Ce laptop trebuie sa cumpar pentru programare ( Cyber Security )

Vreau sa incep un master in londra pe Cyber security. Ma intereseaza sa cumpar un laptop performant de 17.3 ecranul. Bugetul: 6000-8000 de lei . Multumesc

Chiar vrei să cari după tine un monstru de 17" ? :confused:

Dacă da, oricum nu ai foarte multe opțiuni.

1 Like

Eu aș cumpăra un laptop cu ecranul așa mare doar pentru că văd rău. Altfel, un ecran mai mic mi-ar lăsa baterie pentru puterea de procesare.

1 Like

Salut, in toamna am facut upgrade de la un MBPr 13" la un ASUS Gaming 15.6’’ TUF FX504GD (achizitionat cu 4500 RON), diferenta de la cer la pamant. In principiu web dev + hobbies. Desi numele contine ‘gaming’, l-am luat pentru specificatii. Este relativ dragut ca aparente, nu e exagerat, RGB-uri, sa-ti ia ochii. Modelul ales de mine vine cu i7-8750H, 8GB DDR4 2600 MHz, HDD 1TB, si o placa video Nvidia 1050 perfecta pentru hashcat :slight_smile: - zic ales de mine, pentru ca exista variatii in cadrul unitatii de stocare si/sau GPU. Ca upgrade-uri, i-am schimbat HDD-ul (SATA) cu un SSD Kingston A400 de 240GB, i-am mai pus un SSD m.2 Samsung 870 EVO de 250GB, si adaugat inca 8GB RAM. Costuri totale de-a lungul timpului, undeva la 5200 RON (acum s-au ieftinit SSD-urile si RAM-ul, deci iesi putin mai ieftin).

Pe Windows merge totul brici, nu am avut problema cu absolut nimic. WSL imi oferea mediu de dezvoltare pentru tot ce aveam nevoie, in rest aveam alternative native. Am trecut la Linux - cu un mic warning - support-ul de touchpad este inexistent/prost in functie de OS. Pe Linux kernel <=5 nu prea este support, trebuie sa folosesti ceva parametri la boot, si atunci miscarea este nenaturala si ‘sare’ usor (vezi info https://askubuntu.com/questions/763584/elantech-touchpad-not-working-on-ubuntu-16-04-and-arch-linux) - pe Manjaro aveam system hangs si trebuia oprit fortat din buton, am ramas la Pop!_OS. Avand in vedere ca-l tin pe birou in 99% din timp, am mouse conectat la el si am dezactivat touchpad din BIOS - daca il tin activat, ceva IRQ-uri mananca 15% dintr-un CPU indiferent de utilizare.

In rest, mananca aproape zilnic produse Jetbrains (PhpStorm, Webstorm, Goland), masinile virtuale nu duc lipsa de CPU sau RAM, iar diferenta de durata a bateriei pe OS bazat pe Linux fata de Windows este uimitoare - intre 2-4 ore pe Windows, iar daca il puneam pe sleep, a doua zi ma trezeam cu bateria descarcata; acum ma tine 4-6 ore pe battery saver, 2-4 ore performance, iar sleep-ul mananca incredibil de putina baterie, cateva procente dupa o noapte intreaga.

Am insistat pe ideea de CPU/RAM pentru simplul fapt ca banuiesc ca o sa ai nevoie de multe masini virtuale, altfel nmap, burp, si ce mai e, merg pe orice.

Spor la cumparaturi!

Ai un motiv anume pentru care ai dori un ecran de 17.3 ? Eu recomand un laptop de 14’, e marimea perfecta. Iti mai cumperi si un docking station pe USB-C sau un monitor 4K+ cu docking station integrat si laptop-ul nu te mai intereseaza cand lucrezi.

Nu ai nevoie de cine stie ce performanta, memoria conteaza, 32gb ar fi utili in anumite cazuri (sa spargi o parola cu ajutorul unui dictionar sa zicem), placa video te poate ajuta la fel de mult, in rest wireless-ul este foarte important sa fie cat mai usor de exploatat si cat mai compatibil cu linux-ul, sunt multe placi care au drivere oribile pe linux.

Eu ti-as recomanda probabil ceva ThinkPad nou, un HP Elitebook sau un Dell Lattitude.

Memoria este complet inutila pentru atacuri bazate pe dictionare; 1) pentru ca dictionarele devin din ce in ce mai demodate - regulile de generare/manipulare sunt mult mai importante decat un dictionar mare, si 2) nu incarci tot dictionarul in memorie pentru a-l traversa. Aici ai nevoie de putere de procesare, ergo CPU/GPU puternice. Pentru ‘wireless usor de exploatat’, oricum va folosi/avea nevoie de adaptoare externe pentru masina/masinile virtuale. Caat timp nu e driver bazat pe broadcom, e ok.

Ai dreptate, nu e prea importanta memoria la ce am zis, imi amintesc ca o data vroiam sa sparg ceva zip si nu aveam destula memorie, dar probabil fiindca aveam 4gb si o gramada de aplicatii deschise.