Chiar si chinezariile sunt scumpe

https://www.alibabacloud.com/campaign/singles-day-11-11-2017

Singurul pachet interesant e China Server Package care e gazduit in Mainland China la 1$, in rest au niste preturi astronomice.

Mai sunt si domeniile (.win/.club/.loan/.bid) la 0.17$. (nu e referral sau ceva de genul)

2 Likes

Ai fost atent că prețurile sunt per an nu per luna?
Comparativ cu AWS si GCE, da sunt astronomice… de mici … chiar si fara discount-ul de 95%

Also, cat o s-o mai tinem cu termenul “chinezarii”?

3 Likes

De parca am fi fost noi vreodata indreptatiti sa facem aluzii de genul asta.

1 Like

In acest caz prin chinezarii m-am referit la gazduire in mainland china la 1$. :slight_smile:

In mod normal gazduirea in China e foarte scumpa, planul de 1$ fiind 20$ si au peering excelent cu Australia, Singapore, India, Rusia, Coreea, Japonia.

Gazduirea globala la 4.5$ in frankfurt e la un pret decent, digitalocean costa 10$ pentru acelasi plan si ofera un procesor chiar mai slab.

In rest preturile sunt piperate pentru un serviciu chinezesc. Totusi serviciile lor sunt chiar mai solide din punct de vedere tehnic ca serviciile Google/Microsoft/Amazon… Impreuna cei 3 nu au traficul pe care il are alibaba.

Ce trafic?

Eram curios ce politica au tinand cont ca sunt in China si ar trebui sa respecte legislatia de acolo, care nu stiu cum se compara cu cea din UE / SUA, dar din ce am citit pe sarite au societate in Anglia pentru contracte din UE.

Istvan.
Continui cu “chinezarii”. Cunosc Aliyun/hiChina. Lucrez cu ei. Oamenii sunt foarte profi. Pe partea de cloud services o sa vezi cat de curand ce buseala o sa-si ia AWS/Azure/GC. Chinezii fac chestii bune, au bani MULTI, isi permit sa angajeze oameni foarte buni si au putere sa se bata cu orice serviciu consacrat pe cloud hosting. You will see :slight_smile:

1 Like

N-am zis ca sunt rele, e un subiect ‘sarcastic’.

1 Like