Ce font folosiți în editor? Preferați cu sau fără decorații?

TL;DR: Voi ce font folosiți și ce preferințe aveți?

De câțiva ani folosesc Jetbrains Mono. Înainte de asta am folosit Fira Code. N-am avut alt motiv de a-l schimba în afară de editorul care m-a întrebat la un moment dat „vrei să-l schimb?”. Sigur, de ce nu?..

Dar dacă ar fi să caut un font nou, ar trebui să bifeze câteva criterii:

  • să aibă ligaturi. M-am obișnuit așa, îmi place cum arată.
  • să nu fie prea bold/light. Nu pot defini exact ce înseamnă acel prea, este mai mult un „you know it when you see it”.
  • să nu fie prea condensat/lăbărțat. La fel ca mai sus.
  • să nu aibă exagerate acoladele, parantezele etc.

Sunt unele fonturi care au decorații la unele litere în anumite combinații. Arată OK…ish, dar mi se pare obositoare lipsa de consistență (e.g. s-ul din styles vs class). Sigur, arată bine pentru snippet-uri mici, dar nu m-aș vedea folosind acest font toată ziua…

Operator Mono:

nu mi-ar fi simplu sa ma obisnuiesc cu fontul din poza.
prea multa procesare “grafica” necesara sa inteleg ce scrie acolo.

eu folosesc ce vine default in vscode sub linux (nu stiu cum se numeste, nu mi-am pus problema, out-of-the-box a fost ok si asa a ramas - default).

\add:
consider trecerea la mac, deci e posibil sa trec in curand prin “problema” de acomodare la un font nou :slight_smile:

1 Like

JetBrains Mono, fara decoratii.

Pe mac ai un antialias (cred?) mai pronunțat, dar dincolo de asta ai aceleași fonturi (că TTF/OTF sunt standarde până la urmă), deci nu e musai să schimbi fontul.

da, dar ramane de vazut care adaptare o sa fie mai simpla: sa accept noul font default sau sa imi dau seama cum schimb fontul + sa o si fac.

oricum, ca sa fiu si ontopic:

  • nu am o piedica sau preferinta adanca pentru un font anume, dar ar trebuie sa fie
  • fara decoratii
  • cat mai aproape de o spatiere mono
  • cu cat mai putine unghiuri inutile
  • nu prea bold, nu prea thin.
    in ideea de a ii da procesorului meu cat mai putin de lucru cu traducerea graficii in semnificatie.

Momentan folosesc

există și variantă mono

Mie îmi place Inconsolata.

Screenshot from 2023-11-03 12-06-55

2 Likes

Eu folosesc momentan Fira Code, se vede bine de pe monitorul de 34”, dar de pe laptop cand am zoom-ul mic, nu disting intre virgula si punct foarte bine.

1 Like

Pentru mine, combo-ul perfect e MonoLisa + Night Owl

Dank Mono in ultimul timp

https://medium.com/@philpl/what-sets-dank-mono-apart-1bbdc1cc3cbd

1 Like

Default de la jetbrains, cred că mono este. Îmi place. Nici mie nu-mi plac

  • unghiuri/rotunjiri/decorațiuni inutile
  • să fie optimizat pentru citirea codului: mono space
  • diferențiere ușoară între caractere, inclusiv între regular/bold/italic.

Cred că pentru JavaScript/html/css sunt fonturi diferite, nu țin minte, dar știu că ceva mă ajută să identific repede că este alt limbaj.

poate conteaza si culoarea?

Nu am gasit pana acum un motiv de a renunta la Dina (bitmap, distribuit initial in format .fon si ulterior impachetat in .ttf de catre fani). E destul de obscur, nu am reusit sa gasesc rapid cateva imagini cu el, dar se vede perfect pe monitoare 1440p legate la mac.

Ăsta? Dacă da, mă cam împinge în butoiul cu nostalgie :smiley:

Droid Sans Mono. Si eu tot asta folosesc.

Folosesc JetBrains Mono, dimensiune 16 si font ligatures

cu asta ma inghesui si eu, mai ales pe monitoarele alea horror de la job

“x”-ul e identic, dar screenshot-ul tau pare un pic “in ceata”.
Asa arata la mine:
2023-11-06_11-47

Pentru Windows users: după ce descărcați fontul → click2 → show more properties[1] → install for all users.

Dacă săriți pasul ăsta (și instalați doar pentru utilizatorul curent), nu va funcționa pe editoarele Jetbrains. (dar chiar după ce funcționează, nu are ligaturi😅)


  1. Asta pe Win11, pe versiunile anterioare apare direct în meniul de click2 ↩︎

2 Likes