Cica la StackOverflow s-a facut update la calculator

Eu zic ca e destul de precis.

https://stackoverflow.com/company/salary/calculator?p=1&e=4&s=3.0&l=10

1 Like

Nu sunt sigur dacă ăla este salariul brut sau net, dar ar însemna ~8000€/lună. Dacă este brut și dacă luăm în considerare că angajatul plătește toate taxele[1], ar însemna un salariu net de ~4000€/lună. Nu e chiar comun în cercul meu de cunoscuți, dar cunosc câțiva programatori angajați pe suma asta (firme din România).


[1] chestia cu „angajatorul plătește o parte din taxe” e praf în ochi și cerneală consumată pe hârtie. Sper că nu e cineva care consideră că singurul care plătește este altcineva decât angajatul.

4 Likes

Da, secretarul de stat care a vrut să scoată toate sumele la suprafaţă, adică să apară în fluturaşul de salarii toată suma, şi fiecare să negocieze brutul efectiv, nu lălăiala de acum.

Evident, PSD-ul ştie că asta e sinuciderea lor (şi a celorlalte partide gen pnl şi alte petarde gen alde şi pmp) pentru că românii dintr-o dată ar vedea ditamai bănetul cum pleacă lunar la stat.

Tot firma ar plăti taxele, evident, nu se puneau angajaţii pe drumuri, dar ca idee, măcar apărea toată suma pe fluturaş.

Evident a fost concediat imediat şi făcut de râs peste tot. Deşi “patronii” şi cei ca noi care mai am avut de-a face cu pfa, srl, etc, ştim că de fapt nu se modifica nimic…

1 Like

See how much you’d earn if you worked at Stack Overflow.

mie imi pare ca ti-au zis cat face skill-ul tau in schema lor de salarizare.

2 Likes