Câteva hint-uri despre Curriculum Vitae (CV)

Un articol destul de interesant, util de rasfoit inainte de a face un CV

http://qz.com/525496/done-what-a-recruiter-sees-on-your-resume-at-first-glance/

Probabil multi o sa spuna ca se aplica doar la companiile foarte mari, dar sunt sigur ca exista “recruiters” de genul asta si la companiile mai mici :slight_smile:

Sunt de bun simț sfaturile alea.

Nu știu câți dintre voi ați postat vreodată un anunț în zona IT pe site-urile de profil de la noi, dar am fost destul de neplăcut suprins de rezultate. Probabil pentru firmele foarte mari treaba e altfel, dar nici p-acolo nu văd sute de aplicanți…

E bun articolul, citisem sfaturile de baza mai demult pe quora. Acuma, eu cred ca e foarte important de stiut compania/persoana care face selectia de CVuri. Daca exista un recruiter / departament de HR atunci ei filtreaza CVurile intr-un fel, daca selectia o face echipa din care va face parte noul coleg atunci lucrurile stau altfel. Iar daca firma aceea nici macar nu se oboseste sa isi caute singura angajatii si externalizeaza la un SRL specializat pe HR, atunci chiar ca nu mi se pare ca sunt in stare sa isi managerieze businessul suficient de bine incat sa fac parte din el.

Incerc sa detaliez: de fiecare data cand am avut nevoie de colegi in echipa m-am implicat in procesul de recrutare, pentru ca un recruiter/HR person nu poate citi ca lumea un CV de programator. Ei nu inteleg efectiv diferenta intre Java si Javascript. Iar daca eu las astfel de oameni sa imi faca primul triaj exista un pericol foarte mare ca sa se piarda CVuri interesante. Da, expertiza lor e buna in a evalua psihologic acea persoana careia ii citim CVul / pe care o intervievam. De aceea CVurile alese de tehnici trebuiesc introduse in circuitul normal arhicunoscut. Dar consider ca e o mare greseala ca sa fie primul filtru non-tehnic.

Din postura de persoana deschisa la noi de oportunitati, am refuzat de multe ori sa continui o discutie daca persoana de la HR care m-a contactat refuza sa ma paseze pentru continuarea discutiei catre cineva superior. Caz concret: HR-itele suna la greu facand head-hunting (cica). Si citesc ele la telefon acolo ca “ne trebuie expertiza PHP, Javascript, etc” din job description. Dar pe mine ma intereseaza sa inteleg care e pozitia pe care vor s-o umple, care e dimensiunea echipei, care e proiectul, daca e un outsource shop sau nu, etc. Chestie pe care nu o aflu de la HR pentru ca nu e treaba lor sa stie chestiile astea. Si atunci cer sa vorbesc cu persoana care va fi managerul direct, sau ceva de genul, ca sa ii pot pune intrebarile alea, sa ma lamuresc, sa stiu daca refuz degraba. Esential e sa ajungem la o discutie de principiu si sa atingem 2-3 chestii tehnice, dureaza 10 minute si castigam timp cu totii. Facem parte din singura industrie unde ne permitem sa fim cu toane dintr-astea, vedetisme. Dar merita sa economisim timpul tuturor prin abordarea directa a subiectului.

Daca vreti sa lucrati intr-o multinationala pe o pozitie calduta, atunci ignorati tot ce am scris mai sus. Inevitabil veti fi nevoiti sa treceti prin procesul de selectie creionat de HR, si atunci chiar trebuie musai sa urmati pasii explicati de acel nene.

2 Likes

A post was split to a new topic: Câteva hint-uri despre Curriculum Vitae

Intrebare: daca cumva las cuiva un CV fizic cu numele, pozitia si un QR Code + link pe pagina mea unde imi aranjez proiectele ca studii de caz va fi luat in considerare ? Ma refer la faptul ca CV-ul fizic nu va avea nimic pe el decat un link si CV-ul in sine ar fi ceva interactiv, chiar si un bot care sa sa puna intrebari si sa raspunda la intrebari generice. Mai e si optiunea sa preinregistrezi video-uri in acelasi loc si in functie de optiune sa le redai dinamic pentru a da senzatia de interactiune, s-ar putea sa fie mai util un vlog interactiv in loc de o scrisoare de motivatie.

2 Likes

Eu m-aș uita măcar de curiozitate. Dar mare grijă - ce e pe pagina aia trebuie să fie impecabil. :smiley:

2 Likes

si un QR Code + link

De ce ai pune un QR code? Investește într-un domeniu relativ scurt, ușor de scris și citit.

1 Like

QR ar funcționa ca o carte de vizită, nu ca un redirect.

Adică poate conține telefon, email, nume etc :slight_smile:

E.g. vcard de aici.

2 Likes