Citiți sursa bibliotecilor/framework-urilor folosite!

Chestiile se invata din documentatia oficiala. Nici eu dupa facultate nu stiam JS, asa ca am luat frumos ce documentatie era si in 30 de minute am terminat.

Acum se pune problema ca poti face chestii in JS simplu si nu are rost sa folosesti jQuery. Well, era evident si nici pana in ziua de astazi nu pot zice ca jQuery a facut ceva in plus pentru mine.

Revenind, e misto ca nu va intereseaza banii si ca investiti in altii, doar ca:

  • pensii nu vom avea nici unul. Poate 100 - 200 de euro, insuficient. Relax, nici nemtii, nici canadienii, nici americanii nu vor putea trai din pensie. Doar ca ei de 1000 de euro se pot muta la noi la pensie. Noi, unde? Zimbabue?
  • antrenati pe altii doar ca tipii cu care ma intalnesc acum nu gasesc numai indieni. Nu exista altcineva de angajat. Iar astia care merg 9 to 5 la serviciu o fac pe bani putini, de genul 6500 de lei si cu siguranta sunt mai buni decat indienii.

M-am uitat si peste datele financiare lui Tekkie si nu imi vine sa cred. Ea, la cum se prezinta, lejer ar putea face singura vreo 10 0000 de euro (si asta part-time) pe luna si ar mai avea bani si pentru inca 100 de oameni. Dar nu stiu ce lucreaza, cum, cu cine are contracte, dar tare imi suna ca e muncita pe bani putini.

Anyway, idea e sa ceri. Lasati WP-ul si proiecte de 200 - 2000 de euro si tintiti mai sus. Sper din tot sufletul sa renunte astia la indieni si sa ma lase pe mine sa caut niste oameni.

Si ca sa raspund la intrebarea discutiei, nu numai ca am citit codul diferitelor framework-uri, ba chiar a trebuit sa-l modific sau sa modific ce aveam eu de facut astfel incat sa se muleze pe tot felul de chichite pe care creatorii le-au considerat necesare. De genul CakePHP converteste caracterele speciale cand faci o cerere spre un API in codul HTML, iar sistemul de caching al API-ului nu stia sa le converteasca la loc => nu mergeau apelurile. Chestii de genul /api/v2/accommodations?key={key}&filter[name][like]=Something (da, parantezele drepte erau transformate in entitati de genul [, indienilor le-a luat 2 saptamani si tot nu stiau ce are)