Ce client de email folositi ?

Salut!

Sunt curios ce client de mail folositi? Am ajuns in postura in care imi e greu sa urmaresc 5 adrese de mail pe canale diferite.

Am incercat Thunderbird si Outlook, nu ma atrag in mod special, poate si pentru ca nu sunt obisnuit cu ele, ma deranjeaza ca imi copiaza fiecare folder pe care il am si devine o lista foarte lunga desi introduc 1-2 adrese de mail in ele…

La outlook nu-mi place ca nu-mi arata pe fiecare adresa de mail cate mail-uri noi am ceea ce consider ca e cel mai important lucru.

Evolution sub Ubuntu, cel mai bun client de e-mail il consider ca fiind TheBat!, il foloseam inainte in vremurile Windowsistice.

2 Likes

eu incerc de cateva luni Nylas N1, nu e rau deloc

folosesc snooze-ul si link tracking

Am toate adresele de mail redirecționate și încorporate în contul de gmail.
Nu văd sensul unui client de email care stochează mesajele pe calculator. Spațiul respectiv poate fi ocupat cu chestii mai utile.

1 Like

Si daca nu ai acces la Internet? RDS e picat, un meteorit a lovit Pamantul, esti in Corea de Nord.

Dacă nu am acces la internet, nu mă interesează mailul. Mesajele pot aștepta și le voi găsi acolo cu siguranță și când mă reconectez. Dar nu mi s-a întâmplat niciodată să am nevoie să-mi verific mailul și să n-am conexiune la internet.

Iar dacă meteoritul lovește Pământul, chiar nu mai am nevoie de mailuri. :))

PS: Am net de la Telekom. Și la job, și acasă. Iar pe telefon are grijă Vodafone sau Orange să fiu online. Deci RDS-ul poate să pice. :smile:

Poate ai ceva informatii in mail si nu ai net. De ex, un bilet de avion, sau ceva, copie dupa buletin, etc (nu ca as recomanda sa tii asa ceva in mail).

Vorba vine, ai prins tu ideea :slight_smile:

1 Like

Înțeleg ce spui. Și are cumva logică. Dar chiar și așa, nu mi se pare un motiv destul de convingător ca să folosesc un client de mail. Informațiile de genul acela le pot salva pe telefon sau pe laptop.

Anul trecut, când Google își tot promova noua lor aplicație, Google Inbox, am testat-o pentru vreo săptămână, dar mi s-a părut inutil să-ncerc să-nvăț o nouă aplicație care, în principiu, face cam tot ce face și vechiul gmail. (dar deja ne îndepărtăm de la subiectul discuției :slight_smile:)

La munca folosesc asta http://www.foxmail.com/win/en/

Home folosesc Thunderbird pentru ca e free iar job se foloseste Outlook pentru ca e integrat cu solutiile business de la MS.
Nu ma incanta nici unul. Am incercat cel de la Opera la un moment dat, dar nu era prea avansat…

Folosesc Thunderbird de 4-5 ani si se descurca OK cu cele 6 adrese de mail adaugate.

Ultimii 2 ani an folosit Thunderbird, am fost multumit. Recent am inceput sa folosesc Nylas N1 si merge ok. Outlook mi se pare depasit.

Si eu tot Nylas si e ok :slight_smile: Mai mult interesat de ce se poate face cu Electron si React + probabil alte librarii