Chat intern, de companie

Random question: why not just a Skype group? :smile: Adica oricum este deschis all the time, why would I open another app chat? So I can alt tab like crazy and lose focus? :sunny:

Based on my experience, Skype group nu e foarte reliable si daca e sa ne referim la arhivare (gen share-ing de fisiere, skype-ul nu e frt bun in privinta asta). Dar pana la urma e la latitudinea fiecaruia si fiecarei companii.

1 Like

Skype nu iti ofera arhivare buna, nu iti ofera suport de documente, aplicatia de mobil este atroce (consuma multa baterie, nu iti permite sa vezi documentele etc).

1 Like

chatul intern poate fii mai mult decat vorbit. pentru echipe remote e foarte bine sa folosesti o chestie cu rooms si sa ai notificari pentru deployuri, pull requests, build status. Alt aspect important searchable history.

eu am folosit hipchat in 2 echipe cu care am lucarat si a fost ok
bonus points: are client de linux (chiar daca e doar browser wrapper)

2 Likes

probabil asta explica de ce il folosesc:

  • aplicatia de mobil este atroce => I don’t use chat apps on mobile / I like to keep myself sain :smile:
  • ofera arhivare buna => true insa toate discutiile importante sunt duplicate in tickets / important emails, iarasi for sanity
  • nu iti permite sa vezi documentele => adica un fel de preview?
  • Skype group nu e foarte reliable => true, varianta de Linux este a piece of garbage (OS X and Win => ok)
1 Like

Nu e mare diferenta intre Hipchat si Slack, imo.

@jcsrb complet de acord pt rooms, deploy/build/CI status, hubot integration maybe?

@dakull nu stiu de Hipchat dar Slack are o multime predefinite si iti poti crea propriile integrari https://slack.com/integrations

I like this the most about Slack :smiley:

1 Like

Apropo de Slack, poți primi $100 credit dacă te înregistrezi de pe un link referal (valabil până la sfârșitul lui noiembrie)

3 Likes

De cateva zile il folosim. Extraordinar. Cand trebuie sa incepi sa platesti?

Când ai nevoie de features plătite :smiley: (căutarea în arhive și restul de beneficii).

Eu aș vrea să renunț la skype tocmai pentru că o căutare cu succes în arhivă (mesaje mai vechi de una, două săptămâni) trebuie însoțită și de ceva incantații și de o aliniere perfectă a planetelor.

Nu îmi place că nu există o aplicație nativă de Windows (treaba cu apps native este simplă: permit shortcuts globale), dar îmi place că te poți conecta prin IRC sau XMPP, ceea ce e totuși OK.

Ah. Folosim HipChat de vreo 2 luni. Am integrat si API pt notificari la events de prin proiecte, l-am integrat si cu Newrelic. Merge treaba.

2 Likes

La noi se foloseste Lync :smile:

Oh hell no :)) I want to slowly burn Lync’s devs alive while they watch me refactor their code line by line.

1 Like

:))) Mie pot sa spun ca imi place. Ce ii drept, nu am incercat altceva, deci nu pot sa imi fac o parere corecta.

Via windows e decent insa Linux sau OS X … ugh.

Noi folosim Windows 7 :smiley:. Nu am avut probleme pana acum

De 1 luna folosim Flowdock combinat cu hangouts. Avem alerte pentru Newrelic, Github, Jira Issues, crons, etc.

Magic :smile: