Ce editor WYSIWYG folositi?

Ce editor WYSIWYG folositi in proiectele voastre?

Majoritatea proiectelor la care lucrez (folosesc CKeditor) sunt pentru agentii de turism unde au de introdus tabele cu perioade/preturi de toate marimile si modele. si care nu ies tocmai ok la copy-paste din word/excell.

1 Like

CKEditor si eu. Nu am avut probleme cu tabelele pana acum, dar nici nu s-au ivit unele prea complicate (merged cells, formatare dubioasa, etc). Poti sa ne dai un tabel care face probleme? Curatat de date confidentiale, bineinteles. Ca sunt chiar curios sa vad in ce mod le strica CKEditor, si daca exista workaround.

Edit: Am testat acum si cu merged cells pe ambele axe (orizontal si vertical), si nu a avut nici o problema, a pus colspan si rowspan unde a fost cazul. Apoi am dat “remove format” si a facut si curat frumos. Sunt si mai curios acum, ca nu am nici un spreadsheet prea complex la indemana.

CKEditor. Il mai combin si cu varianta free/trial de CKFinder.

Eu am folosit TinyMCE in general. Cand eram hotarat sa incerc CKEditor a aparut versiunea noua de TinyMCE asa ca nu l-am mai incercat.
La proiectul la care lucrez acum cred ca o sa incerc Redactor.js

2 Likes

CKeditor + KCfinder care e free si bun :slight_smile:

TinyMCE, nu am avut nicio problema cu el pana acum. Tot ce am avut nevoie, mi-a oferit TinyMCE :smile:

Am proiecte facute cu http://imperavi.com/redactor/ si recent am folosit http://quilljs.com

1 Like

Buna ziua,

tinyMCE si CKEdit nu mai sunt free. Caut de azi-dimineata o alternativa open source si la fel de puternica.

Any update here?

Multumesc

@Ricky Care nu este free? tinyMCE este MIT, CK este GPL.

Întrebarea mai bună este: ce anume cauți de la editor? Care sunt criteriile care definesc «puternic»?

@iamntz Salut,

Am vazut pricing plans, la tinyMCE aici: Pricing | WYSIWYG HTML Editor | TinyMCE
La CK aici: CKEditor & add-ons pricing - Choose a plan or craft your own flexible offer

(Nu par free, sau poate gresesc).

M-ar interesa sa aiba suport pentru upload de imagini, creare tabele, custom fonts, colors, insert emoji, si posibilitatea de interactionare pe viitor cu editorul, printr-un API JS (in caz ca este nevoie sa adaug event-uri externe, posibil butoane in plus - fata de ce are).

N-ar strica daca ultimul update ar fi ceva mai recent :slight_smile:

Multumesc

cred ca tu cauti asta

acu serios, daca ai folosit pana acu ckeditor sau tmce-ul si n-ai simtit lipsa functionalitatilor disponibile doar pt varianta platita probabil n-o sa le simtiti lipsa nici in continuare. ambele au versiuni platite de cand le stiu, nu-i ceva recent.

1 Like