CIM si SRL simultan

Da normal, e super de rahat sa muncesti 10-12+ ore pe zi (sau cine stie, daca esti super pasionat sau cv?). Normal ca e mai chill si mai de preferat sa ai un program standard. Eu doar ziceam ca pot fi cazuri de excepție in care chestia asta POATE avea sens pentru o perioadă.

Din mesajul tau, nu pari sa intelegi totusi situatia cu lipsa de etica. Nu e normal ca daca vezi firme care incalca niste legi, sa faci si tu la fel. Alea sunt exceptii, in IT nu sunt chiar asa de multe firme care fac abuzuri si tocmai ca nu e etic ca angajat sau colaborator sa preiei si sa promovezi practicile pe care le vezi in piata la un numar mic de firme.

2 Likes

La primul milion ai vrut sa zici :grin:
Ca urmatoarele o sa vina mai usor…

Cand spui ca sunt exceptii pe ce te bazezi? Din ce am experimentat eu si cunostintele mele am vazut ca majoritatea firmelor sunt mai degraba unethical.

Toate companiile care nu-s plantatii de outsourcing.

Wtf dude, majoritatea fac outsourcing la noi. Stai liniștit ca si in alea de produs se fac manevre, doar ca la alt nivel si cu mănuși de chirurg si nu asa de intens/frecvent.

Sau exista plantații de outsourcing si firme ok de outsourcing? Chiar si asa tot puține ar fi.

Uite nu vreau sa fiu Gică contra si va respect opinia, doar ca asa vad eu lucrurile. Probabil am intrat in discutie cu o clasa mai selecta de programatori. Dar sa știți ca exista si programatori (sa zicem) mai “trash” care stau 2 sprinturi la un buton si pe aia nu-i vezi prin firmele de produs. Am mentionat asta pentru ca intr-un mediu cu tipologii de genu poti sa faci overemployment linistit cu 2-3 ore pe zi O PERIOADA.

1 Like

unde avem referinta asta despre etica sa stim toti ce e etic si ce nu e etic?
pana la alte modificari… lucrurile functioneaza pe baza de legi si acolo toata lumea are o referinta si se raporteaza la acelasi lucru.

ps. am un set de “reguli personale” pe care le urmez si in general as fi considerat ca as avea o etica de apreciat, deci nu sunt impotriva (chiar din contra), doar ca nu pot sa “enforce” regulile astea de etica impotriva nimanui (si pentru ca nu ar fi corect ca toata lumea sa se raporteze la mine, dar si pentru ca nu e posibil - autoritatile / instantele / etc se raporteaza la legi / contracte / etc).

ps2. sanatatea si prosperitatea imi sunt la cote mult mai inalte cand imi respect “regulile” mele decat atunci cand sunt mai neatent cu ele, deci am inca un motiv sa o fac.

As zice ca nu e ceva general valabil. Principiile mele morale pot fi foarte diferite de ale altcuiva, iar asta pentru mine inseamna ca nu ma potrivesc in orice cultura organizationala. Raspunsul meu de mai sus era legat de indemnarea (cel putin asa am perceput eu) la abordari lipsite de etica, ca reactie la un management defectuos care la randul lui a produs o anumita cultura (de exemplu dat oameni afara in mod abuziv, sau promovarea incompetentilor, etc).

De exemplu, daca as lucra intr-un mediu toxic in care eu vad cum oamenii sunt abuzati, sau in care firma isi inseala clientii, sau daca pur si simplu s-ar permite injuraturi in comunicarea de zi cu zi, as alege sa plec de acolo, si chiar am facut asta in trecut, decat sa ma adaptez la acele practici.

Pe mine ma deranjeaza directia in care s-a dus acest topic. Am intrat real interesat pentru a obtine informatii similare despre acelasi setup. Pentru ca nu sunt de acord sa continui sa donez la stat jdemii de taxe pentru fixnimic beneficii. Cu fiecare delegatie in plus realizez ca nu merita sa mai contribui nici doi lei pentru pensiile altora din Romanistan.

Lasand “etica” la o parte, hai sa ne limitam la “legalitate”. Aia e singura etica de care suntem majoritatea interesati - maximizare raport de timp/efort input-output fara sa ne punem in situatii care ne pot trimite la daune/puscarie/alte alea.

Cel mai bine apeleaza la un avocat sa iti citeasca contractul, in anumite cazuri contractul poate prevedea clauze de iti platesti inapoi salariul, costurile de training + daune si esti si concediat daca se descopera ca lucrezi fara aprobarea primului angajator.

Solutii exista, iti poti deschide un SRL, in mod normal problema e doar etica. Daca te angajezi pe SRL (pentru micro) o sa fii clar in baze de date care pot fi vazute de anumiti oameni, posibile pile ale angajatorului curent.

La CIM+SRL la acelasi angajator e angajare mascata si poate iesi urat, in special acum cand e foame mare.

Dar legat de taxe, nu, nu poti legal muta CIM-ul pe SRL ca sa castigi din taxe, cel putin nu RO-RO, trebuie alta tara si intermediar care nu e gratuit.