Ce theme + font folositi?

Inspirat din ce IDE/text editor folositi, m-am gandit sa stiu ce folosesc colegii pe devforum :smile:

Incep eu:

Font: Menlo, Monaco 14px
Theme: Expresso, Railscast, Desert, IR-Black

best!

2 Likes

Le mai schimb din cand in cand cu cele de aici

Preview

Folosesc un Monokai ușor modificat și Aprosopo. Ca font? Consolas.

Font: Consolas
La theme alternez între Monokai, Son of Obsidian și Selenitic

In cazul meu, fontul este Monaco, iar tema, cea default din Netbeans.

Font: Menlo (sau Courier New in cazul in care lucrez pe o masina care nu are Menlo)
Font-size: 11-12px
Line spacing: 1

Color scheme: una light, de obicei (mi le mai customizez)
Background: alb (exceptand Vim)

Monaco sau Consolas la 16px cu base16-railscasts

Nu sunt mare fan al schemelor de culoare, Monokai e ok, dar am o preferinta mare la font, folosesc Source Code Pro e ok, arata bine e facut pentru cod si poti vedea repede diferenta inte 0 si O

cam asa arata:

Varianta deja compilata se gaseste pe SouceForge

1 Like

vad ca folositi toti teme dark…

studies show…

2 Likes

One factor to consider which I don’t see mentioned is that for applications which require distinguishing the colors of many different objects, I think it’s easier to judge colors against a black background than against white.

this dude has a good point

Tema si color scheme-ul Darkside, fontul Source Code Pro.

Screenshot

Folosesc Ubuntu Mono și o temă pe care am creat-o eu, inspirată fiind de tango dark.

1 Like

Am trecut de curând de la dark la light și e mai ok (pentru mine) mai ales pentru că ascunde glare-ul mai bine.

color scheme Soda Light,
font Menlo 13pt

Tu ai ales din linkul ala doar ce ti-a convenit tie. Are si un nume asta: Confirmation Bias.

Nimeni nu i-a raspuns domnului i.e. it’s not absolute truth si da evident ca este si confirmation bias at work insa daca sarea cineva cu un argument nu s-ar fi activat :smile:

Fundal alb la mine. Culorile default de NetBeans (utilizate pe PHPStorm si alte IDE-uri). Fontul este Cousine - free.

1 Like

e pentru ST3?

@razvanc ma intrebai pe mine?

nope pe @caisah

Nope, e pentru Emacs…