Ce banca recomandati ptr. un srl nou infiintat? (cont bancar firma)

E o diferenta foarte mare intre SRL si PFA in cazul bancii. Nu poti scoate cash din SRL fara documente justificative (mai bine zis nu poti scoate cash decat in cazuri foarte exceptionale), nu poti nici transfera banii fara documente (factura sau/si dispozitie de plata). Comisioanele sunt mult mai mari la SRL si cursul valutar iarasi e problematic.

La 2000 de euro cu Wise castigi 60 lei la cursul EURO → RON cu transferul inclus. Daca trebuie sa dai la stat 4000 euro sau ai cheltuieli curente atat de mari atunci salvezi 120 lei pe luna cu Wise, 1440 pe an pentru ~10 minute de munca in plus in fiecare luna. Devine mult mai util cand ai si angajati pe care trebuie sa ii platesti in RON.

2 Likes

Am cont deschis la BT, primul an fiind gratuit iar pe urmă 29 lei dacă nu mă înșel. Clienții mei lucrează marea majoritate cu această bancă deci comisioane la transferuri nu prea sunt. Nu am momentan nici un minus pentru această bancă.

1 Like

Am deschis cont la LibraBank. Totul online. Pana acum lucrurile sunt ok (aplicatia web e destul de full featured). Despre taxe si fees inca nu ma pronunt.

Am incercat la BT de vreo 5 ori cred, au inregistrarea busita (la partea cu identificarea prin camera web). Cica poza e prea noisy (am incercat sa conectez telefonul ca si camera web dar aplicatia nu m-a lasat).
La libra a mers din prima.

Btw, am folosit serviciile StartCo sa deschid SRL. Serviciu de calitate, recomand.

Am facut doar 2 drumuri:

  1. La Anaf sa ridic TVA intracomunitar si sa depun RUC (lucru surprinzator de usor de facut, ma asteptam la povesti horror, dar functionarele au avut un comportant profesionist - in sector1 that is :D) , in rest totul online.
  2. La notar ptr. a imputernici contabilul (hint - notariatul costa mai mult decat te-ai astepta).
2 Likes

Pai ce treaba are notarul cu contabilul? Se merge pe semnatura electronica, si trebuie doar sa permiti ca semnatura contabilului sa fie folosita in actele tale, totul la ANAF.

Nu e destul, firmele de contabilitate cer o procură specială ca să facă asta pentru tine și să fie acoperiți legal.

2 Likes

Revolut business foloseste cineva?
Acum am cont la ing dar ma incanta treaba ca la revolut am posibilitatea de a face mai multe carduri si de a pune si limita pe ele din cate am înțeles. … evident si ca sunt ceva api-uri. Sintreaba cu cursul valutar e ok si am mai vazut si alte chestii interesante. Ing business nu folosesc de mult timpnincat sa ma pronunt.

Da, folosesc eu Revolut Business. Alternativ am cont și la Libra Bank. Pentru România IBAN-urile Revolut sunt la Libra deci în relația cu statul în loc de Revolut Bank trebuie scris / menționat Libra Bank, în caz contrar funcționarii vor spune că ”nu lucrăm cu Revolut”.

Libra folosesc pentru plata taxelor și pentru încasările în lei. Revolut Business folosesc pentru toate încasările în valută.

Costurile la Libra sunt de 4 lei pe transfer bancar, 3 lei pe încasare, 4 lei pe luna pentru adm. card și mai există un comision pe sumele retrase de la bancomat. Cost pe an: aprox. 200 lei.

Costurile la Revolut sunt de 150 lei pe luna pentru limita de 55k lei pentru schimb valutar fără comision. Cost pe an: 1800 lei.

Până acum sunt foarte mulțumit de Revolut Business.

2 Likes