Ce tastatură folosiți?

La birou o tastatura microsoft, care costa o gramada de bani si mi se pare mediocra in cel mai bun caz, acasa am o “petarda” de tastatura myria care e de 73 de ori mai confortabila, o am de vreo 3 ani si inca mi se pare geniala.

Mi-am cumparat saptamana trecuta tastatura asta:


Sunt foarte multumit. Mecanica, cu 12 taste programabile, rotita de volum si taste media, modurile de iluminare sunt distractive, dar se aude cam tare. Se simte foarte bine, e confortabila, tastez mai repede la ea decat pe una clasica cu membrana.

1 Like

Folosesc de 1 an tastatura aceasta:

Imi place pentru ca este mai silentioasa decat cele clasice, tastele au cursa scurta si senzatia este aceeasi cu cea oferita de o tastatura de laptop.

Desi Cherry MX Red au fost recomandate in 90% din cazuri, ma descurc surprinzator de bine cu un Logitech G610 cu MX Brown luat la ocazie (in marea majoritate a cazurilor apas tastele complet si nu simt bump-ul specific).

eu am schimbat un SteelSeries 6Gv2 (cherry black) pentru ca am inceput sa am probleme cu cateva litere si ca m-am saturat de linear switches cu un Logitech G613 pentru ca imi doream bluethooth si sunt multumit cu Romer-G switches

Q-Pad MK-80 Cherry Brown Switches

Q-Pad MK-80

O am de 4 ani si nu am nici un regret, comfortabila si ergonomica si nici foarte zgomotoasa.

Logitech K120
Scrie cod premium :troll:

Anul trecut am prins la ofertă pe eMag Logitech G410 (no referral) și sunt foarte mulțumit de ea.
Recent am avut un peak de 489 cpm pe typing speed test cu ea :smile:.

1 Like

Mă tentează și pe mine o tastatură Code, dar aș vrea să pun mâna fizic pe câteva modele înainte. Oare e vreun reseller în România…? :sweat_smile:
O variantă e să comand mai întâi un sample kit și să mă joc cu el.

Tocmai mi-am luat o tastatura Logitech MX Keys Mini pentru ca am constatat ca folosesc foarte rar tastele din partea dreapta.
Am stat pe ganduri daca sa iau tastatura (ceva mai scumpa) mecanica de la ei, m-am decis la asta pentru ca am obiceiul sa dau tare in taste in special daca sunt cu cursa mai lunga.

Se pare ca optiunea a fost buna, e mai mult loc pe birou si e mai confortabil de tastat (comparativ cu Logitech K540 pe care am folosit-o inainte).

1 Like

Eu am luat-o pe asta.

Inca ma obisnuiesc cu TKL.

https://www.pcgarage.ro/tastaturi-gaming/hyperx/alloy-origins-core-red-switch-mecanica/
La Altex am gasit-o la 396 de lei

M-am învârtit și eu în jurul versiunii mini, dar mă enervează că are tastele PgUp/PgDown mici. Am sfârșit prin a luat tot una cu tastastură numerică, deși nu folosesc nici eu numpad-ul. Deja sunt posesorul a 3 tastaturi MX Keys și a doi mauși MX Master 3, am băgat o avere în input devices :slight_smile:

LE De fapt e mai rău, tastele PgUp/PgDown lipsesc cu desăvârșire, săgețile sunt minuscule. Bleah.

2 Likes

@iamntz ? :slight_smile: Cum mai e cu Dactyl-ul?

Adevarul e ca eu doar dimineata cand bag codul 2fa si rar in timpul zilei cand mai crapa conexiunea.

Dupa ce am facut un tur de mecanice mi-am luat
un Matias pro for mac. Dupa vreun an a crapat tasta space ai ciuciu service in RO, m-am intors la cea de pe laptop.
Acum vreun an am imprumutat un Happy Hacking de la un coleg (are 3, inca nu am returnat-o). Foarte faina, perfect form factor, dar e cu cablu.
Cand am inceput sa am probleme de postura am cautat o mecanica split dar era mult prea complicat, am trecut pe un logitech ergo caruia ii ignor partea numerica. Uneori revin pe Happy Hacking, nu pt multe zile, deoarece nu am reusit sa gasesc un mod ergonomic de a o folosi (am luat foam si degeaba).

azi daca as avea timp sa astept, as comanda tot un matias, dar ergo, pt ca sunt intr-o tara cu apa calda.

Poți schimba switch-ul dacă te-ai atașat de ea :smiley: (nu găsesc dacă sunt hot swap sau nu, deci e posibil să poți face asta singură sau să fie nevoie de un letcon)

Ce recomand tuturor este să încerce o tastatură layered și programabilă, este game changer (îi răspund și lui @scheffgames cu asta). Programabilă nu la modul logitech, cu ceva macro-uri, ci programabilă la modul cel mai profund posibil (gen QMK).


Rant

Mi se pare că toate tastaturile obișnuite, indiferent că-s alea de 10 lei sau de 1000, suferă toate de aceeași problemă: solicită degetele mici - cele mai incapabile degete :smiley: - pentru foarte multe acțiuni și modifiers (enter, shift, ctrl, alt), pe când degetele mari - cele mai capabile degete :smiley: - sunt folosite pentru … spațiu. Și ca și cum n-ar fi suficient, ai două degete eficiente pentru o tastă! Măcar de s-ar fi pus backspace pe juma’ de spațiu, dar nu…

Este incredibil de stupidă decizia asta de design.

Eu ar trebui sa am o tastatura cat biroul de mare :slight_smile:

Nu înțeleg despre ce vorbești, mă refer la degetele mici - pinky - și degetele mari - thumbs - nu la dimensiunea lor în raport cu degetele altor persoane. :grin: :grin:

fix la asta
:grin:

Plasticul tastei spatiu s-a bușit, switchul merge brici.

NB: faci click pe proprie răspundere. Riști să intri într-un rabithole infinit, foarte eficient în a toca bani. Mulți bani. :smiley:

Click pe proprie răspundere

E și mai simplu, găsești keycaps de schimb: matias keycap – Koop matias keycap met gratis verzending op AliExpress version

Din câte văd, switch-urile sunt Alps, s-ar putea să găsești și mai multe opțiuni în zona aia.