Chat intern, de companie

Din ciclul, “voi ce folositi”, pentru cei care sunt > 1 la birou.

pidgin

Post must be at least 10 characters

Pentru chat real time, skype (eventual grup chat/call dacă este nevoie).

Un client folosea Yammer pentru comunicarea între angajați pe teme mai non-project related.

ma feresc de skype ca de dracu, ca americanii au o boala cu statul in telefon.

2 Likes

Eu am rezolvat foarte simplu în doi pași:

  1. stau mereu pe busy (pe principiul „nu sunați, eu ies din când în când”). Adică nu primesc nici o notificare de chat altceva decât o bulină în tray. Când am timp, deschid Skype și văd mesajele
  2. Le-am explicat că pot analiza mai bine o discuție în scris (pe principiul verba volant scripta manent)

Bonus, poți taxa suplimentar. Ia taxează-l cu $2-5/minut să vezi cum o să te sune când chiar este nevoie (iar atunci va fi foarte, foarte rapid) :smiling_imp:

Skype (chat intre noi, chat cu clientii, video calls, …)

Am mai incercat si Slack : https://slack.com/

Mie mi s-a parut super misto, dar la restul colegilor nu prea a prins. Pacat :slight_smile:

1 Like

Skype. Si i-am vazut pe unii pe Google Hangouts pentru clienti.

1 Like

Slack sau HipChat

Nu am lucrat niciodata la un birou cu mai multi oameni, dar acasa folosesc “iptux” pentru chat in LAN. Merge super si e foarte light.

Dap un mic grup pe Skype si Google Hangouts for remote peeps. Also hubot este a nice addition.

Kandan e mișto si Open Source

Skype, Hangouts
Am auzit lucruri bune despre HipChat

Nu ma asteptam sa vad raspunsuri chiar atat de variate.

La început foloseam Skype, însă evoluția lui din ultima perioadă ne-au determinat să trecem pe HipChat.

Noi am folosit Yahoo, era ineficient asa ca am instalat AJAX Chat.

Pana la urma ma bagat hipchat si lucrurile sunt mai bune, deoarece pe hipchat poti avea camere in functie de departamente.

1 Like

am instalat HipChat. pretty impressed.

Bine ca nu aveți clienți care insistă pe Lync și GotoMeeting

1 Like

Gotomeeting e bun pentru americanii care inca mai au internet pe cupru. Oricum, nu ii scoti din proceduri pe americani.

O varianta buna mai este cea in care dai castile jos si strigi: "Cine … a ftt codul?

4 Likes

Momentan, Slack (asta e baza), Hangouts si Skype, email si viu grai.

ne-am uitat si la slack, dar diferenta de pret a vorbit.