Ce folositi pentru Front-End / Back-End ?

Salutare, ce frameworks folositi ?

Momentan invat: Meteor.js + React.js

Dar am lucrat si cu Koa.js + Marko.js – Mult mai simplistic

Acum sunt iar plin de intrebari deoarece am citit pe internet ca ‘meteor is dead’, ca ‘isn’t worth learning anymore’ etc… Ce parere aveti ? Ce imi recomandati sa folosesc ?

1 Like

Vue.js este forta la ora actuala si se invata un pic mai usor ca React. Recomand.

1 Like

Meteor isn’t worth learning… true story. Lucrez in node din 2011, am vazut tot hype-ul Meteor si cum s-a dus la vale. Au creat un ecosistem prea inchis, sunt prea multe de spus despre ce decizii gresite au luat, pe care incearca sa le corecteze. Cea mai evidenta este crearea unui package manager propriu, ignorand o integrare usoara cu npm.

Daca ai experienta cu Koa, probabil ai si experienta cu node.js, intrebarea este:

  • de ce ai invata Meteor sau ce-ti lipseste in ecosistemul node.js (npm)?

Ca si stack, varianta scurta recomand cam asa:

  • pt. site-uri:
    • backend: fastify + sqlite
    • frontend: templating / react / vue
  • pt. apps:
    • backend: fastify + postgresql / mongodb
    • frontend: react / vue
7 Likes

koa e foarte “barebone”, deci bun pentru proiecte mici. Pentru aplicatii complexe insa ai nevoie de ceva mai mult.

Eu asa am ajuns sa fac un framework modular peste express - https://github.com/oors/oors. E unul dintre node frameworks cu cel mai bun suport pe partea de GraphQL si MongoDB, insa e foarte usor de extins pentru un modul propriu de sql (sau orice altceva).

Pe front end prefer react cu next.js.

1 Like

@viczam oors este un refactor la makeen?

Da. Chiar mai mult, e o continuare a lui makeen.

1 Like

Raspuns dupa 9 luni, unii s-au nascut intre timp :slight_smile: . Hai sa raspund si eu:

React are mai multe probleme decat o culegere de matematica si trebuie sa ti le asumi cand il alegi, plus multa complexitate inutila in multe proiecte mici, e facut pentru nevoile facebook, daca totusi vreti sa il folositi incercati cu un framework de genul Nextjs. Alte optiune buna ar fi Svelte, simplu, usor, nu te doare capu’ cu el.

Pentru back-end cu cat esti mai experimentat cu atata o sa vrei sa ai mai mult control si o sa vrei un framework mai slim peste care pui tu ce ai nevoie (depinde mult si de proiect). Express, koa si uitati-va si pe adonis, e un fel de clona de Laravel.

Well, ca sa mai iesim din zona node.js… Go pe backend si diverse aplicatii in linie de comanda iar pe frontend unde e cazul (pentru ca nu fac saituri) Angular si ceva JQuery. Mai nou mi-am facut un schelet de aplicatie super light (framework ar fi mult spus) care imi mai usureaza munca si permite integrarea mai multor tehnologii in aceeasi aplicatie.

1 Like

React in sine e destul de simplut. API-ul e minimal, iar conceptele din spate legate de state management sunt foarte intuitive. Nu e exclus sa fie o parere la cald, tinand cont ca am lucrat ceva timp cu react.
Insa ecosistemul din jurul react este foarte complex si poate da dureri de cap.
De acord cu tine, recomand react cu Next.js sau CRA. Tot setupul din jurul lui (babel, webpack etc) poate sa fie un no-go pentru incepatori.