Ce soft folositi pe Linux cu suport foarte indelungat?

Cei care folositi Redhat Linux sau similare si aveti nevoie de 5-10 ani de suport pentru aplicatiile existente la data instalarii, ce softuri folositi mai exact?

Cum reusiti folosind software atat de vechi?

Înțelege cineva întrebarea?

Da, nu toata lumea schimba frameworkurile js ca pe șosete si se muta la urmatorul client intr-un quarter.

@Dani te apuci de job nou, sau doar ai scos un subiect de cafea?

E o continuare a discutiilor de aici Enterprise Linux drama! - IBM/RH limitează accesul la codul sursă RHEL - Multiple reacții: Oracle, Suse, Alma, etc

Cum in cercurile mele softwareul se actualizeaza des (nu chiar ca JS framework of the week), vreau sa inteleg si cum se pune problema in firmele unde instalezi in 2010 RedHat versiunea X iar 10 ani ii faci doar updateuri de securitate/ce bug fixes or binevoi sa backport.

Scrii un web app pentru un client azi , in PHP 8.1 + MariaDB 10.11 LTS
Ii faci deploy pe un RHEL 9.2 ( sau Almalinux 9.2)
Clientul foloseste web appul sa ii aduca bani pentru urmatorii 8 ani.
Intre timp, din cind in cind, mai upgradezi cite un pachet din composer, ( daca nu ti se strica testele) , daca e musai, si uite asa , trec anii…
Si in 2032 te apuci sa migrezi web appu pe un server cu Almalinux 10 , daca nu merge refactorizezi.
Da, ai versiune de PHP veche, dar is backportate toate probleme de securitate.
Si totul merge, functioneaza perfect.

Nu vad ce e de mirare …
CInd folosesti limbaje de programare mature (PHP ), si un stack enterprise ( composer, PSR, RHEL si clonele, etc. ) asta se intimpla …

Stiu ca suna prost, ca nah, de ce nu ar plati clientul tot la 2 ani sa ii rescrii de la zero aplicatia, ca versiunile noi de React nu mai sunt BC cu alea vechi si dependency hell musca rau :slight_smile: , sau ca .Net 9 nu e BC cu .Net 7.3 si trebe evident rescris de la zero .

1 Like

Eu am un magazin online, vreau doar să funcționeze și să producă bani. If it ain’t broke, don’t fix it, nu așa se spune? :slight_smile:

4 Likes