Ce vrei să știi despre freelancing?

Din cate am citit si analizat, mi se pare ca un contractor ar fi un sweet spot:

  • avantajele unui angajat normal:
    program cat de cat fix (nu foarte multe timpuri moarte in care nu ai de lucru)
  • avantajele unui freelancer: rata orara mult mai buna

Vin aici cu o completare si sper sa ajute si pe altii:

3 Likes

Am o intrebare legata de niste aspecte administrative, poate ma pot lamuri cei care lucreaza deja ca si contractor/freelancer.
Sa presupunem ca aveti contract cu o firma care doreste sa va trimita on-site la un client de-al lor (cu care nu aveti contract direct). Mai exact o delegatie (sau detasare transnationala in limbaj UE) daca vorbeam despre un angajat.
Ca si contractor, cum ati rezolvat pe partea contabila (ce facturati spre firma cu care aveti contract) si cu formularul A1 care se cere acum la deplasarile in tarile UE?

Eh, tot ai timpi morti: cand te anunta clientul ca de maine nu mai are nevoie de serviciile tale. Daca esti contractor pe 8h/zi, basically ai un singur client, deci va dura ceva (chiar daca doar cateva zile) sa iti gasesti alt client.

Vrei sa stii ce ii si mai misto? Consultanta si value based pricing. Ca si consultant, ai tarife mult mai mari, ca firmele doar se consulta cu tine (dar ma rog, vin la tine doar cu problemele pe care ei nu le pot rezolva, deci cu chestiile relativ grele). Iar cu value based pricing, daca faci o oferta buna, pentru ceva ce ai mai facut si stii ca poti sa faci, poti iesi cu hourly rate-uri fantastice, care daca le-ai zice la clienti ar rade de tine.

1 Like

Ce forma juridica aveti si de ce ati ales-o pe aia? Asta cred ca e un topic mai lung. De exemplu, pentru anumite sume si pt anumite acitivitati (cod caen 6202 consultanta) se presteaza mai bine pfa cu norma de venit (pt a da plati mai putine taxe dar te expui la risc ca raspunzi cu banii tai. Cel putin asa stiu si daca se poate evita, please tell)/

Depinde de venituri dar in general PFA cu norma de venit ai avantajul ca ramai cu mai multi bani la sfarsitul zilei, dezavantajul e ca raspunzi cu tot ce ai ca persoana fizica (unii clienti specifica ca esti liable pentru sume de milioane de euro - si aici fie faci asigurare profesionala, fie risti cu tot ce ai tu daca se ajunge acolo).

Desigur, daca ai venituri mai mari de ~100k/an, nu mai prea renteaza PFA cu norma de venit pentru ca treci la sistem real unde platesti impozit pe tot venitul.