hosting-ul in Romania mai este relevant intr-un fel? Eu unul nu am incredere in none si abia daca am incredere in cele normale. Pana si Linode, care erau stardard of quality au dat-o in bara masiv.

Iar avand in vedere preturile minuscule pt. un VM strain - what’s the point? except network latency but at the cost of what?

2 Likes

Si cu latenta e cu dus si intors. Pentru un site facut cum trebuie, resursele statice o sa fie pe un CDN, care are reprezentanta si prin Romania.

In legatura cu intrebarea principala, poate pentru bloguri wordpress pentru segmentul professional de blogging, dar care nu au inclinatii IT sa faca ceva pe un serviciu extern (desi multe ofera pachete “preambalate” gen Wordpress sau forumuri etc.)

In general, orice e aplicatie nu as tine decat pe un provider mare: cei de cloud, Linode, DigitalOcean etc.

1 Like

Nu cred că în România a reprezentat vreo problemă latența vreodată. Sau mă rog, nu după 2003-2004, când a fost boom-ul conexiunilor ieftine.

De fapt, dacă stau să mă gândesc, nu cred că latența are vreo importanță în optimizarea imediată a unui site sau a unei aplicații. Mă hazardez să spun că este una din ultimele probleme în procesul de optimizare…

„statistici”:

  • un server din RO (site-ul mxhost) are latență 30-70ms;
  • alt server din RO (site-ul webfactor) are latență un pic mai mare, 60-120ms;
  • DO în Amsterdam (vps-ul pe care e devforum) are 40-80ms;
  • un alt DO, dar în US are latență 70-140ms;

Avantajele sunt altele: suport tehnic în română (și) la telefon, facturare mai simplă. Plus că se mai întâmplă un barter, o promovare reciprocă, o amânare a plății…


Detalii? Link?

Chiar zilele trecute mă uitam că oferă dublul de RAM comparativ cu DO (la aceiași bani adică), și părea destul de tentant :slight_smile:

1 Like

nu mai tin minte exact daca acesta era: https://news.ycombinator.com/item?id=5552756

Insa felul cum au facut disclosure a lasat de dorit si toata comunitatea le-a sarit in cap i.e. fuck transparency.

CPU and consistency - wise they blow DO out of the water.

2 Likes

Pentru tehnici e irelevant, oriunde ar fi ei pe glob. Pentru non-tehnici e foarte relevant.

Da-mi un sistem de operare de oricare si in orice limba si iti fac un server in max 3h (daca e in simplified chinese)

Da-mi un automobil si clar o sa am nevoie de un mecanic in orasul meu si care sa vorbeasca limba mea.

1 Like

Sa-nteleg ca ne legam de chestii de acum 3 ani ? Probleme mai apar si or sa mai tot apara, dar sa te legi de o chestie de acum trei ani mi se pare gresit. Si siteuri mai mari au patit-o si s-a aflat tot dupa ce verificarile au fost facute. La fel si aici. Au terminat verificarile, au raspuns.

Evident, puteau sa anunte ca investigheaza…dar nah, cum am zis. Se mai intampla.

Nu folosesc Linode si nu am folosit vreodata. In ultimii 5-6 ani am preferat servere dedicate si VPSuri acolo unde am avut nevoie. Dar eu sunt si sysadmin…

Then maybe you should not make assumptions?

That’s a load of BS. Linode aveau/au standarde inalte si back in the day acesta era motivul pt. care plateai in plus. Felul cum au tratat problema a fost complet anacronistic si un fel middle finger pentru toti cei care au ales sa plateasca extra exact pt. ca ceva de genul sa nu se intample.

Daca tot este fresh thread-ul (spam dude spammed it):

Comparam OVH cu Linode:

OVH (dedicated):

Intel Xeon E3 E3-1231v3 4c/8t
3.4 / 3.8 GHz 32 GB of RAM
DDR3 ECC 1600 MHz 2 x 2 TB RAID SOFT/JBOD -

$79.00/month

Linode (VM):

6 CPU Cores
12 GB RAM
192 GB SSD Storage

$80/month

Daca ar fi sa estimez as zice ca OVH are ~2x the capacity of the linode (facem abstractie de storage).

Parca diferenta intre dedicated si virtualizat nu mai este atat de mare? cel putin la pretul acesta