Ce salariu se oferă pentru internship în București, Cluj, Iași sau Timișoara?

S-a dovedit ca “multitasking-ul” este o himera. Calitatea scade drastic cand faci doua sau mai multe lucruri concomitent.

2 Likes

Opriti un pic delirul, va rog… Mi se pare ca s-a prea dus discutia intr-o directie (poate nevruta de catre cel care a postat in prima faza…).
Eu nu sunt de acord cu un internship NEplatit, indiferent de domeniu si explic si de ce:

  • Pana la urma candidatul isi aloca din timp pentru a face ceva, mi se pare fair sa il recompensezi cu ceva, fie asta si un salar minim pe economie.
  • Corect, scopul este sa invete ceva si in modul ideal sa fie angajat dupa, bazat tocmai pe cunostintele acumulate.
  • Lumea zice ca sunt multi care vin doar pentru bani si pleaca, ceea ce iarasi este in unele cazuri corect. Dar… Daca se face o monitorizare si evaluare a candidatilor in timpul internship-ului, la final aia care au venit pentru bani si nu sunt buni, oricum pica prin “filtru”, cei care sunt ok si vor, oricum raman. Iar un salar minim pe economie de ex. nu mi se pare, ca firma, un pret mare pentru a afla catusi de putin despre ce fel de om ii candidatul, sincer…
  • Stiu oameni din alte domenii (altele decat IT, dar am mai auzit si in IT sincer…) care se ofereau sa mearga sa lucreze la firme in internship GRATIS, doar ca sa aiba sansa de a invata ceva. In schimb, aroganta si nepasarea a facut acest lucru imposibil (“poi ce, tu vii aici si inveti de la noi ca dupa 2 luni sa pleci la concurenta?”, “nu avem nevoie de oameni fara experienta, noi am gandit internship-ul asta mai mult pentru cei care au deja experienta…” (WTF?!), “vezi ca ii neplatit, ore multe lucrate, poate si weekend” si as mai putea continua…). Am cateva exemple care enervati fiind de asta, s-au ambitionat, au invatat cum si pe unde au putut, facand greseli si in cativa ani au crescut singur peste firmele respective…

Ca si concluzie, ii fain sa ai proiecte pe Github si sa poti arata ce ai facut, dar nu mi se pare un criteriu eliminatoriu. Am avut si tinut destule interviuri de-a lungul anilor, un portofoliu bogat pe Github nu inseamna absolut nimic, pana nu aflii contributia candidatului in chestiile respective. Pe acelasi principiu, as putea lista toate tehnologiile cu care am lucrat de-a lungul anilor, dar daca ma intrebi de ele, ii deja alta treaba…

Politica “toti trebuie sa primeasca bani” e paguboasa, stim asta. Si trebuie sa gandim ca atare, punand valoarea inaintea egalitarismului.

Da, internship platit, dar ambele parti vin cu ceva pe masa: bani (firma) vs cunostinte.

De asta exista “practica”: cunostinte (firma) vs timp.

Bati campii, un rezident la medicina, termina facultate, nu se apuca sa disecteze pisica acasa, s-a aiba side projects, la fel si avocatura, si arhitectura, invatamant etc. IT-ul e plin de simps si beta-dudes, fara coloana vertrebrala care bun botu la 3 lozinci de la management si le mai si propaga.

Pt un intership oferi timp in primul rand, iar firma castiga un potential angajat, cand firma angajeaza pe cineva care a facut un intership in alta parte si a invatat, ii convine nu, sau cand angajeaza un absolvent, cand ei platesc deloc un impozit prin tot felul de smecherii, se asteapta de la stat sa ii livreze angajati.

4 Likes

E ilegal pentru o firma sa aiba oameni sub contract pe care sa nu-i plateasca, risca prea mult, o firma serioasa plateste internii. Legea internshipului specifica un salariu minim (parca 50% din salariul minim pe economie).
Nu confundati internship-ul care in mod normal e o activiate pe termen determinat, poate chiar cu timp partial, cu angajarea full time a celor care tocmai au terminat facultatea si sunt la primul job. De obicei la internship se plateste cu minimul pe economie pe cand la absolventi proaspat angajati se incepe cu 800-900 eur net.

Am fost odată la o prezentare a unui startup olandez și la un moment dat persoana care prezenta proiectul zice ca pentru ceva sarcini repetitive/simple o sa ia ceva interni de la facultate fără bani și o săi pună pe aia sa le facă (ceva legat de marketing/pr/promovare).

Pentru mine a fost un moment de WTF, ce facem aici, dar in rest nimeni nu părea deranjat de afirmația respectiva.

Sunt de părere ca munca trebuie plătită.

2 Likes

nici vorba, uite te la arafat, incaseaza mai multe salarii pt n functii, e om, deci se poate.

revenind la topic treaba e simpla, tre’ sa te duca un pic capu ca sa prinzi un intership platit.

nu tine neaparat de cunostinte din domeniu ci de modul in care alegi sa rezolvi o problema ivita in termeni logici.

de exemplu, mulsul vacii constitue un intreg proces de gandire analitica, pentru ca sunt niste pasi de urmat si niste probleme ce pot aparea pe parcurs: te loveste cu coada, ii sete, da cu piciorul in galeata, tatele trebuie spalate, etc. si acolo tre’ sa te duca capul.

dar in domeniul it concurenta devine tot mai mare si cerintele sunt la fel de mari. intelijentza asta artificiala si sistemele computationale tot mai avansate vor da cu zbiciul in programatorii de bransa incepatoare si intermediara.

de aia am zis ca mai oke e sa inveti o meserie fratelo: instalator, electrician, tamplar. daca esti bun, pui in cur jumatate silicoane vely la venituri lunare.

Wat bieden wij?

Een leuke stageplaats bij een erkend leerbedrijf
Uitdagende werkzaamheden met ruimte voor eigen initiatief
Een goede stagevergoeding (ca €300,-)

Dap, olandezii sunt zgarciti.

Prin asta înțelegi „programatori (web, juniori) cu 1-2 ani experiență care vor 1500 euro+ net”? :slight_smile: Dacă da, mie mi se pare că piața de IT din România este extrem de bună pentru angajat, nicăieri în Europa nu mai întâlnești salarii atât de mari pentru începători raportate la alte industrii.