Cautare software project management open source + self hosted

se da urmatoarea situatie:

  • echipa mica (aprox 10 oameni, diferite domenii)
  • domeniul servicii

cu urmatoarele nevoi de organizare:

  • comunicare cat de cat organizata si in scris
  • delegare si urmarire taskuri
  • tracking buguri
  • tracking ofertare si clienti

si cu urmatoarele preferinte:

  • open source
  • self hosted
  • interfata si pentru ecrane mici

intrebari:

  • aveti experiente / recomandari pentru situatia descrisa?
  • suporta discourse (softul forumului pe care discutam acum) o adaptare pentru asa ceva?

tks,

https://kanboard.org/

1 Like

Salut,

Eu am acoperit toate nevoile tale cu Trello avand utilizatori de pe 3 continente, mai putin tracking ofertare si clienti, care poate insemna multe, insa atat timp cat nu inseamna functionalitate de CRM, nu vad de ce nu s-ar putea rezolva usor.

Din experienta, ti-as sugera ca daca nu la nevoi, macar la preferinte sa pui Automation. Pentru Trello, poti face si ceva automation in planul Free, dar ai acces si prin Zapier, IFTTT, etc. Daca esti suficient de creativ, nu prea exista limite. In felul asta scapi si de foarte multa mentenanta.

Pe de alta parte, o companie mica cu care colaborez merge pe principiul, spun ei, functional, si se descurca cu Microsoft Office si un mic tool de tichete. Deci cred ca poate fi o optiune buna sa decideti si impreuna.

1 Like

ce nu parea ca se potriveste la trello e gestiunea subtaskurilor.
in situatia mea… echipa are nevoie sa atribuie taskuri principale si apoi sa le sparga in subtaskuri punctuale.
nu am gasit cum sa implementez lucrul asta suficient de comod cu trello (inclusiv sa vad o imagine de ansamblu a lor).
oricum, vad ca si trello a evoluat e cand nu l-am mai folosit (cred ca de la preluarea lui de catre atlassian) asa ca o sa ii mai dau o sansa.

eu foloseam acum multe vreme redmine.org si era destul de aproape de ce mi se cere acum, mai putin interfata antica.

tks

Cu un power-up (un fel de addon/ extension) poti avea si o imagine mai completa, inclusiv incarcarea cu task-uri pe useri. Evident, de aici te joaca Trello cu planurile platite, de la cat de multe extensii vrei. :slight_smile:

1 Like