Ce părere aveți despre BEMCSS & co?

Adică OOCSS, SMACSS, BEM și toate metodele de organizare a codului front end? Cât de bine se pretează la un site mic-mediu?

Eu am încercat să folosesc BEM (de fapt o interpretare/adaptare la nevoile mele) la câteva proiecte și a mers satisfăcător de fiecare dată.

1 Like

Mie imi place ideea de SMACSS. Intr-adevar de aplicat, aplic ce imi e mai comod din ea (in functie de experienta si obisnuinta anterioara).

Sincer, lucrurile devin urate orice ar fi intr-un site de 4-5 ani in care faci modificari (adaugari + modificari) saptamanal.

Pentru site-uri mici orice ar fi lucrurile nu se complica, reusind sa te descurci si pe un cod nestructurat pana la urma. Insa e bine ca odata ce vrei sa aplici un mod de lucru sa il repeti de mii de ori. Altfel nu iti va intra in reflex.

Cred ca cem-a deranjat la BEM la prima vedere este ca apar acele __

1 Like

Cred că nu este musai să folosești acele simboluri. De exemplu, dacă scrii css folosind camel case, poți folosi o structură de genul foo_fooBar-baz sau fooBar-barBaz_foo etc.

Cred că se folosește underscore dublu pentru că este destul de comun să pui clasele css cu dash :smile:

Exista un workshop la SmartWebConf pe tema asta care mi se pare foarte interesant: CSS ARCHITECTURE FOR BIG FRONT-ENDS

http://www.smartwebconf.com/workshops/

Harry Roberts foloseste alta notatie de BEM, cu __ pentru E si – pentru M.

1 Like

Related:

1 Like

O chestie pe care nu o realizasem, odata cu scss 3.3 se poate scrie mult mai usor BEM, SMACCS etc:

/* Sass 3.3+ w/BEM: */
.object {
    color: red;

    &__descendant {
        color: black;
    }
}

/* Generates:
    .object {
        color: red;
    }
    .object__descendant {
        color: black
    }
*/
3 Likes

Super se pare că și LESS știe. Mersi de pont :thumbsup:

1 Like

Toate stiu, m-am uitat si la Stylus si e ceva de genul asta. Totusi din ce am vazut Harry Roberts nu foloseste trick-ul asta, si am senzatia ca e din cauza faptului ca ii place sa faca grep dupa chestii gen ‘.object__descendant’.

1 Like