Câteva experiențe personale și o privire sceptică asupra IT-ului românesc

Văd că pe lângă legendele, în legătură cu piața IT de origine românească, se mai propagă și prezumțiile negre asupra acesteia:

Carierele IT-ştilor amintesc de cele ale bancherilor din 2007. „Se ard etape prea repede, iar impresia este că se formează o bulă falsă care va plesni” via Ziarul Financiar

Până la urmă vom fi martori la formarea unei bule jurnalistice despre bula IT-stă.
Să sperăm că până la urmă doar prima va plesni. :slightly_smiling_face:


Lăsând gluma la o parte: şi eu cred să fie posibil, să se formeze cu timpul o bulă IT şi de asemenea cred că este un lucru sănătos să ne luăm cu toţii măsuri de precauţie (care ar fi ele) în acest sens, fără îndoială…

Dar tot aştept să văd şi eu o ştire - de la cineva mai apropiat domeniului - care să fie bazată pe ceva statistici sau prognoze fondate pe ceva cât-de-cât măsurabil (i.e. data) nu doar simple opinii, păreri…

În continuare, consider ştirile bazate exclusiv pe feeling sau asemănări cu alte domenii (bancar, imobiliar) ca fiind periculoare: deoarece dacă mai apar multe ştiri similare şi nicicare nu se concretizează în viitorul apropiat, acestea riscă a trivializa subiectul, iar când va fi real periocolul, nimeni nu va mai lua în seamă ştirile veritabile.

1 Like