Ce script de comunitate sa aleg?

Salut

Am nevoie sa instalez pe un cont de hosting normal o comunitate/forum. Nu as vrea sa fie forum ci mai mult o cumunitate. Am niste cerinte intiale:

  1. Sa poata fi vizibil , public, doar primul reply din post iar restul reply-urilor sa fie vizibile doar pentru membri
  2. Atunci cand cineva comenteaza sau posteaza “cei inscrisi” la topic /post sa primeasca mail si sa poata comenta la post din email, fara a mai fi nevoie sa vina in platforma
  3. Sa se poata realiza subforumuri/comunitati in el
  4. private chat intre membrii
  5. Anumite Topic-uri /subforumuri sa fie cu taxa pentru membrii si marea majoritatea free daca esti logat.
    6 Sa se exista mai multi moderatori
  6. Anumite subcomunitati sa fie complet private (fara sa le indexeze google)
  7. La comunitatea a poti atasa aplicatii mobile pt cei de vor sa participe de pe mobil
  8. designul web sa fie responsive si sa nu arate ca un forum

Ce scripturi free imi recomnadati care sa pota fi puse pe un cont normal de hosting, nu pe vps?

Multumesc

Pe un cont shared de hosting nu cred că ai foarte multe opțiuni, dar dacă ești dispus să migrezi pe un vps, atunci Discourse bifează aproape tot din lista asta ori out of the box ori cu plugin-uri existente.

Pe ăsta nu-l bifează direct:

  1. Sa se poata realiza subforumuri/comunitati in el

Dar se poate realiza cu ceva know-how:


Ca idee, un forum papă multe resurse. Chiar dacă vei găsi un sistem care rulează pe shared, cel mai probabil de va da firma de hosting afară :slight_smile:

2 Likes