Ce proiecte au membrii DevForum?

Am cateva site-uri statice pe care mai trebuie sa actualizez una alta din cand in cand, asa ca in loc sa tot intru in consola sa le editez in vi sau si mai rau (download+)edit+upload, am decis sa fac un editor care sa imi permita sa editez direct pe site si vizual daca se poate. Rezultatul e “Almost-a-CMS” un editor HTML visual direct in browser: https://softaccel.net/aacms/

2 Likes

Tocmai ai un fisier nou, index2.html, care e identic cu primul.

Ma intreb cat de safe este. Parola o pui din htaccess si o setezi doar pentru fisierul de edit? Cam inseamna ca ai permisiuni 777 pe toate fisierele pe care vrei sa le editezi, sau si mai rau, pe un director. Si avand in vedere ca parola ti-e ceruta de authtype basic ala, inseamna ca nu poate fi bagata intr-un password manager [cred]. Ceea ce inseamna ca vei pune o parola destul de usoara.
Recomandarea de “schimba numele fisierului” e buna, dar nici aia nu e 100% sigura.

Don’t get me wrong, daca iti rezolva problema e super, doar sa fii atent la ce faci.

Păi asta era și ideea de demo sa te poți juca cu app-ul, inclusiv sa salvezi chestii. Doar fișierele originale nu poate fi rescrise in cazul acestui demo.

In rest app-ul e atât de safe pe cat de safe e setupul tau in general: Https, drepturile pe fișiere, complexitatea parolelor, etc. Și nu folosesc .htaccess ci parolele se trec direct in fișierul propriu zis. Asta ar fi un mic dezavantaj daca vrei sa le schimbi ulterior, că trebuie modificat direct in codul sursa. Dar aștept să văd că se plânge cineva de asta înainte să găsesc o soluție mai eleganta :slight_smile:

Nu e ceva foarte fancy, după cum ai si observat. E doar o metoda rapida și decenta de a îți actualiza pagini din site fara batai de cap

Dar recunosc că basic auth poate fi puțin frustrant. Poate o sa îl schimb.

Am inceput sa ma joc cu Quarkus si ieri am codat (pe genunchi) treaba asta

Este un mic microserviciu(asta daca pot zice asa) care incearca sa detecteze cuvintele urate, injuraturile in engleza dintr-un comentariu de pe net. Am incercat cu cateva comentarii de pe Reddit si s-a descurcat onorabil

Are 2 endpoint-uri:

  • unul de analizat un singur cuvanr
  • unul pentru analizat un text.

De mentionat ca nu folosesc niciun algoritm fancy sau NLP ci lucruri de baza din limbaj. Cuvintele din comentariu sunt sparte in tokenuri si comparate cu cele dintr-o lista predefinata de aici. Sunt si cuvinte scrise cu caractere speciale sau cifre in loc de litere.

Inca lucrez la el, dar pana acum am extras urmatoarele concluzii:

  • este greu sa detectezi asa ceva intrucat se pot exprima si sentimente pozitive cu acele cuvinte. “This shit is good”. Sunt alti algoritmi mai avansati care fac mai bine treaba asta si chiar servicii
    Pe Stackoverflow, o discutie despre acest lucru
    Plus faptul ca o limba are tot felul de nunate.
  • am fost surprins sa vad ce usor este sa incep cu Qurkus un proiect nou. Doar am selectat de aici ce vreau sa folosesc si mi-a exportat proectul cu toate cele necesare. Si in plus, jar-ul rezultat este mult mai mic decat ma asteptam :smiley:
  • nu este cel mai clean code, dar heyyy :smiley:

Nu este asa de polished ca altele de pe aici, dar asa invatam. :slight_smile:

6 Likes

Update

Api-ul este live cu url-ul de baza http://138.68.93.47:8081/. Endpoint-urile sunt cele din Github. Deployement clasic cu jar-ul trantit pe server si Apache ca reverse proxy cu aceasta configuratie.

curl 138.68.93.47:8081/api/profanity/isProfanity/nice

{
   "profanity":false,
   "wordSupplied":"nice"
}



curl -d '{"comment":"this comment is nice :) "}' -H "Content-Type: application/json" -X POST 138.68.93.47:8081/api/profanity/analyseComment

{
   "comment":"this comment is nice :) ",
   "containBadWords":false,
   "numberOfBadWords":0,
   "numberOfWords":4,
   "percentage":0.0
}

Am refactorizat folosind Eclipse Collection si am observat o reducere a consumului de memorie heap.
Am postat si pe Reddit despre acest lucru

cum am lasat celalalt proiect deoparte, am facut ceva care sa ma ajute :)))

nu gasisem pe nicaieri un calculator pentru rambursare anticipata recurenta a unui credit bancar si mi-a luat vreo 2 ore ca sa tot simulez din 6 in 6 luni cu scadere de sold pe siteul bancii respective.

Weekendul asta am cautat formule, am creat un proiect nou angular (sunt convins ca nu trebuiau incarcate zeci de librarii de framework pentru o pagina, dar pentru rapiditate si poate ceva extra dezvoltare pe viitor)

l-am pus pe github pages momentan (o sa-l scot, pentru ca vreau sa las repoul privat, cel putin acum cand e codul scris cu picioarele :)))

img pentru backup:

nu e cine stie ce, momentan calculul se preteaza doar pentru ce am avut eu nevoie (rambursare anticipata cu scadere perioada la credit cu dobanda variabila). Dar ma bucura ca am lucrat la o pagina mai putin si ma ajuta mai mult decat toate celelalte proiecte “grandioase” la care am renuntat pe parcurs.

5 Likes

Acum vreo 2 ani era perfect pt mine :smiley:

Stai chill man!
Este bine ca ai postat. Nici eu nu am cine stie ce opere de arta :))

un prieten mi-a atras atentia asupra logoului, simularile le facusem pe Raiffaisen, logoul zic sa-l fac asemanator, dar in loc de galben sa pun ceva mai aprins, sa nu fie identic. Acum se aseamana fix cu al unui mare brand cunoscut international, de pe la varsta de (1)8+ :)))) :joy: :man_facepalming:

am descoperit ca aws ofera gazduire gratuita pentru 12 luni

http://rate-calculator.s3-website.eu-central-1.amazonaws.com/

i-am facut mici updateuri, merge calculat si pentru programul prima casa acum. si am schimbat culorile logoului :)))

vezi cu aws-ul sa nu uiti vro instanta deschisa dupa alea 12 luni ca ti-au sarit 200-300 lei din cont fara sa-ti dai seama.

2 Likes

m-am gandit la asta :smiley: am pus card de revolut. Acum n-or fi asa nesimtiti astfel incat aws sa duca contul de revolut pe minus, iar revolut sa traga automat diferenta din contul personal :))

1 Like

Nu e neaparat o solutie, iti blocheaza contul daca se respinge plata si nu mai poti face alt cont la Amazon pana nu platesti.

Dacă vrei găzduire chiar gratuita e Oracle Cloud, eventual poți folosi netlify și serverless cu cloudflare workers…

https://pinchr.xyz/

E cam pe moarte.

Are vreo 600 de useri activi, organic din Google și aproape zilnic apar useri noi. Problema cu el e că l-am gândit direct către utilizatori, când el trebuia orientat către adminii grupurilor, fiind la “mâna lor”.

A fost primul produs care rezolvă problema asta a notificărilor pentru grupurile de fb. A fost scris în Node cu Firebase, dar acum e pe Laravel și găzduit în GCloud.

Dacă careva e dispus la un parteneriat, am sedimentat niște idei care l-ar putea revigora.

4 Likes

eu am asa ceva. mai vreau sa-mi iau unu ca sa am acoperire mai buna (stau la casa)

Cred ca asta este topicul bun

1 Like

E foarte tare ideea păcat că nu am timp cred că ar fi un sidegig cu potențial bun.

Poate fi pentru cineva care are vreo 3-4 ore disponibile. Am cereri în CRM de la multe firme, unele destul de mari, în special de marketing. Deci potențial are jucăria. :grinning:

Cum faci interacțiunea cu facebook, folosești api-ul oficial?

Da, altfel nu ai voie prin ToS.

Culmea e că am experiență și cu API-ul f facebook, și cu Laravel, poate mai încolo dacă mi se mai eliberează și mie timpul ar fi interesant de discutat.