Ce sumă asigură un trai decent în București?

Cu mare placere!

Dupa ce ai invatat HTML si CSS si ai cateva site-uri in portofoliu (minim 5, pe care, probabil, tot trebuie sa le faci, ca sa-ti intrii in mana), preferabil care sa imite alte site-uri de succes (nu neaparat mari), deja poti incepe sa trimiti CV-uri.

Preferabil sa incepi sa inveti programare, odata ce ai portofoliu si ai inceput sa inveti programare. PHP ar fi un inceput bun (urmat de MySQL), un alt inceput bun ar fi JavaScript (Javascript != Java), care se bazeaza mai mult pe front end (adica pe design). Exceptia este Node / Node.js, care este un Javascript modificat pentru a putea fi rulat pe server, lafel ca PHP, dar fara a se limita la asta.

Nu stiu cat vei apuca sa inveti, pana vei fi angajat, dar as sugera sa incerci sa combini site-urile din portofoliu cu noul cod, pentru a intelege mai bine interactiunea dintre ele. Deasemenea, odata angajat, profita de ocazia asta pentru a intreba persoanele cu experienta, de acolo, ce artrebui sa inveti.

Ti-as sugera ca, daca ai timp, sa incepi sa inveti si niste C++, pana la Programare Orientate pe Obiecte inclusiv, pentru a intelege cum functioneaza un limbaj de nivel jos. Odata inteles asta, o sa intelegi (un pic) mai bine cum functioneaza lucrurile, pe termen scurt, dar petermen lung nu vei mai pierde atata timp sa intelegi cum functioneaza rotitele, defapt.

Singurele lucruri pe care trebuie sa le stii sunt:

Mult noroc cu invatatul! Si, cum se spune, may the odds be ever in your favour! (part 1, part 2)

Unul dintre cele mai importante lucruri de stiut, cand incepi sa inveti web development (sau cand inveti ceva nou, in general): Metoda Divide et Impera (Imparte si Stapaneste) este o metoda de programare care se aplica problemelor care pot fi descompuse in subprobleme independente, similare problemei initiale, de dimensiuni mai mici si care pot fi rezolvate foarte usor. Procesul se reia pana cand (in urma descompunerilor repetate) se ajunge la probleme care admit rezolvare imediata.

1 Like

Cred că faci confuzie între lucrurile necesare și fițe/vicii.

1 Like

Cat timp am stat in Bucuresti, pentru mine a fost necesar hotelul de 5 stele, altfel nu as fi putut supravietui intre atata jeg.

Mi-am permis totusi un moft: imi plac hotelurile de 5 stele stil boutique, nu cele cu enspe mii de etaje (lipsite de personalitate).

now that made me laugh :joy:

1 Like

Si pentru cei care vor peste 4k: Head of Development - London multumita lui @navaru

I rest my case.

Normal ca nu iti ajung 2000 lei, daca vrei sa stai la hotel…

Sunt curios voi ce alte cheltuieli ati mai lua in calcul, pe langa cele deja enumerate.

[quote=“Sapioit, post:26, topic:2447”]
daca vrei sa stai la hotel.
[/quote]Am argumentat foarte clar de ce nu e un moft, ci o chestiune de decenta pentru mine:

O necesitate, pentru mine.

Nici eu nu mă dau în vânt după Bukale, dar de aici până la a zice că singura soluție decentă e 5* mi se pare mult. Eu am recomandat mai multor cunoscuți Hello Hotels de lângă Gara de Nord. I-am găsit întâmplător, mi-au plăcut prețurile, condițiile pentru un business traveller au fost f bune, iar viteza netului a fost o surpriză plăcută.

Oricum fiecare are propriile criterii, și eu aș vrea dacă se poate saună peste tot să îmi intind oasele, dar aici threadul era despre decență nu despre chestiile maximale. Și evident calculul era pentru cei rezidenți în Bukale, nu pt cei ca noi care dau o tură.

1 Like

Recomand site-ul asta:

Cost of living in Bucuresti

Bucuresti vs Cluj

3 Likes

Dar alea sunt preturi de Mega Image la cele mai scumpe produse, poti cumpara si mai ieftin.
De exemplu la Auchan laptele Zuzu este sub 4lei, la Lidl laptele ala al lor este sub 2lei. La Auchan rosiile sunt 2.6lei, merele sunt sub 3lei(1.5 - 2.3lei marea majoritate), portocalele sunt pana-n 3lei(depinde de perioada, la Carrefour si Cora sunt 2.3lei), bananele sunt 4lei, orezul este pana in 3lei, pulpe de pui 6lei.

Biletul la RATB este 1.3lei, alea care ies din Bucuresti sunt 1.5lei. Abonamentul este 50lei(alea care ies din oras sunt 60lei), elevii si studentii au reducere 50% iar studentii la buget 100%, la Metrorex este 70lei pe o luna nelimitat cu 50% reducere elevi si studenti.

Motorina este 4.60lei la Petrom in Drumul Taberei.
Chirie in afara centrului gasesti si mai ieftin decat scrie acolo. Pana in 350euro aproape de metrou sub 300euro daca este la ceva distanta.

1 Like