CLOUD VDS / NVMe+SSD / KVM Hypervizor

Noi oferte de Cloud VDS/VPS - https://dedicatserver.ro/cloud-vps-vds/

  • VPS/VDS | 2 vCore | 4GB RAM | 30GB NVME | 50GB SSD | - 3.00 €/luna

  • VPS/VDS | 4 vCore | 8GB RAM | 30GB NVME | 75GB SSD | - 4.90 €/luna

  • VPS/VDS | 6 vCore | 8GB RAM | 50GB NVME | 150GB SSD | - 20.50 €/luna

OpenNebula cloud. Clusterul NVMe-oF utilizand RDMA de pe unitățile NVMe este utilizat pentru stocarea datelor principale ( OS, baze de date ) si Distributed storage BeeGFS utilizand RDMA pentru restul de date, ambele permit evitarea pierderii de informații în caz de eșec al NVMe-urilor sau SSD-urilor sau chiar si a serverelor individuale din cluster. Virtualizarea este asigurată de hipervizorul KVM.

cu stima,

De ce doar 30GB NVMe si restul SSD? Pe ce path din filesystem e montat NVMe-ul si pe ce SSD-ul?

Niste benchmark-uri de seq / rand IOs ?

De ce doar 30GB NVMe si restul SSD? - nu ai nevoie de mai mult ptr. OS si baze de date
Pe ce path din filesystem e montat NVMe-ul si pe ce SSD-ul? - sunt discuri separate NVMe un disc ( in root ) , SSD al doilea disc ( poti sa-l pui Home2…etc. nu conteaza este pentru date )

Niste benchmark-uri de seq / rand IOs ?

CentOS 7 test : VM | 1 vCore 3,2GHz | 2GB RAM | 20GB NVME | 20GB SSD |

Numai un tabel din una din bazele noastre de date are vreo 60 de GB.

atunci nu trebuie sa te uiti la un VPS de 3 euro :wink:

Poti sa alegi de pe site pana la :
VPS/VDS | 64 vCore | 256GB RAM | 1600GB NVME | 3200GB SSD | - 599.00 €/luna

Avem trei clase:
1.Standard - configuratii fixe / nemodificabile - ieftine
2.Enterprise - configuratii modificabile in functie de nevoi ( aici poti alege mai mult spatiul NVMe si platesti in plus )
3.Bare metal - configuratia de mai sus

cu stima,

11 Likes

Cum adică, baremetal cu vCPU ?

Cumpără whmcs si dupa mai discutam.

Se va gasi tot timpul cineva care nu intelege ,nu intreaba …nici macar nu foloseste “Goagle” dar acuza.

  • licenta WHMCS se da pe domeniul nu pe subdomeniul cum ai verificat gresit => verificarea se face doar pe domeniul principal portal-clienti.ro

Daca te intereseaza firma :blush: :

Poate ai auzit de “Multibrand For WHMCS” - modulesgarden

Licenta WHMCS:

Ca generalitati :
Proiect: “Crearea unui cluster de sisteme de calcul destinat operarii in „Cloud Computing”” -SMIS 109478
Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe operaţionale cofinanţate de Uniunea Europeană www.fonduri-ue.ro

2 Likes

A, scuza-ma atunci

Pentru cei interesati cateva teste - Geekbench :

AWS vs dedicatserver.ro
Red Hat KVM vs Amazon EC2 t3a.small - Geekbench Browser

Hetzner vs dedicatserver.ro
Red Hat KVM vs Hetzner vServer - Geekbench Browser

1 Like

Salut,
Interesante comparatiile. M-au pus pe ganduri.
Am o singura curiozitate. Cumva testele pe siteul tau au fost facute cu vCpu shared sau dedicat. Daca era shared cumva loadul era micut si practic vps-ul a dat maxim?

Buna,
si noi si AWS sau alta platforma de cloud lucram cu KVM, vCore sunt dedicate si la noi si la ei.

…hmm….
Pai atunci, oare de ce la Hetzner la cloud ai “default” si “Dedicated vCpu”?

Intreabai pe cei de la Hetzner, din cate am citi eu pe site FAQ si manuale nu descriu undeva ca ar avea default si Dedicated vCPU. Daca te uiti in oferta vezi ca tot ce e pe CPU Intel e default si ce e pe AMD e dedicat.
Sincer e marketing, noi in cloud avem si Intel si AMD Epyc si nu este nici o diferenta la cum se aloca vCore, doar poate nu lucreaza cu KVM ( in test scrie vServer )
La virtualizare gen Proxmox,OVZ…poti sa faci burst la CPU dar atunci nu lucrezi pe KVM ci pe LXC…Xen…

Dar cel mai bine daca ai un VPS in cloud la Hetzner ? eu iti pun la dispozitie un VPS de la mine faci singur testele si te convingi.( fara prea multe discutii )

Mi se pare amuzant sa pui AWS in aceeasi propozitie cu serviciile tale.

Pe langa asta, AWS isi dezvolta de ani buni

  • Propriile procesoare ARM, dar chiar si cele pe arhitectura amd64 (Intel-uri, AMD-uri) sunt modele facute special pentru ei.
  • Propriile tehnologii de virtualizare pentru Hypervisors (deci nu Linux-KVM)
  • Propriile kernel-uri pentru VM-uri optimizate pentru platforma lor.

Inainte de asta, foloseau oricum Xen HVM (deci nu Linux-KVM), dar cu ani multi in urma.

1 Like

Si mie mi se pare amuzant asta:
Pret_Vm

Propriile tehnologii de virtualizare la baza Openstack ? atuci si noi putem spune acelasi lucru la baza e Opennebula cu kernel modificat optimizat pentru performanta ( RDMA - RoCE v2 )…etc.

Nu ne comparam cu AWS ( la fel cum nu ne comparam cu OVH -care a ars :wink: ), oferim un serviciul cloud similar cu cel din AWS in Romania pentru companiile si clientii din Romania care nu isi permit preturi cu 900% mai mari sau latente de 10 ori mai mari doar pentru ca AWS este o supercompanie.

Am comparat serviciul nu compania :wink: , un VPS cu alt VPS ( incearca pe instanta de mai sus la AWS -EC2 sa pui un NVMe ( IO intensive storage ) si vezi pretul )
:+1:

1 Like

M-am uitat putin la ce oferiti, vad ca utilizati FortiGate. Tot traficul trece prin fortigate sau doar la cerere ? (din experienta stiu ca fortigate se blocheaza din cauza log-urilor daca trimiti prea multe pachete)

Pretul e foarte bun daca ruleaza si docker VPS-urile. Am lucrat cu voxility si stiu ca vitezele erau wow, dar trebuie sa iei un rack intreg de cativa ani.

OpenNebula suporta ceva extrem de frumos si anume Firecracker in loc de docker, oare pot folosi microvm’s cu Firecracker intr-un vm standard ?

Lipsesc cateva date importante pentru mine pe site-ul de prezentare:

  1. Uptime pe servere si eventual un calendar de mentenanta
  2. Cate ip-uri alocate se ofera (ipv4/ipv6) si cat costa un ip
  3. Care sunt termenii si conditiile in care inchideti un cont/server
  4. Daca se poate face upgrade de la orice VM fara reinstalare sau nu.
  5. Daca se pot modifica setarile VM-ului dupa cumparare fara sa fie necesara migrare pe alt server.
  6. Daca suportati docker.
  7. Daca se poate mari viteza la internet de la 100Mbps (mie mi se pare putin)
  8. Cat costa traficul in plus dupa cei 10Tb ?
  9. Mai multe detalii despre block storage. (compatibil cu S3, trafic inbound/outbound)

Vreau si eu sa migrez din cloud-ul AWS in cloud-ul similar din Romania.

Te rog sa ne postezi documentatia API-urilor pentru VMs, Volumes, Networking, Load Balancers, Object Storage, Images… Asta in cazul in care nu consideri ca termenul “cloud” inseamna “VPS”.

@ mariusleu

https://docs.opennebula.io/6.0/integration_and_development/system_interfaces/go.html

Scuze dar nu avem 5000 de angajati care sa faca scripturi de migrare, daca asta voiai sa punctezi.In schimb daca doresti facem noi migrarea manual ,controlat cu garantie de functionare. :wink: :blush:

Am citit putin prin forum si am inteles acum …concurenta pe Openstack :+1: , prin urmare facem ce faceti si voi dar pe Opennebula nu pe Openstack si avem serverele proprii in Bucuresti , Ip-uri proprii… am facut modulul de auto provizionare si gestionare Opennebula pentru WHMCS…etc.
In rest succes in afacere! e loc pentru toata lumea :blush:

FortiGate 1500D - il folosim pentru o protectie perimetrala pentru serverele de webhosting ( Shared ) si pentru anumiti clienti cu setari aparte pentru acei clienti.
Lucram cu Opennebula de 3 ani, actualul update l-am facut si pentru functiile enumerate dar care le vom activa ulterior.Firecracker este nou introdus si trebuie sa-l testam inainte de al oferi.

  1. Uptime pe servere si eventual un calendar de mentenanta - avem in plan sa afisam pe site un uptime monitor.
  2. Cate ip-uri alocate se ofera (ipv4/ipv6) si cat costa un ip - 1IPv4 , 1,15€ per ip aditional
  3. Care sunt termenii si conditiile in care inchideti un cont/server - TOS
  4. Daca se poate face upgrade de la orice VM fara reinstalare sau nu. - da, este necesar un restart
  5. Daca se pot modifica setarile VM-ului dupa cumparare fara sa fie necesara migrare pe alt server. - ugrade da , downgrade partial ( doar la CPU si Memorie )
  6. Daca suportati docker. - in acest moment nu, este legat de Firecracker
  7. Daca se poate mari viteza la internet de la 100Mbps (mie mi se pare putin) -
    da se poate mari , putin sau mult …depinde .Avem actual peste 120 de servere fizice in productie si un consum mediul 600-800 Mbps, dar si un singur client cu consum mediu de 15-17 Gbps pe doua servere dedicate.
  8. Cat costa traficul in plus dupa cei 10Tb ? - 10€ per 10TB
  9. Mai multe detalii despre block storage. (compatibil cu S3, trafic inbound/outbound) - nu este compatibil cu S3, trafic doar intern - este gandit ca spatiul iefin suplimentar pentru Vm de exemplu pentru backup.
1 Like