Ce parere aveti de Bitcoin?

Eu stiu ca in 2021 se cam termina cu bitcoin :sunglasses:

Cum așa? Sau în ce sens se termină?

In sensul ca exista o limita de 21 de milioane de bitcoini de aia si cu cat te apropii de ea, efortul de a calcula acele sume sha devine din ce in ce mai greu


Cel putin asa stiu. Poate gresesc.

A…da, halvingul - este estimat pentru anul viitor, nu 2021. Și tot mai avem vreo 100 de ani de minat bitcoin pana la limită. Plus ca, pe lângă reward, minerii își iau și fee-urile de tranzacție, iar comunitatea se asteapta ca halvingul să aducă piața crypto în prim plan iar.

@Criss Tu ai investit in bitcoin ? (nu vreau sa par misogin, dar n-am vazut fete care sa investeasca in bitcoin)

Poate bitcoin e mai dificil sa platesti cafea de dimineata.

Libra va fi viitorul, o sa fie o moneda unica, lumea fericita, asa cum isi doreste Mark. Ce-i de bun omul asta :heart_eyes:

Nu e prb, nu sunt prea multe fete pe zona cripto. Dar ca sa îți răspund la întrebare, da, am investit și încă o fac.

Interesantă părerea despre moneda Libra. De ce crezi că ea este viitorul?

1 Like

Interesanta stirea despre Libra - e prima data cand aud de asta. Am citit un pic despre ea si intr-adevar pare sa fie un game changer cand se va lansa.
Cu user base-ul imens al Fb rata de adoptie va fi probabil masiva. Faptul ca va fi stabila e din nou un plus fata de cripto monedele “clasice”.
Si ce mi s-a parut mie misto e ca nu o sa ai nevoie de un cont in banca ptr. a primi sau folosi moneda. Un fel de Paypal cu (sper) taxe de transfer mult mai mici.

Probabil mai nasol cu anonimitatea totusi dar o varianta buna ptr. plati online sau in strainatate.

PS - pare si o oportunitate buna ptr. antreprenori/developeri. Probabil plugin-urile “Pay with Libra” ptr. diversele solutii ecommerce o sa fie la mare cautare la scurt timp dupa lansare.

eu am citit doar ca multe companii au spus pas.

@Criss (fată sau băiat) lucrează pentru https://cryptozz.ro/, probabil trebuie să facă SEO

2 Likes

Intr-adevar eu sunt cea care face filmuletele pentru https://cryptozz.ro. Dar scopul nostru este de a oferi oamenilor un mijloc simplu de a cunoaste zona crypto, pana la SEO este cale lunga.

De Libra stiu si eu că multe companii au spus pas; totuși tot mai mulți oameni sunt interesați de monedă. O să vedem cum va evolua.

libra lui zuckarbarg o sa fie smechera rau. toti panglicarii, panacotarii si smardoii o sa dea la ea ca apa la peste.

cum s a zis mai sus - au cea mai fanarioata baza de date din lume iar asta le deschide multe oportunitati in iazul crypto-smenarilor. poate in tandem va scoate si goagal ceva.

2 Likes

De libra nu stiu ce sa zic, multe companii au renuntat iar FB nu mai e ce era, e in declin din multe perspective.

Prea multa speculatie pe crypto ca sa fie adoptat ca instrument de plata pe scara larga, cel putin momentan.

1 Like

Am spus asta ironic, dar majoritatea din lume e prostime (nu se informeaza, nu-i intereseaza etc), oamenii vor prefera o moneda centralizata, pentru ca isi imagineaza ca daca ceva se strica ar trebui sa vina unul cu cheia si sa repare sau sa fie unul care sa poate da vina pe cineva.
De aia lumea se teme de bitcoin, ca nu-i nici o identitate in fata, poate este un grup ascuns care vrea raul, unde se adreseze daca cineva ii fura banii.
Problema pe care o vad eu este daca oamenii pot sa treaca la sistemul descentralizat, (dar nu prea cred).

Companiile americane sunt in urma, tare, tare, fata de Chinezi prin faptul ca au weChat unde poti plati tot ce vrei la ei pe teritoriul si in plus au 5G implementat si proiecte mari cu aceasta tehnologie, dar cel mai socat ca au Intelgenta artificiala pentru scanarea fetei de pe orice camera, din teritoriul. Ei spun ca scade rata infractorilor, dar in opinia mea creste rata de control a populatiei si o fac foarte bine.

Traiasca comunismul :face_vomiting:

1 Like

Wow, frumos mesaj.

Nu sunt sigura că am înțeles corect ultima parte. Chinezii, cu aplicația lor pentru orice, au triat foarte mult informațiile care vin către populație, right? Pentru că deh, comunism și control.

În același timp, tot ei au cele mai mari proiecte pe blockchain, iar America este mult în urmă. Aici este bubă, nu? În contextul ăsta, sunt curioasă dacă, când și cum vor veni reglementările care vor trebui cumva să fie la nivel global.

Mi se pare că se trece/treci prea ușor peste aspectul ăsta. Ți se pare normal ca o monedă „puternică” să aibă asemenea fluctuații de curs? Înțeleg că faci treaba asta ca la Loto, bagi bani și speri să ieși pe plus, dar de aici și până la a fi o monedă cu adevărat utilă și/sau de viitor mi se pare cale lungă.

2 Likes

Pretul Bitcoin este dat de cerere si oferta. Nu are un standard cum au alte active cunoscute. Este absolut normal sa existe volatilitate mare. Gandeste-te, daca maine se trezeste o femeie ca are nevoie de bani pentru cautiune, si trebuie sa vanda 5000 de Bitcoin, cum crezi ca va reactiona piata? Acelasi exercitiu la cumparare…

Ce vreau sa scot in evidenta este ca cei care detin Bitcoin in cele din urma il vor vinde pentru un pret(majoritatea asteapta sa faca acest lucru). Cei care vor cumpara vor fi mult mai multi si in felul acesta se va face distributia corecta si probabil atunci pretul Bitcoin va avea o stabilitate.

Pana atunci, ca si in orice nisa, mai sunt si hoti…

1 Like

Întrebarea ta este corectă și complet de înțeles, în special din perspectiva actuală. Dar Bitcoin este încă la început, iar @NicoMoon cred ca a explicat frumos volatilitatea actuală a prețului.

Până la stabilitate mai avem, de aceea consider că zona crypto este încă un teren tânăr și neexploatat, care încă lasă loc înșelătoriilor, speculațiilor (nu neapărat în sens negativ), dar și soluțiilor noi și eficiente pentru diferite domenii.

1 Like

Păi și dacă poimâine se trezește altă femeie că are nevoie de 5.000.000 usd pentru a plăti o cauțiune, crezi că va reacționa piața în vreun fel? :slight_smile:

Treaba asta are un nume: speculă. Problema Crypto în general (nu doar BTC) este fix asta (dincolo de faptul că nu rezolvă vreo problemă reală).


Poate că totuși nu este nevoie de conturi duble, ce zici?

2 Likes

Bitcoin isi propune sa fie o moneda globala. Daca va reusi sau nu timpul va decide. In primul deceniu de existenta, din punctul meu de vedere, are cu ce sa se laude.

In exemplul meu cei 5000 de BTC i-am calculat la pretul actual. Daca fondurile tale nu sunt in dolari e posibil ca, si cu aceasta suma sa misti niste piete. Desigur, incomparabil cu volatilitatea Bitcoin. Sper ca face sens ce vreau sa spun.

Cat despre specula, mereu a fost si mereu va fi.

Parerea mea este ca rezolva mai multe probleme reale.

Nu stiu ce vrei sa spui cu conturi duble?