Ce salariu are un junior java developer?

Cum am mai spus am intrebat de salarii ca sa imi fac o idee cat sunt, ca sa nu îi sperii pe oamenii aia cu pretentiile mele, desi eu le consider mici. Asta cu alesul companiei pe nu știu ce criterii e o discuție prea lunga

Depinde si de oras, dar eu ti-as recomanda sa mergi intre 800-1000Eur daca nu ai experienta anterioara.

M-am gandit si eu la range-ul asta, dar am crezut ca cer prea mult si am scazut la 600-800

si aia de la HR sigur n-au auzit de chestia asta :).

Eu intreb la interviuri, foarte rar e cineva care nu vrea sa zica. Mai sunt care intreaba de range si le dau un range foarte mare si ii pun sa se pozitioneze apoi. E greu sa treci mai departe fara sa zici o suma.

tu fiind de partea celui care tine interviul, nu? intreb ca sa fiu sigur ca nu gresesc :rofl:

se aplica fix ce-am zis mai sus :expressionless:

doar mie imi pare enorma suma de 1k euro pentru un junior? :rofl: :crazy_face: adica, daca treci un interviu tehnic cu brio, imi suna ok, ai ceva pregatire (sau cei care-s anul 4 la poli). dar daca esti casier la mega image, ai facut 2 3 cursuri online acasa (entry level poate sa fie oricine scrie primul if) si ai ajuns ca printr-o minune intr-o pozitie de angajare chiar si temporara unde e clar ca ai ce invata, n-ar trebui sa te intereseze deloc salariul. Mai ales daca se negociaza si dupa perioada de proba (si probabil multi fac asa).

ca am vazut tarziu cele 2 variante ale celui care a initiat topicul, imi pare ca situatia sta cam asa:
a) ma duc pentru Java internship pe 2500 lei x2 luni (cu posibilitatea sa raman neangajat, sau posibilitatea de a deveni Java Developer pe 4k/5k lei dupa astea 2 luni, 7k/8k+ dupa 2/3 ani)
b) Java Tech support nedeterminat salariu permanent 5000 lei (aici nici nu inteleg cum poti face suport pe ceva ce nu cunosti, ajungi cam in stadiul primului punct = nevoia de a invata, dar pe bani mai putini)
(cifrele sunt orientative pentru a putea da un exemplu clar)

eu as alege varianta a, si as trage tare. Daca-ti place ce faci, n-o sa fie greu deloc :crazy_face:

da.

un contabil junior castiga mult mai putin, dar nu e asa mare cerere de contabili. Cerere si oferta, ce sa-i faci.

Din nou nu are legatura cu subiectul. Eu doar am intrebat de cifre concrete nu speculatii si ce ai mai enumerat tu in raspuns

1 Like

Pentru mine e ciudat ca HR-ul sa intrebe un range salarial la angajarea uni junior fara experienta. De obicei, in cazul asta firmele au un range standard si ofera direct fara sa mai intrebe. Nici la internship-uri sau la practica de vara nu se pun astfel de intrebari. Daca ceri sub minimul uzual, dar ai lasat impresie buna la interviu e posibil sa-ti dea mai mult, daca nu, iti dau cat ai cerut tu.

Si mie mi se pare mult, dar firmele in Cluj plateau 850Eur acum 3-4 ani ca si salariu de start pentru un junior pe Java. Un junior bun, care a facut si practica de vara, urmata de internship si dupa aia angajare pe perioada nedeterminata, ar trebui sa inceapa de la suma asta de 800-1000Eur.
Cunosc cazuri de juniori buni care au primit la 6-7 luni dupa angajare oferte de la alte firme cu 1500Eur.

1 Like

Este un forum. Normal ca se discuta
Intr-un raspuns pe aici, ai primit un range(800-1000 de euro), vezi daca iti acopera cheltuielie si vezi ce zic.

Depinde de mai multi factori: oras, companie, domeniu, tehnologii. Asa fara detalii, oriunde intre 3000 si 6000 de lei. Sunt companii care platesc si mai mult daca ai cunostintele necesare

Din ce vad pe aici ajung la concluzia ca nu am cerut nimic exagerat

Si firma care i-a facut rampup la toate celelalte lucruri (way of working, tooling) de ce sa plateasca doar trainingul pe bani multi? Ce a putut produce acea persoana in acele 6 luni incat sa merite investitia firmei in el/ea?

Nu, foarte bine ai facut si mereu sa te informezi de pe glassdoor/undelucram si din diverse rapoarte cu privire la salarii. E indicat sa mergi si la interviuri o data 5-6luni sa vezi cum e piata, in cel mai rau caz iti exersezi abilitatea asta de a intervieva si comunica.

Nu prea inteleg intrebarea. Oamenii aia au aratat potential ridicat comparativ cu altii in pozitii similare. Au demonstrat asta la alte interviuri. Firmele unde erau angajati nu stateau sa revizuiasca salariile la cateva luni ci le revizuiau o data pe an.

Atat prima cat si a doua firma platesc potentialul, nu rezultatele lucrate de acel angajat in primul an. Isi asuma costurile de invatare in ideea in care dupa acel prim an se reevalueaza. Doar ca trebuie sa fi fost angajator ca sa intlegi costurile, sa fi facut acele bilanturi cu mana ta.
Dar da, e o practica obisnuita la juniori sa sara din floare in floare. Pt mine ca fost angajator e un mare red flag asemenea comportament, sper sa se fi inteles din mesajele de mai sus si de ce.

Cel putin 5000 de euro pe luna, n-ai citit si tu toate posturile, n-ai vazut toate reclamele? Bruh, fii atent, ca junior esti in UCENICIE, atata timp cat esti platit suficient cat sa mananci, sa te imbraci si sa nu locuiesti intr-o cutie de carton, ar fi bine sa alergi dupa experienta si oportunitati de invatat, nu dupa bani ca oricum banii pe care ii faci ca junior sunt o nimica toata pe langa banii pe care ii poti face ca middle sau senior.

2 Likes

Eu inteleg perspectiva angajatorului, dar tocmai de aceea ar trebui firmele sa faca review mai des (sa zicem bi-anual) la juniori.

Ca sa evite situatiile in care au investit degeaba 8 luni in cineva.

Sunt cateva care fac, dar e exceptia, nu regula. Si cand faci 3500 lei si cineva iti ofera 6500, e greu sa refuzi. Sigur, cand ai experienta mai multa si esti la alt nivel financiar, 3000 lei nu mai fac asa o diferenta, dar la un salariu mic, diferenta aia se simte destul de tare in calitatea vietii.

2 Likes

Care e treaba cu undelucram.ro? Nu ma lasa sa vad nimic daca nu adaug interviu sau evaluare? Wtf

E job, cu norma intreaga nu ucenicie, ma rog tot nu raspunde la intrebare, din ce ai scris tu se pot face mai multe topicuri de discutie