Ce facultati Java sunt in Romania?

Mersi mult tuturor de raspuns, chiar am aflat multe!

UBB in Cluj Napoca. Se preda Java, iar studentii pe care i-am avut la interviu de la UBB stiau si de unit testing, lucru rar in facultatile noastre. Durata cursurilor la UBB este de 3 ani.

Mersi​:+1: :+1::+1::+1::+1:

Care e cursul ala unde ‘se preda java’?

La Academia de Studii Economice, la facultatea de Cibernetică găsești un semestru de programare Java în anul 2 și unul denumit Calitate și Testare Software în anul 3 în care vei învață despre design patterns și ceva testare iar ca limbaj e ales Java.
Eu sunt anul 3 suplimentar la ID(remote learning) și îți zic ca nicinul nu e decât introducere în limbajul respectiv. În fiecare semestru ai alt limbaj și totul este ca să îți faci o idee și sa ai anumite baze. Tine de tine sa aprofundezi ca la orice. Am urmărit cursul de Java pe care îl găsești undeva mai sus și omul explica bine.

Nice!
Si eu traiam cu inchipuirea ca fiecare facultate preda doar cate un limbaj…

Hai ca nu e greu sa deschizi cateva discipline mai reprezentative si sa dai un search dupa Java. Uite un exemplu, or mai fi si altele.

Nu stiu cum naiba de unii nu vad deloc esentialul:
 Knowledge, understanding and use of basic concepts of objectoriented analysis and design.
 Ability to work independently and/or in a team in order to solve
problems in defined professional contexts.
 Good programming skills in object-oriented languages especially in
Java
Transversal
competencies
 Ability to apply design patterns in different contexts
 Ability to build software projects by following the main phases in
software applications development.
 Ability to create projects with clear separations on architectural layers,
based on different architectural patterns

Un punct din mai multe cu ‘especially in Java’ nu inseamna absolut deloc ‘curs de Java’. Java e un limbaj, un instrument, cursul nu este deloc despre instrumentul ala. Ca se foloseste si-ala, e cu totul altceva. Nici macar nu e singurul, vad ca apare si C# pe-acolo.

2 Likes

Uite si o statistica recenta cu gradul de utilizare a diverselor limbaje https://www.jetbrains.com/lp/devecosystem-2020/

FMI are cursuri cu java

1 Like

Java este sapa, dar tu ai nevoie de stropitoare, ingrasamant, lumina etc. Adica o sa a nevoie si SQL, powershell etc. Nu mai vb despre arhitectura, servicii etc.

Facultatea te invata cum sa inveti.

1 Like