Ce sfaturi aveți pentru o carieră în webdesign?

Hai noroc! Sunt intr-o situatie asemanatoare cu a lui The_Magic_Apple, insa pentru ca suntem doua persoane diferite…am zis sa deschid si eu o discutie.

Eu sunt boboc, la fel ca The_Magic_Apple si vreau sa ma duc pe web design. Talent in arta nu pot sa zic ca am, dar nici picturi urate si desene in creion nu fac. :slight_smile: In schimb, sunt creativ si imi vin destul de rapid idei.

Nu stiu cum sa incep. Ma gandeam sa incep cu Photoshop pentru ca o sa am nevoie de el ca web designer, pe urma sa trec la HTML5, CSS2, CSS3, Bootstrap, poate niste Javascript si jQuery. Photoshopul il pot face in paralel cu orice, nu trebuie sa ma aflu la un anumit nivel.

Cam ce drum mi-ati recomanda? In ce ordine?

Multumesc! O zi buna! :wink:

Și pentru tine aceleași sfaturi: ești tânăr, ai timp să încerci orice => încearcă orice.

Dar dacă nu ai de gând să inventezi vreo mașină a timpului și să te întorci în 2005, cred că poți sări liniștit peste html4 și css2 :slight_smile:

2 Likes

Am sters HTML4 pentru ca am realizat ca eu chiar nu am de ce sa stau la el. Legat de CSS2…ma gandeam ca as putea sa o iau dupa firul istoriei. Nu cred ca strica asa de mult CSS2. Mai mult strica HTML4 :joy:

In rest pare ok, nu? Stiu ca ai zis ca pot incerca orice, dar daca am o aprobare, ma simt mai bine :joy_cat:

Drugs are bad, m’kay?

https://www.amazon.com/Elements-Typographic-Style-Robert-Bringhurst/dp/0881791326

Eu vorbeam de lucruri de încercat pe plan profesional. Nu credeam că e nevoie să precizez asta. :smiley: