Ce proiecte au membrii DevForum?

Fac un joc jigsaw puzzle numit Jigsaw Savant: Christmas Story

Muzica clasica/opera/chill, 100+ puzzles, poveste, atmosfera, achievements, 18 nivele dificultate (easy/normal/hard * 36/65/126/260/419/615 piese), usurinta in a aranja piesele in joc, save progress, snap pieces, etc.

Wishlist pe Steam daca doriti ptr. a primi notificare cand e lansat :slight_smile:




10 Likes

https://drive.google.com/file/d/1-2bdpuF4MQYWZwcKXGTz2jgzEQs3FMjv/view?usp=sharing

O harta CS:GO a biroului firmei pentru care lucrez. La scurt timp dupa lansarea hartii am primit vestea ca firma se muta in sediu nou :smiley:

1 Like

Ce proiecte au membrii DevForum?

Unul singur care si aduce bani de bere in casa :smiley:

E un serviciu pentru integrarea Google Smart Home SDK cu Node-RED: GitHub - andrei-tatar/node-red-contrib-smartnora: Node Red Google Home integration
Iti permite sa definesti device-uri virtuale in Google Home, folosind Node-RED, device-uri virtuale care apoi pot fi legate la device-uri reale.
E bun daca iti place sa te joci cu tot felul de dispozitive de home automation, home made, si vrei sa le controlezi prin voce (Google Assistant).

L-am facut prima data pentru mine, pe o instanta heroku, si l-am oferit gratis. A ajuns in cateva luni la 4000-5000 utilizatori activi la care nu facea fata. L-am rescris anul trecut pentru a putea scala si acum e hosted in Google Cloud.

Am peste 4000 useri inregistrati, 1700 useri activi si peste 300 abonati. Nu e vreo afacere mare dar aduce “bani de bere” in casa.

16 Likes

Vad ca ai un pic de experienta cu Node-RED cat e de bun sa flosesc ca backend pentru prelucrarea json-uri ?

“Depinde” de ce vrei sa faci mai exact :slight_smile:

Daca vrei o chestie no code, open source, Node-RED e destul de simplu de folosit/extins. Are si un function node destul de puternic in care poti scrie direct javascript. Eu il folosesc pentru partea de home automation. Sunt multumit pana acum de el.

1 Like

momentan il folosesc la migrari de date. Ce-i drept nu in cantitati mari (ma tem sa risc).

Sorry de off topic :smiley:

2 Likes

Update la Jigsaw Savant.
La sfarsitul fiecarui puzzle se calculeaza un scor de Savant. E calculat linear intre 2 timpi min/max care se schimba usor in functie de dificultate si nr. de piese.

Bonusul ptr. timp (multiplier de scor) e calculat in schimb folosind o functie exponentiala (unde ‘x’ e un procentat intre 0-1). Curba se duce foarte rapid in sus, pana la un multiplier de 1024.

Imi place ca la functia asta un procentaj de 0.5 sa zicem (50% mai bine decat timpul ideal) iti da un multiply de 57.6.
90% mai bine decat timpul ideal in schimb iti da un multiplier de 613.1.

Exponential FTW. :smiley:
image

Revenind la scorul de savant, cel mai slab e 0% - papagal. :))
Apoi in ordine crescatoare a inteligentei animalelor (am gasit un top pe net). Papagalul era primul. Apoi pisica, porumbel, veverita, etc - pana la cimpanzeu.
La mijloc e Average Joe.

Apoi vin figuri istorice intr-o ordine oarecum random. Sunt niste topuri pe net dar nu-s foarte precise.

Florence Nightingale e imediat dupa Average Joe. Apoi Shakespeare, Elizabeth 1, Benjamin franklin, Ada Lovelace, Michellangelo, Marie Curie, Galilei, Mozart, Tesla, Newton, Einstein.

A contat mult si disponibilitatea si frumusetea portretelor public domain pe care le-am bibilit in Photoshop.

(Se pare ca de data asta am fost la fel de destept ca un purcel. Oink, oink. :smiley: )

Ma tenteaza sa implementez Steam leaderboards dar o sa vad in viitorul apropiat.

8 Likes

(x+1)^10 nu e exponential, ci polinomial. Exponential e cu b^x.

4 Likes

simt ca ma mananca-n cur :), dar x^2 mie imi pare o functie destul de exponentiala :slight_smile: nu e?

1 Like

Polynomial - Wikipedia
Exponential function - Wikipedia

Nu e intotdeauna cum pare :slight_smile:

1 Like

deci e in functie de unde e necunoscuta, makes sense. curbele arata destul de similar tho’

Seamana pentru valori mici, dar…
algorithm - Polynomial time and exponential time - Stack Overflow

3 Likes

Apropo de cuvantul ‘seamana’, mie in contextul asta imi fuge imediat mintea la ceva in genul asta:
Taylor series - Wikipedia
Scroll down, apare si exponentiala :slight_smile:

M-a luat putin un PTSD :smiley:

Am facut si videouri cu imbunatatirile:

Ulterior am mai adaugat cateva imbunatatiri, NMRI are si niste slidere cu care se pot ajusta niste valori pentru afisarea 3D.

1 Like

Am adaugat un repository pe GitHub pentru codul javascript de pe blog: aromanro/JsCompphys: Contains javascript code from the blog (github.com)

3 Likes

Am adaugat chestia asta: Add electric field term to the Hamiltonian · Issue #13 · aromanro/HartreeFock (github.com) la proiectul Hartree-Fock.
Un exemplu de utilizare (pentru teste, deocamdata), aici: HartreeFock/Test.cpp at 8c6eb822bdf19b57772bba4dff2de123a68add1e · aromanro/HartreeFock · GitHub

Asta permite de exemplu calcularea momentului de dipol electric si tensorului de polarizabilitate cu metode post-Hartree-Fock (aveam deja o rezolvare ‘analitica’ ce merge pe HF).

Am inceput sa investighez daca subiectul adaugarii LSDA la proiectul DFTAtom n-o sa ma plictiseasca prea mult. Treaba e ca formulele necesare sunt un pic cam plictisitoare, plus ca mai trebuie niste calcule plictisitoare cu pixu’ pe hartie (exemplu de formule implicate: Atomic Reference Data for Electronic Structure Calculations, The Exchange Term | NIST ) asa ca nu sunt sigur ca am chef de implementat de-astea.

1 Like

Salutare tuturor! :wave:

(primul mesaj pe forum, desi l-am urmarit din umbra ani de zile :eyes:)

Pe langa usual work, in 2015 am facut peste weekend Rescue4x4 (rescue4x4.ro)
Tehnic vorbind, nu este rocket science. Este un custom CMS in PHP, plus cron-uri si anumite flow-uri.
Insa, platforma cred ca a reusit sa puna in legatura “demand & offer” (ergo, pasionati de offroad + oameni ce au nevoie de ajutor).

Mai interesante au fost cresterea organica a comunitatii plus improvement-urile ce au venit in urma feedback-ului.

Up to date, platforma a strans 4500 de voluntari care au rezolvat mai mult de 2100 incidente (recuperare offroad, recuperare iarna, search & rescue persoane disparute, ajutor umanitar, actiuni cu IGPR/ISU, actiuni cu Serviciul de Ambulanta & much more)

Recent am deschis o bucata din cod si open-source, dupa ce am integrat multi-language :rightwards_hand: github/mihaituhari/rescue4x4-language


:bulb: Asadar, tineti minte: daca ramaneti impotmoliti, Rescue4x4 este un serviciu gratuit ce va poate ajuta.
:bulb: r44.ro as shortlink

27 Likes

Am creat trailer si updatat pagina de Steam ptr. Jigsaw Savant.
Ca sa sarbatoresc pun la dispozitia membrilor devforum 9 SteamKeys ptr. a incerca jocul. :slight_smile:
Aceste keys se activeaza din aplicatia Steam (n-am testat personal dar ar trebui sa functioneze)
Singurul caveat este ca aceste keys o sa fie disabled la lansare (peste vreo 7-14 zile). In rest n-aveti nici o obligatie (dar mi-ar place sa aud pareri)
Cine doreste e rugat sa-mi dea PM. Primul venit primul servit. :smiley:


Jocul e un jigsaw puzzle. Cat mai realist posibil (dar si fun). Muzica clasica/opera ptr. elitisti :stuck_out_tongue: dar are si muzica “normala” ptr. restul. Subiectul puzzle-urilor sunt picturi clasice celebre. Deci experienta completa in asociere cu muzica clasica.
Mai multe informatii pe pagina steam.

image

image

image

image

9 Likes

Proiectul DFT Atom GitHub - aromanro/DFTAtom: Density Functional Theory in real space, for atoms are acum implementat si LSDA (Local Spin Density Approximation - partea de ‘spin polarization’ din urmatorul link), nu doar LDA (Local Density Approximation Local-density approximation - Wikipedia).

O data ce e functional pare destul de usor, sunt doar doua ecuatii Schrodinger cuplate in loc de una: DFTAtom/DFTAtom.cpp at 0073a8a907cd63e5f09f9071bb0ea3f373442631 · aromanro/DFTAtom · GitHub

Din perspectiva mea nu partea aia a fost mai dificila, ci asta: DFTAtom/VWNExcCor.h at 0073a8a907cd63e5f09f9071bb0ea3f373442631 · aromanro/DFTAtom · GitHub

Nu am gasit descris decat aproximativ partea de LSDA pentru VWN exchange/correlation (nici macar in cartea referita a lui Martin Electronic Structure) asa ca a trebuit sa deduc unele chestii.

Mai ramane sa-l expun in UI si sa adaug si codul pentru grid uniform (am implementat direct pe grid ne-uniform), dar cam asta este. Obtin rezultate apropiate de NIST, chiar mai apropiate decat ma asteptam.