Categorie de antreprenoriat

Mulțumită lui @adavidoaiei, am strâns destule discuții despre antreprenoriat și startup-uri :sunglasses:

Aveți sugestii pentru un nume mai bun sau este ok așa?

http://devforum.ro/c/work/antreprenoriat

1 Like

E greu de spus eu pe linkedin mi-am pus la title “Software Startup Consultant && Software Startup Researcher”, in ideea de a studia cat mai multe informatii legate de subiect, tehnnic, non-tehnic, desi partea tehnica e mai apropiata de job-urile pe care le-am avut, ar putea fii un nume potrivit “Software Startups Consultancy”

https://www.linkedin.com/profile/edit?trk=nav_responsive_sub_nav_edit_profile

Motto: “Learning every day something new if it is possible, this makes me happy and maybe in one day i will have my own profitable startup or consulting successful startups”

Singura problemă fiind traducerea :smiley:

Aș prefera un nume românesc pentru categorie, iar o traducere aproximativă pentru (conceptul) start-up consider că ar fi antreprenoriat.

Nu aș vrea să folosesc nume pompoase, gen „consultanță” :blush:

1 Like

M-am gandit la asta ca ti-ai dori un nume in romana dar ai scris inaintea mea, pentru clientii din UK scriu “Consultancy” pe factura si de acolo mi se trage, antreprenoriat suma prea non-tehnic vream ceva sa combine cele doua partii: tehnica si non-tehnica dintr-un startup.

era ok

http://devforum.ro/tagging/tag/startup
Topics tagged startup
Ce tehnologie ati alege pentru un startup?
Educatia intr-un startup software
O platforma web de knowledge sharing and debate for software startups

Startup e unul din acele cuvinte pe care il consider neologism si nu ar trebui tradus in romana e ca si freelancing.

“Antreprenoriat” e perfect.

1 Like

Antrepenoriat ma duce cu mintea la proiecte care nu au de a face cu tehnologia, o florarie, un magazin cu ciocolata, pe directorul mentionat ar m-ai fii fost proiecte tehnice daca s-ar fii numit antreprenoriat, de ce oare sunt doar proiecte tehnice dezvoltate de oamenii care au un background tehnic si au contribuit intr-o anumita masura la codul aplicatiilor: http://www.romanianstartups.com/

Pe tine. Este termenul potrivit, chiar daca nu suna suficient de “hip”. Atata timp cat avem termen in romana pentru asta nu exista nici un motiv pentru care sa alegem altul.

de ce oare sunt doar proiecte tehnice dezvoltate de oamenii care au un background tehnic

Pentru ca aia doar genul asta de proiecte primesc, ii priveste ce proiecte includ si cum isi numesc site-ul. Aia sunt aia, noi suntem noi.

Apropo, americanii ii zic startup la orice fel de afacere la inceput de drum, inclusiv florarii si ce exemple mai dai tu acolo, doar ca bineinteles ca pe internet auzi mai mult despre companiile care isi desfasoara activitatea pe internet.

2 Likes

Inca un argument: daca ii spui “Startups”, iti garantez ca o sa se gaseasca oameni care sa puna acolo link-uri cu ce “startups” au mai gasit ei pe net. Product Hunt like. In vreme ce cand vezi “Antreprenoriat” e clar ca buna ziua ca se refera la discutii relevante membrilor DF care sunt interesati de asemenea indeletniciri.

1 Like

Ok, nu vreau sa devin off topic, dar cred ca Startups e un nume consacrat pentru produse software mai ales pe piata internationala, daca s-ar posta link-uri cu ce startups ce mai gasesc unii pe net cred ca ar fii cu atat mai bine, cred ca si dezbaterea de idei de startups e buna, am votat e 2:1, decizia va apartine.

„Antreprenoriat” ne duce cu gândul către orice business, dar îndată ce suntem pe un forum de developement automat ne duce cu gândul la tech.
Cred ca e cea mai potrivită denumire.

1 Like

E ok “antrepenoriat” avand in vedere topic-ul de la care am construit toate aceste thread-uri pe forum:
Cât timp credeți că vă veți mai ocupa de programare?
desi nu o sa renunt de tot la programare, ci doar sa lucrez la o idee propie, sa nu m-ai merg la program fix la lucru si sa am suficienti banii ca sa duc o viata decenta, m-a gandeam la ceva gen SAAS(Software As A Service), am urmarit si cateva episoade si de pe Startup Academy dar mi se par prea visatoare si generale si nu cred ca o sa ma ajute intr-un startup software, in rest pentru site si prezentare le dau 10 si la marketing la fel.

2 Likes